Samorząd Studentów AŁ - Logo

  • O nas
  • Regulamin
  • Prezydium
  • Członkowie
  • Komisje

Regulamin Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego
Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży

I. POSTANOWIENIA WSTĘPNE

§1

Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, zwanej dalej „Uczelnią”, tworzą Samorząd Studencki, działający na podstawie Regulaminu, uchwalonego przez Radę Uczelnianą Samorządu Studentów.

Do zadań Rady Uczelnianej Samorządu Studentów, należy reprezentowanie ogółu studentów w sprawach dotyczących studiów, funkcjonowania Uczelni i innych spraw studenckich przed organami Uczelni w oparciu o przepisy określone w:

  • ustawie z dnia 20 lipca 2018 roku - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018 r., poz. 1668 z późn. zm.),
  • Statucie Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży,
  • Regulaminie Organizacyjnym Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży,
  • Regulaminie Rady Uczelnianej Samorządu Studentów.

Oficjalnym skrótem Uczelnianej Rady Samorządu Studentów Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży jest „RUSS PWSIiP w Łomży”. RUSS jest najwyższym organem stanowiącym Samorządu Studentów. RUSS posiada swoje logo. Niniejszy Regulamin określa zasady organizacji i tryb działania Samorządu Studentów tym rodzaje organów, sposób ich powoływania oraz przyznane kompetencje.

ORGANY SAMORZĄDU

§2

Kandydatury zgłaszane są do Studenckiej Komisji Wyborczej. Kandydaci do Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego zobowiązani są do zgłoszenia swojej kandydatury w terminie 5 dni od dnia ogłoszenia naboru do RUSS.

Studentów zgłoszonych z każdego kierunku studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. W skład Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego wchodzi maksymalnie po 8

  • Przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studentów.
  • Prezydium Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego,
  • Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego,

Organami Samorządu Studentów są:

Samorząd Studencki działa poprzez swoje organy wyłaniane w drodze procedury określonej w §3 Regulaminu uchwalonego przez Radę Uczelnianą Samorządu Studentów. Członków organów Samorząd Studentów wybiera spośród studentów Uczelni. W przypadku, gdyby liczba zgłoszonych kandydatów przewyższyła liczbę miejsc, zostaną zorganizowane wybory uczelniane zgodnie z §4.

§4

Wybory do Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego w przypadku, o którym mowa w § 3 ust. 4 są powszechne, równe, bezpośrednie oraz odbywają się w głosowaniu tajnym. Do przeprowadzenia wyborów, powołuje się Studencką Komisję Wyborczą. W skład Studenckiej Komisji Wyborczej wchodzą:

  • przewodniczący,
  • dwóch członków.

Studencką Komisję Wyborczą powołuje dotychczasowy Przewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Studentów. Kadencja Studenckiej Komisji Wyborczej rozpoczyna się w dniu jej powołania i trwa do czasu wyboru nowej Komisji Wyborczym w następnym roku akademickim. Komisja Wyborcza ogłasza wyniki wyborów do RUSS na stronie internetowej Uczelni.

§5

Pierwsze posiedzenie Rady Uczelnianej Samorządu zwołuje dotychczasowe Prezydium Rady lub Opiekun Rady, nie później niż w terminie 14 dni od ogłoszenia wyników wyborów do RUSS. Prezydium Rady lub Opiekun Rady prowadzą obrady posiedzenia, o którym mowa w ust. 1, do czasu wyboru nowego Przewodniczącego Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego.

  1. Do podstawowych zadań RUSS należy w szczególności:
    • obrona praw i interesów studentów,
    • reprezentowanie studentów wobec władz uczelni oraz wyrażanie opinii w ich imieniu,
    • reprezentowanie studentów w organizacjach studenckich i młodzieżowych, w szczególności na Forum Uczelni Zawodowych Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Parlamencie Studentów Rzeczypospolitej Polskiej,
    • szkolenie studentów we współpracy z Parlamentem Studentów RP w zakresie praw i obowiązków studenta,
    • zarządzanie środkami przeznaczonymi przez Uczelnię na cele Samorządu,
    • prowadzenie działalności w zakresie spraw socjalno-bytowych i kulturalnych studentów,
    • inicjowanie i popieranie aktywności studentów, a w szczególności w zakresie działalności naukowej, kulturalnej, artystycznej i sportowej,
    • przedstawienie Rektorowi propozycji i spostrzeżeń dotyczących planów i programów nauczania oraz potrzeb studentów,
    • przeprowadzanie wyboru kandydatów do organów Kolegialnych Uczelni i Kolegium Elektorów.
  2. Samorząd Studentów, realizując swoje zadania, korzysta z pomieszczeń, środków i wyposażenia Uczelni, przeznaczonych na ten cel przez władze

Samorząd Studentów, realizując swoje zadania, korzysta z pomieszczeń, środków i wyposażenia Uczelni, przeznaczonych na ten cel przez władze Uczelni.

§7

Do wyłącznej kompetencji Przewodniczącego Rady należy:

Uczelniana Samorządu Studenckiego. Zatwierdzenia Wiceprzewodniczących, o których mowa w ust. 3 dokonuje Rada wyznacza Pierwszego oraz Drugiego Wiceprzewodniczącego Rady. Przewodniczący Rady spośród członków Rady Uczelnianej Samorządu Studentów Wybór Przewodniczącego Rady oraz Prezydium Rady odbywa się na pierwszym posiedzeniu Rady, o którym mowa w §5 ust. 1, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej ¾ jej składu, w głosowaniu tajnym. Uczelnianej Samorządu Studenckiego, zwany dalej „Przewodniczącym Rady”. Uczelnianym organem jednoosobowym Samorządu jest Przewodniczący Rady

  • kierowanie pracami Prezydium Rady,
  • reprezentowanie Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego przed władzami Uczelni oraz na zewnątrz,
  • podpisywanie uchwał, pism, opinii, wniosków i projektów w Radzie

Uczelnianej Samorządu Studentów. W przypadku nieobecności Przewodniczącego Rady, kompetencje Przewodniczącego Rady pełni Wiceprzewodniczący wskazany przez Przewodniczącego. Wiceprzewodniczący ma prawo do podpisywania dokumentów, opiniowania, orzekania, kierowania pracami Rady oraz podejmowania decyzji pod nieobecność Przewodniczącego Rady.

§8

W skład Prezydium Rady wchodzą:

  • Przewodniczący Rady - kierujący jego obradami,
  • jeden lub dwóch Wiceprzewodniczących,
  • skarbnik,
  • sekretarz,
  • członek Prezydium.

Członków Prezydium Rady, o których mowa w ust.1 pkt. 2-5 wybiera się w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów członków Rady, przy obecności co najmniej połowy liczby członków Rady. Do kompetencji Wiceprzewodniczącego należy:

  • zastępowanie Przewodniczącego Rady podczas jego nieobecności,
  • wykonywanie zadań zleconych przez Przewodniczącego Rady.

Do kompetencji sekretarza należy:

  • prowadzenie biura Rady Uczelnianej Samorządu Studentów,
  • przygotowywanie zebrań Rady Uczelnianej Samorządu Studentów,
  • postępować zgodnie z uchwałami Rady Uczelnianej Samorządu Studentów,

Prezydium Rady obowiązane jest:

  • zawiadomienie członków Rady Uczelnianej Samorządu Studentów o terminie i miejscu posiedzeń,
  • wykonywanie zadań zleconych przez Przewodniczącego Rady.
  • podejmować działania interwencyjne w celu obrony praw i interesów studentów.

Prezydium Rady ma prawo zgłaszania kandydatów na członków Organów Kolegialnych Uczelni i Kolegium Elektorów na dwuletnią kadencję z zastrzeżeniem ust. 7. Wybory kandydatów do organów wskazanych w ust. 6 odbywają się na ogólnym zebraniu Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego i są przeprowadzone w sposób tajny zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej  połowy  członków Rady. Prezydium Rady, na czele z Przewodniczącym Rady, może podejmować decyzje bez uprzedniego porozumienia z Radą Uczelnianą Samorządu Studentów, w sprawach nagłych i ważnych dla społeczności akademickiej. Rada Uczelniana  Samorządu  Studenckiego, Przewodniczący Rady oraz władze Uczelni mogą powoływać organy doradcze. Organem doradczym, o którym mowa w ust. 10 jest Opiekun Rady, będący pracownikiem Uczelni, który zobowiązany jest do wspierania Rady w podejmowanych przez nią działaniach. Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego ma prawo powoływać grupy i komisje, np.: eksperckie, ds. socjalno-bytowych i ds. praw i obowiązków studenckich. Kadencja Przewodniczącego, jak i całego Prezydium Rady, upływa z dniem wyboru nowego Prezydium Rady, w następnym roku akademickim.

§9

Z wnioskiem o odwołanie Przewodniczącego Rady może wystąpić:

Rada Uczelniana Samorządu Studentów może odwołać Przewodniczącego Rady w każdym czasie, bezwzględną  większością głosów w obecności, co najmniej ¾ jej składu, w głosowaniu tajnym.

a) Rektor, b) co najmniej 40% członków Rady Uczelnianej Samorządu Studentów, c) co najmniej 15% ogólnej liczby studentów Uczelni.

W przypadku odwołania Przewodniczącego Rady, Rada Uczelniana Samorządu Studentów na tym samym posiedzeniu, dokonuje wyboru nowego przewodniczącego. Wiceprzewodniczącego. Sekretarz, Skarbnik i Członek Prezydium mogą zostać odwołani przez Radę Uczelnianą Samorządu Studentów, bezwzględną większością głosów w obecności, co najmniej ¾ jej składu, w głosowaniu tajnym. Rada Uczelniana Samorządu Studentów ma prawo do odwołania Członka Rady bezwzględną większością głosów w obecności, co najmniej połowy liczby członków Rady, w głosowaniu tajnym. Przewodniczący Rady, Prezydium oraz Członkowie Rady mają prawo do zrzeczenia się funkcji lub członkostwa w formie pisemnej. O zaistniałej sytuacji zobowiązani są poinformować członków Rady na jej najbliższym posiedzeniu.

§10

Uchwały Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby członków Samorządu.

§11

Zwyczajne posiedzenie RUSS regularnie zwołuje Przewodniczący Rady. Nadzwyczajne posiedzenie RUSS zwołuje Przewodniczący Rady z własnej inicjatywy lub na wniosek:

a) co najmniej 10% członków RUSS, b) Rektora.

Przewodniczący Rady zwołuje nadzwyczajne zebranie RUSS w ciągu 7 dni od daty wpłynięcia wniosku, o którym mowa w ust. 2. Zebrania RUSS odbywają się po wcześniejszym ustaleniu przez Przewodniczącego Rady z RUSS dogodnego dla członków terminu. Z zebrania RUSS sporządzany jest protokół.

§12

Członkostwo w organach Samorządu Studentów ustaje z powodu:

  • zrzeczenia się mandatu,
  • utraty statusu studenta PWSIiP,
  • obecności 50% członków RUSS,
  • ukończenia studiów PWSIiP.

W przypadkach wskazanych w ust. 1, zwolniony mandat obejmuje osoba, wyłoniona w kolejnym tajnym głosowaniu.

III . POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§13

RUSS może podejmować działania wyłącznie w przypadkach określonych w niniejszym Regulaminie.

§14

Regulamin wchodzi w życie po stwierdzeniu przez Rektora jego zgodności z ustawą i statutem uczelni w terminie 30 dni od dnia jego przekazania.

§15

Postanowienia odnoszące się do uchwalenia i wejście w życie Regulaminu stosuje się do jego zmian.

§16

Regulamin Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży obowiązuje do momentu uchwalenia nowego regulaminu.

Łomża, dnia 01.10.2019r.

Copyright @2025 - Akademia Łomżyńska - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie - Dział Systemów Komputerowych
  • O Uczelni
  • Kontakt