W skrócie:
Studenci zainteresowani wyjazdem na studia w ramach Programu Erasmus+ powinni wypełnić, podpisać i dostarczyć do DWZ następujące dokumenty:
- Formularz zgłoszeniowy na studia
- Wniosek wyjazdowy
- Learning Agreement lub Online Learning Agreement (student wypełnia LA/OLA w porozumieniu z Koordynatorem Kierunkowym) - Wykaz przedmiotów do zrealizowania w uczelni zagranicznej;
- Oświadczenia (o zapoznaniu się z regulaminem, konieczności posiadania odpowiedniego ubezpieczenia oraz gotowości do dofinansowania pobytu);
- Oświadczenie o zrealizowanych wyjazdach
- Podanie o wyjazd
- Zgłoszenie numeru konta
- Karta obiegowa
- Karta zaliczeń
- Karta zaliczeń (wersja z podpisami pod różnicami programowymi - WNSH)
Dla osób z niepełnosprawnościami:
- Formularz wniosku o dofinansowanie uczestnika mobilności ze specjalnymi potrzebami;
- Karta rozliczenia uczestnika mobilności ze specjalnymi potrzebami.
- Wniosek o dofinansowanie studenta niepełnosprawnego. Rok akademicki 2022/2023
- Karta rozliczenia dofinansowania niepełnosprawnego studenta od roku 2022/2023 (do wypełnienia po zakończeniu mobilności)
WAŻNE! Przed złożeniem dokumentów należy upewnić się, że zostały one opatrzone wymaganymi datami i podpisami.
Jesteś tu pierwszy raz? Przeczytaj mnie!
Studia za granicami Polski kojarzą nam się z ogromnymi kosztami - wysokie czesne, wynajem mieszkania i życie w obcym kraju... Na szczęście studenci Akademii Łomżyńskiej mają możliwość skorzystania z mobilności w ramach Programu Erasmus+.
Na czym polega Program Erasmus+?
Program Erasmus+ to finansoway ze środków Unii Europejskiej program umożliwiający studentom z krajów członkowskich odbycie studiów (lub praktyk) w pozostałych krajach UE, a także w krajach nienależących do UE, takich jak Turcja, czy Republika Macedonii Północnej. Program usprawnia system edukacji i polepsza kwalifikacje uczestników, a dodatkowo poprawia poziom znajomości języków obcych i podnosi kompetencje beneficjentów. Na każdym etapie studiów student posiada pakiet mobilności 12 miesięcy (gdzie 1 miesiąc = 30 dni), który może wykorzystać na wyjazdy w ramach Programu Erasmus+/
Co ważne: Wyjazd na studia musi trwać min. 3 miesiące, czyli 90 dni.
Jak mogę się zarejestrować?
Aby móc wziąć udział w wyjeździe na studia w ramach Programu Erasmus+, należy ukończyć pierwszy rok studiów (w przypadku studiów I stopnia) lub pierwszy semestr studiów (w przypadku studiów II stopnia).
Już w trakcie roku akademickiego należy zgłosić się do Działu Współpracy z Zagranicą w celu poinformowania o chęci wyjazdu. DWZ w każdym semestrze ogłasza terminy rekrutacji - organizując w tym czasie spotkania ze studentami i pracownikami, jak również dni tematyczne przybliżające szczegóły Programu. Po zakończeniu rekrutacji chętni są zaproszeni do napisania testu kwalifikacyjnego z języka angielskiego (część pisemna i ustna) - jest to pierwszy krok w rekrutacji na wyjazd.
Po przeprowadzeniu testu, studenci otrzymują zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, a po jej pozytywnym zakończeniu może zostać rozpoczęta procedura składania dokumentów.
Przed wyjazdem:
- W pierwszej kolejności DWZ musi otrzymać Formularz zgłoszeniowy do wyjazdu na studia. W formularzu trzeba wpisać nazwę uczelni, do której student chce aplikować.
- Następnym krokiem jest posiedzenie Komisji, która rozpatruje zgłoszenia studentów i podejmuje decyzję o akceptacji lub odrzuceniu aplikacji.
- Po pozytywnym rozpatrzeniu formularzy zgłoszeniowych, DWZ wysyła nominacje studentów do wybranych uczelni partnerskich.
- Uczelnie partnerskie po zakończeniu rekrutacji, przesyłają decyzję dot. każdego ze studentów. Jeśli student zostanie zaakceptowany, uczelnia przesyła do DWZ „Letter of Acceptance” wraz z wykazem dokumentów, które student musi dostarczyć w celu zarejestrowania mobilności.
- Zaakceptowani na studia kandydaci muszą skontaktować się z Kierunkowym Koordynatorem Programu Erasmus+ (pełna lista) w celu przygotowania Learning Agreement lub Online Learning Agreement:
- Learning Agreement/Online Learning Agreement to porozumienie o programie studiów zawierane pomiędzy studentem, uczelnią wysyłającą i uczelnią przyjmującą określające indywidualny program studiów, który student zobowiązuje się zaliczyć podczas mobilności. Zawarte są tam przedmioty obowiązujące w uczelni przyjmującej wraz z ich odpowiednikami w uczelni macierzystej. W LA zawarte są także informacje o punktach ECTS przyporządkowanym każdemu przedmiotowi;
- Ważne! Każda z trzech części Learning Agreement/Online Learning Agreement (Before the Mobility/During the Mobility/After the Mobility) jest ważna dopiero po uzyskaniu podpisów przez każdą ze stron.
Podczas procedury tworzenia Online Learning Agreement, student zobowiązany jest także do wypełniania, podpisania i dostarczenia do DWZ następujących dokumentów:
- Wniosek wyjazdowy
- Podanie o wyjazd
- Oświadczenia (o zapoznaniu się z regulaminem, konieczności posiadania odpowiedniego ubezpieczenia oraz gotowości do dofinansowania pobytu);
- Oświadczenie o zrealizowanych wyjazdach
- Zgłoszenie numeru konta – w przypadku studentów, którzy nie otrzymują stypendium socjalnego, konieczne jest posiadanie konta w walucie Euro;
- Karta obiegowa – student musi dostarczyć do DWZ wypełnioną przez wszystkie jednostki Kartę Obiegową;
- Karta zaliczeń – w przypadku WNSH, obowiązuje dodatkowa Karta Zaliczeń z podpisami prowadzących pod różnicami programowymi. Karta Zaliczeń musi być częściowo wypełniona przed wyjazdem i opieczętowana podpisem studenta.
Dla osób z niepełnosprawnościami (w przypadku programu KA-131):
- Formularz wniosku o dofinansowanie uczestnika mobilności ze specjalnymi potrzebami;
- Karta rozliczenia uczestnika mobilności ze specjalnymi potrzebami.
- Wniosek o dofinansowanie studenta niepełnosprawnego. Rok akademicki 2022/2023
- Karta rozliczenia dofinansowania niepełnosprawnego studenta od roku 2023/2022 (do wypełnienia po zakończeniu mobilności)
Ważne! Przed złożeniem dokumentów należy upewnić się, że zostały one opatrzone wymaganymi datami i podpisami.
Studentom zakwalifikowanym na wyjazd na studia za granicą zostanie przedstawiona umowa finansowa, na podstawie której zostanie wypłacone stypendium.
Po podpisaniu umowy student jest zobowiązany do:
- wypełnienia testu kompetencji językowych OLS (zostanie on przesłany na podany przez studenta w umowie adres email);
- zarejestrowania wyjazdu w serwisie "Odyseusz" prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Stypendium zostanie wypłacone w dwóch ratach:
- I rata przed wyjazdem: 90% kwoty przewidzianej na cały okres pobytu na studiach w uczelni zagranicznej;
- II rata po powrocie: 10% przewidzianej w umowie kwoty (po wypełnieniu zawartych w umowie warunków).
W trakcie pobytu:
- należy przesłać do DWZ skan "Confirmation of Arrival" (dokument potwierdzający datę przybycia do uczelni zagranicznej);
- student powinien informować DWZ o ewentualnych zmianach w Learning Agreement (zmiany dokonywane są w części During the Mobility) oraz o innych zaistniałych problemach. Informacje o zmianach w LA przesłać niezwłocznie do DWZ i Koordynatora Kierunkowego – zmian można dokonywać do 30 dni od daty przyjazdu. Każda zmiana musi być zaakceptowana przez wszystkie ze stron poprzez naniesienie podpisów w części Commitment.
Po powrocie:
Student musi odebrać z uczelni zagranicznej oryginały następujących dokumenty i dostarczyć je do DWZ:
- Transkrypt Ocen (Transcript of Records) – wykaz ocen uzyskanych w uczelni zagranicznej, zgodny z Learning Agreement;
- Confirmation of Arrival – potwierdzenie przyjazdu/rozpoczęcia mobilności;
- Confirmation of Study/Confirmation of Stay – potwierdzenie mobilności z datami przyjazdu i wyjazdu.
WAŻNE! Należy upewnić się, że dokumenty zawierają poprawne daty i są podpisane/opieczętowane przez uczelnię przyjmującą.
Ponadto, student kończący mobilność jest zobowiązany:
- Wypełnić drugi test kompetencji językowych OLS* (w przypadku korzystania z nowego systemu OLS, drugi test nie jest generowany).
- Wypełnić raport dotyczący zrealizowanego wyjazdu (ankieta online) – zaproszenie do wypełnienia raportu beneficjent otrzyma na podany adres email.
- Niezwłocznie po powrocie spotkać się z Koordynatorem Kierunkowym w celu ostatecznego rozliczenia wyjazdu – to najważniejszy punkt mobilności i jest obowiązkiem studenta.
- Nadzór nad poprawnym przebiegiem procesu zaliczenia okresu studiów prowadzi Koordynator Wydziałowy wspomagany przez Koordynatorów Kierunkowych;
- Koordynator Kierunkowy musi otrzymać Transkrypt Ocen studenta. W tym celu wypełniana jest pozostała część Karta zaliczeń;
- Pod uzupełnioną Kartą Zaliczeń muszą znajdować się podpisy: Studenta, Koordynatora Wydziałowego i Dziekana danego Wydziału;
- Po zaakceptowaniu Karty Zaliczeń, Koordynator udaje się do odpowiedniego Dziekanatu w celu potwierdzenia zrealizowanych przez studenta przedmiotów i – tym samym – zaliczenia mu odpowiedniej części programu studiów.
Po dokonaniu wskazanych czynności, Studentowi zostanie wypłacona II rata stypendium: 10% (zgodnie z zawartą przed wyjazdem umową).
W przypadku niewywiązania się z zapisów umowy, mobilność studenta może nie zostać uznana.