Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży kształci praktyków, współpracuje z samorządami i kadrą kierowniczą przedsiębiorstw. Uczelnia jest wydawcą anglojęzycznego czasopisma z zakresu nauk stosowanych „Polish Journal of Applied Sciences”. Współpracuje z licznymi placówkami naukowymi, nacisk kładąc na umiędzynarodowienie procesu dydaktyczno-naukowego. Prowadzi studia licencjackie, inżynierskie i magisterskie.
Uczelnia została powołana 22 czerwca 2004 roku. W rozporządzeniu Rady Ministrów podpisanym przez premiera Marka Belkę została określona Misja Uczelni – „Tworzenie małych i średnich przedsiębiorstw”. W 2012 roku Senat Uczelni sformułował ja na nowo – „Kształcimy Praktyków”. Nie oznacza to jednak wąskiej orientacji intelektualnej. Placówka podejmuje szereg inicjatyw z zakresu propagowania myśli humanistycznej. Jedną z nich jest Uniwersytet Otwarty.To semestralne cykle wykładów wybitnych humanistów, w których mogą uczestniczyć żacy, mieszkańcy miasta i regionu. W ramach inicjatywy dotychczas na uczelni gościli cenieni profesorowie, między innymi: Jadwiga Staniszkis, Zbigniew Mikołejko, Krzysztof Meissner oraz Krzysztof Michalik.
1 lipca 2004 roku, Minister Edukacji Narodowej i Sportu, Mirosław Sawicki, mianował pierwszym Rektorem PWSIiP profesora dra hab. inż. Kazimierza Pieńkowskiego, który przez wiele lat intensywnie zabiegał o powołanie uczelni w Łomży. Po rocznym okresie sprawowania funkcji z mianowania Senat PWSIiP wybrał prof. K. Pieńkowskiego na kadencję 2005-2009. Wśród orędowników utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Łomży znaleźli się m.in.ówczesny Przewodniczący Sejmowej Komisji Finansów Publicznych poseł Mieczysław Czerniawski, Marszałek Województwa Podlaskiego Sławomir Zgrzywa oraz kolejny Marszałek Janusz Krzyżewski, który po decyzji o utworzeniu uczelni przekazał jej budynek przy ulicy Poznańskiej 141 b oraz milion złotych na jego remont i adaptację.
Podczas pierwszej inauguracji roku akademickiego immatrykulowanych zostało 180 studentów studiów dziennych i 120 studentów studiów zaocznych na dwóch kierunkach: Zarządzanie i marketing oraz Informatyka. O tego czasu nastąpił dynamiczny rozwój uczelni – związany z tworzeniem nowych kierunków oraz powstaniem innowacyjnej infrastruktury naukowo-dydaktycznej. Obecnie PWSIiP w Łomży jest największą uczelnią na Ziemi Łomżyńskiej. Placówka oferuje kilkanaście kierunków kształcenia w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym: Administracja (pierwszego oraz drugiego stopnia), Zarządzanie, Automatyka i robotyka, Informatyka (pierwszego oraz drugiego stopnia), Dietetyka, Filologia angielska z technologia informacyjną, Fizjoterapia, Kosmetologia, Pielęgniarstwo (pierwszego oraz drugiego stopnia), Wychowanie fizyczne, Technologia żywności i żywienie człowieka, Praca socjalna oraz Prawo (jednolite studia magisterskie o profilu praktycznym), Pedagogika. Uczelnia jest jedyną Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w kraju, która posiada uprawnienia do prowadzenia studiów prawniczych. W odróżnieniu od profilu akademickiego, oferowanego przez uniwersytety, proponuje prawo o profilu praktycznym, co ma przygotować przyszłych absolwentów PWSIiP do wykonywania prawniczych czynności zawodowych i szybkiego wejścia na rynek pracy. Wykładowcami Prawa na PWSIiP są praktycy: mecenasi, radcy prawni, sędziowie. Studenci zdobywają wiedzą jak wykonywać czynności zawodowe, np. sporządzać projekty umów cywilno-prawnych, pisma procesowe. Pierwsze trzy lata studiów to kształcenie ogólne, czyli zapoznanie się z szerokim wachlarzem wiedzy teoretycznej, dotyczącej m.in. prawa konstytucyjnego, administracyjnego, cywilnego, karnego oraz pracy. Kolejne dwa lata to zajęcia warsztatowe, profilowane. Do wyboru jest pięć specjalizacji: ustrojowa, cywilistyczna, karnistyczna, administracyjna, finansowo-gospodarcza.
W 2010 roku uczelnia przejęła od Zarządu Województwa Podlaskiego Szkołę Policealną Ochrony Zdrowia w Łomży, aby stworzyć Akademicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, w którym działają obecnie Akademicka Szkoła Policealna, Akademicka Szkoła Policealna dla Dorosłych oraz Liceum Mistrzostwa Sportowego.
W 2013 roku, z inicjatywy drugiego rektora PWSIiP dra hab. Roberta Charmasa, uczelnia została poddana ocenie parametrycznej. Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych przyznał PWSIiP kategorię naukową "B",co stanowiło ewenement wśród Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych i jednocześnie oznaczało wyjście z ram narzuconych przez ustawodawcę. Uczelnia otrzymywała z MNiSW dotacje na prowadzenie badań statutowych, dzięki czemu przeprowadzony został proces koncentracji aktywności naukowej w dziedzinach szczególnie ważnych w działalności PWSIiP, a jednocześnie pozytywnie rezonujących na region, takich jak np. technologia żywności i żywienie człowieka, dietetyka. Aby realizować te cele Uczelnia zacieśniła współpracę z wieloma ośrodkami akademickimi, w Polsce m.in. z Politechniką Warszawską, SGGW w Warszawie, UWM w Olsztynie, oraz za granicą – z włoskim Uniwersytetem w Ankonie oraz belgijskim Uniwersytetem w Gandawie.
Miejscem o unikalnym potencjale badawczym są nowe budynki uczelni, zbudowane z rozmachem i dofinansowaniem unijnym (Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013) sale i laboratoria Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności, w których studenci od 2013 roku nabywają praktyczne umiejętności, pracując na urządzeniach o najwyższym standardzie przemysłowym, takich jak np. spektrometr elektronowy rezonansu paramagnetycznego oraz spektrometr z potrójnym analizatorem masy (sprzężony z wysokociśnieniowym chromatografem cieczowym). Całkowita wartość projektu przekroczyła 53 miliony złotych. Przez wszystkie lata funkcjonowania uczelnia zrealizowała projekty z zewnętrznym dofinansowaniem na kwotę blisko stu milionów złotych.
PWSIiP kooperuje z licznymi uczelniami zagranicznymi, m.in. w zakresie wymiany studentów oraz pracowników naukowych. Realizuje dla studentów płatne staże oraz praktyki, nie tylko w kraju. Zagraniczne praktyki mają na celu zwiększenie mobilności studentów i zapoznanie ich z międzynarodowymi realiami pracy. Żacy z PWSIiP pracowali m.in. w hiszpańskiej Barcelonie, ale także w Niemczech, Portugalii, Słowacji, a nawet w odległych geograficznie i kulturowo Indiach.
Ważnym elementem akademickiej rzeczywistości jest studencka samorządność. PWSIiP stwarza żakom szerokie możliwości rozwoju, także pozanaukowego i pozadydaktycznego. Na uczelni działa telewizja Studenckim Okiem Kamery, w której młodzi ludzie nabierają pierwsze szlify dziennikarskie, realizując reportaże i rozmowy dotyczące ciekawych wydarzeń i inicjatyw.
Od 1 września 2017 roku na uczelni funkcjonuje struktura wydziałowa, siedem instytutów zostało przekształconych w trzy wydziały – Nauk Społecznych i Humanistycznych, Nauk o Zdrowiu, Informatyki i Nauk o Żywności.
Rektorzy Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży
Prof. dr hab. Kazimierz Pieńkowski (Rektor PWSIiP, kadencja 2004-2009)- Wieloletni pracownik naukowy Politechniki Białostockiej, w tym w latach 1990 – 1993 rektor tejże uczelni. W 1969 roku uzyskał tytuł doktora nauk technicznych na Politechnice Warszawskiej, od 1986 roku profesor nadzwyczajny nauk technicznych. W roku 1991 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Pomysłodawca powołania Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Dziedzina nauki: nauki techniczne
Specjalność naukowa: mechanika płynów, ogrzewnictwo, technika cieplna
Dr hab. Robert Charmas (kadencja 2009-2017)–Opublikował ponad 50 oryginalnych prac naukowych w czasopismach z listy filadelfijskiej, które dotyczyły procesów fizykochemicznych na granicy faz ciało stałe/cieć oraz zagadnień z zakresu biochemii wysiłku fizycznego. Indeks Hirscha 16. Dwukrotny stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej – m.in. pobyt w Laboratoire Environnement et Mineralurgie w Nancy, Francja. Stypendysta Ministra Badań Naukowych Rządu Francuskiego. Członek Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
Dziedzina nauki: nauki chemiczne
Specjalność naukowa: chemia fizyczna i teoretyczna, biochemia
Dr hab. Dariusz Surowik (Rektor PWSIiP, kadencja od 1 września 2017 roku) – Autor ponad 40 prac naukowych, w tym publikacji w czasopismach znajdujących się w wykazie ERIH (The European Reference Index for the Humanities ). Uczestniczył z referatami w ponad 50 konferencjach w kraju i za granicą. Członek międzynarodowych towarzystw naukowych: American Mathematical Society, The Association for Symbolic Logic oraz European Network for Social Intelligence (SINTELNET). Od 2005 roku sekretarz redakcji anglojęzycznego czasopisma Studies in Logic, Grammar and Rhetoric. Recenzent wydawniczy wielu czasopism punktowanych.
Dziedzina nauki: informatyka, matematyka, nauki filozoficzne
Specjalność naukowa: logika, sztuczna inteligencja, teoria gier