Wojskowy Dzień Otwarty - zapraszamy!

6. października zapraszamy na wojskowe pokazy, kryptologiczne zagadki, żołnierską grochówkę, edukacyjne stoiska i moc atrakcji. Kampus Akademii Łomżyńskiej przy ulicy Akademickiej 1 zamieni się w doświadczalny wojskowy poligon. Będzie można zobaczyć i dotknąć żołnierskiej codzienności i poznać od podszewki realia wojskowej pracy - tej w terenie i tej bazującej na nowoczesnych technologiach informatycznych z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Celem Wojskowego Dnia Otwartego jest popularyzowanie wizerunku Sił Zbrojnych RP oraz jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, a także zacieśnienie współpracy uczelni z resortem obrony narodowej - w zakresie kształcenia studentów informatyki z newralgicznej współcześnie tematyki cyberbezpieczeństwa.
Od godz. 13:00 do godz. 18:00 na uczestników wydarzenia czeka mnóstwo atrakcji, m.in.:
- pokaz sprzętu i uzbrojenia wojskowego;
- zagadki kryptologiczne;
- wykład „Podstawy wiedzy z zakresu Cyberbezpieczeństwa”, który wygłosi ppor. Krzysztof Krasecki z Regionalnego Centrum Informatyki Olsztyn (godz. 14:30);
- występ orkiestry wojskowej;
- trenażer strzelecki;
- tradycyjny poczęstunek w postaci wojskowej grochówki;
- uczelniane stoiska edukacyjne (pokaz robotyczny, malowanie twarzy itp.).
- eksperymenty dla dzieci w uczelnianej Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (Strefa SOWA).
Tym wydarzeniem Akademia Łomżyńska inauguruje projekt Akademia_Cyber.Mil realizowany pod auspicjami Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Edukacji i Nauki.
Na Wojskowy Dzień Otwarty zaprasza Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji.
Podziękowania na Senacie

Rektor oraz Senat Akademii Łomżyńskiej podziękowali dr hab. Sylwii Jaskule-Korporowicz, prof. AŁ, za kierowanie Wydziałem Nauk Społecznych i Humanistycznych, pełnienie funkcji Pełnomocnika Rektora ds. Jakości Kształcenia, zasiadanie w Senacie Uczelni oraz wkład włożony w rozwój naszej Uczelni.
Rektor profesor Dariusz Surowik, dziękując podczas Posiedzenia Senatu profesor Sylwii Jaskule-Korporowicz za dotychczasowe zaangażowanie na rzecz uczelni, życzył, aby „podejmując nowe wyzwania pani Profesor zawsze czuła satysfakcję intelektualną, a podążając za ambitnymi projektami i pięknymi marzeniami realizowała w Akademii Łomżyńskiej naukowe i dydaktyczne pasje”.
Akademia_CYBER.MIL

Akademia Łomżyńska dołączyła do projektu „Akademia_CYBER.MIL”. Projekt wspiera cywilne uczelnie wyższe w misji kształcenia na kierunkach związanych z informatyką oraz cyberbezpieczeństwem.
„Akademia_CYBER.MIL” to innowacyjny projekt Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji i Nauki, który docelowo skierowany jest do cywilnych uczelni wyższych prowadzących kształcenie na kierunkach technicznych, związanych z informatyką i cyberbezpieczeństwem. De facto to cykl wykładów, szkoleń prowadzonych pod okiem najlepszych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Wiedza pozyskana przez studentów podczas realizacji projektu podniesie ich kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa. Uczelnie zaangażowane w program będą mogły proponować swoim studentom staże oraz praktyki w resorcie obrony narodowej, co pozwoli optymalnie kreować kadry informatyczne do wsparcia merytorycznego zespołów resortu obrony narodowej w obszarach kształcenia i szkolenia, informatyki i cyberbezpieczeństwa, m.in. na uczelniach wojskowych, Eksperckim Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, Wojskowym Instytucie Łączności-Państwowym Instytucie Badawczym czy w „Cyber-wojskach” Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Akademia Łomżyńska program „Akademia_CYBER.MIL” zainauguruje już 6. października. Tego dnia na terenie uczelnianego kampusu przy ulicy Akademickiej 1 odbędzie się piknik wojskowy.
Organizowany przez Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji Wojskowy Dzień Otwarty to doskonała okazja, by poznać tajniki cyberobrony, dowiedzieć się więcej o nowoczesnych technologiach stosowanych w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego oraz spotkać się z ekspertami w tym zakresie.
Na uczestników wydarzenia czeka mnóstwo atrakcji, m.in.:
- pokaz sprzętu i uzbrojenia wojskowego,
- zagadki kryptologiczne,
- wykład „Podstawy wiedzy z zakresu Cyberbezpieczeństwa”,
- występ orkiestry wojskowej,
- trenażer strzelecki,
- tradycyjny poczęstunek w postaci wojskowej grochówki;
Wojskowy Dzień Otwarty jest doskonałą okazją, aby lepiej zrozumieć znaczenie cyberbezpieczeństwa w dzisiejszym świecie, poznać zakres działań wojska w obszarze cybernetyki, a także pozyskać wiedzę o możliwościach jakie daje służba w obronie cyberprzestrzeni naszego kraju.
MBA w Akademii Łomżyńskiej

Akademia Łomżyńska zaprasza liderów gospodarczych i społecznych do skorzystania z prestiżowej oferty edukacyjnej. Master of Business Administration (MBA) to studia podnoszące kompetencje przywódcze i menedżerskie osób piastujących stanowiska kierownicze, doskonalące umiejętności zarządzania strategicznego, rozwiązywania złożonych problemów przywódczych, radzenia sobie z globalnymi aspektami biznesu – od komunikacji do gwałtownych przemian natury technologicznej, cywilizacyjnej w warunkach gospodarki 4.0.
Trenuj z wojskiem - zaproszenie

Już 30 września w Łomży rusza kolejna edycja programu „Trenuj z Wojskiem – sam i w grupie”. Jest to podstawowe, 8-godzinne, bezpłatne przeszkolenie wojskowe prowadzone w jednostkach wojskowych przez wykwalifikowany personel wojskowy. 18 Łomżyński Pułk Logistyczny zaprasza do skorzystania z tej oferty ochotników indywidualnych, ale przede wszystkim grupy. Mogą to być dowolne środowiska – urzędy, stowarzyszenia, związki, zakłady pracy, firmy, kluby, itd.
Nowy Wydział Prawa i Administracji

Z dniem 15. września nastąpiła oficjalna zmiana w strukturze organizacyjnej Akademii Łomżyńskiej polegająca na utworzeniu na uczelni nowego Wydziału Prawa i Administracji oraz wynikającej z tego tytułu reorganizacji istniejącego Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych.
Studenci na prestiżowym Forum Ekonomicznym w Karpaczu

„Antidotum na nieuchronne problemy jutra” - tak brzmiał temat sesji plenarnej podsumowującej XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Prestiżowe wydarzenie odbyło się z udziałem decydentów oraz ważnych przedstawicieli życia społecznego i gospodarczego z kraju oraz zagranicy. O swojej perspektywie uczestnictwa w globalnym spotkaniu ekspertów, a także o wyzwaniach przyszłości, opowiadają Izabela Małachowska i Katarzyna Przestrzelska, studentka oraz absolwentka Administracji Akademii Łomżyńskiej, a także praktykantki Fundacji Instytut Studiów Wschodnich.
Międzynarodowe zdobywanie wiedzy i umiejętności

Studenci Informatyki Akademii Łomżyńskiej, Damian Olszewski i Arkadiusz Gardocki, odbyli zagraniczne, sześciomiesięczne praktyki studenckie w Izmir Katip Celebi University. To ceniona turecka uczelnia, specjalizująca się między innymi w kształceniu przyszłych informatyków w oparciu o dostęp do nowoczesnych technologii i rozwiązań informatycznych. Młodzi adepci informatyki zachęcają swoich kolegów i koleżanki z uczelni, aby uczestniczyli w zagranicznych praktykach. To nie tylko cenne międzynarodowe doświadczenie edukacyjne i kulturowe, ale także praktyczna korzyść. Wyjazd studentów finansowany był z grantu programu Erasmus + obsługiwanego przez uczelniany Dział Współpracy z Zagranicą.
Rekrutacja na studia do 13 września

Drodzy Maturzyści, Kandydaci na studia, jest jeszcze czas do 13 września, aby z bogatej oferty studiów Akademii Łomżyńskiej wybrać własną ścieżkę rozwoju zawodowego, realizacji marzeń i pasji. Od 8 do 13 września rusza trzecia tura rekrutacji na nasze kierunki, które łączą zdobywanie wiedzy z nabywaniem praktycznych i unikalnych na rynku pracy kompetencji. Studia dzienne są bezpłatne.
Czasopismo Polish Journal of Applied Sciences na ministerialnej liście czasopism punktowanych

Wydawane przez Akademię Łomżyńską anglojęzyczne czasopismo naukowe z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu Polish Journal of Applied Sciences, znalazło się w nowym Wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych przygotowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zwiększa to prestiż kwartalnika, jego zasięg i siłę naukowego oddziaływania.
Specjaliści od kadr – ze świadectwami

Dla 14 uczestników studiów podyplomowych Zarządzanie zasobami ludzkimi - kadry i płace dzień 5 lipca był bardzo wyjątkowy. Odebrali upragnione świadectwa potwierdzające nabycie kompetencji z zakresu kadr i płac.
Polska Akademia Nauk ogłasza wybory do komitetów naukowych rozpoczynających swoją kadencję w 2024 r.

Polska Akademia Nauk ogłasza wybory do komitetów naukowych rozpoczynających swoją kadencję w 2024 r. Komitety naukowe PAN stanowią jedyną reprezentację krajowych mikro-środowisk naukowych wyłanianą w demokratycznych wyborach. Zrzeszają specjalistki i specjalistów z różnych obszarów nauki i tworzą przestrzeń dla wymiany intelektualnej i budowania relacji między uczonymi. Obecne kadencje Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk upływają między styczniem a majem 2024r.
Multikulturowe doświadczenie dydaktyczne

Dr Natalia Malenko z Zakładu Filologii Angielskiej Akademii Łomżyńskiej współprowadziła zajęcia z komunikacji międzykulturowej na prestiżowym Uniwersytecie Sabaudzkim we Francji (Universite Savoie Mont Blanc).
Rekrutacja na Studia!

Drodzy Kandydaci na studia!
Trwa rekrutacja na studia. Do wyboru macie szesnaście atrakcyjnych kierunków studiów. Studia dzienne są bezpłatne. Z kilkunastu ścieżek rozwoju możecie wybrać własną drogę do sukcesu i wykonywania atrakcyjnego zawodu.
Bring the Future to Academia

O wyzwaniach i kierunkach rozwoju uczelni wyższych, w dobie gwałtownych i nieprzewidywalnych zmian związanych z rozwojem technologii, przemianami społecznymi i gospodarczymi, debatowali w Portugalii uczestniczy 13th International Week, którego organizatorem była Politechnika w Setúbal (Instituto Politécnico de Setúbal). Wśród uczestników międzynarodowego tygodnia wymiany naukowej wiedzy i praktycznych doświadczeń były przedstawicielki środowiska Akademii Łomżyńskiej z Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych: dr Magdalena Taraszkiewicz, dr Agnieszka Muzyk, mgr Joanna Włostowska i mgr Justyna Konopka.
Wizyta Rektora Akademii Łomżyńskiej na Uniwersytecie Kanagawa

Rektor Akademii Łomżyńskiej, profesor Dariusz Surowik, odwiedził Uniwersytet Kanagawa w Jokohamie (Japonia). Kilkudniowa wizyta studyjna odbyła się w ramach programu Erasmus+ (KA 107), a prowadzone podczas jej trwania dyskusje i wypracowane pomysły umożliwią uczelniom z Łomży i Jokohamy intensyfikację dotychczasowej współpracy oraz realizację wspólnych grantów badawczych.
Współpraca samorządów formą dyplomacji

W siedzibie Akademii Łomżyńskiej oraz online w dniu 16 czerwca 2023 r. odbyła się Międzynarodowa konferencja naukowa nt. „Prawne i organizacyjne aspekty międzynarodowej współpracy samorządowej”. Hybrydowe wydarzenie było elementem obchodów jubileuszu 605-lecia nadania Łomży praw miejskich, naukową celebracją ogólnomiejskiego święta.
Warsztaty w Akademii z praktyczną dawką wiedzy

Wydział Nauk Informatyczno-Technologicznych przygotował dedykowaną szkołom ponadpodstawowym specjalną ofertę warsztatową dostępną przez cały rok szkolny. Z zajęć praktycznych skorzystała 20 czerwca szkoła z Sejn, tj. Zespół Szkół Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Staszica w Sejnach.
Szkoła zgłosiła się do nas z prośbą o przygotowanie dla grupy 40 uczniów 4-godzinnych warsztatów. Wzięli w nich udział uczniowie klas I-III na kierunku Technik żywienia i usług gastronomicznych.
Sukces studentów Pielęgniarstwa
Paulina Rabek, Marta Just, Patrycja Szmit i Krystian Pazik wzięli udział w II edycji Olimpiady wiedzy z zakresu badań fizykalnych i chorób cywilizacyjnych, zorganizowanej przez Akademię Nauk Stosowanych Mazovia w Siedlcach oraz PZWL, czyli Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich. Wszyscy studenci Pielęgniarstwa z Akademii Łomżyńskiej zakwalifikowali się do drugiego etapu olimpiady, czyli najlepszej trzydziestki uczestników (spośród pięciuset osób). W ambitnej rywalizacji na wiedzę udział wzięli studenci z publicznych uczelni zawodowych, a także z dużych uczelni medycznych i krajowych uniwersytetów.
Międzynarodowa konferencja będąca celebracją miejskiego święta

Międzynarodowa konferencja naukowa „Prawne i organizacyjne aspekty międzynarodowej współpracy samorządowej” odbyła się 16. czerwca w siedzibie Akademii Łomżyńskiej oraz online. Hybrydowe wydarzenie było elementem obchodów jubileuszu 605-lecia nadania Łomży praw miejskich, naukową celebracją ogólnomiejskiego święta.