Studenci drugiego roku kierunku Pielęgniarstwo Akademii Łomżyńskiej uroczyście złożyli ślubowanie zawodowe i przyjęli czepki pielęgniarskie – znak wtajemniczenia w etos zawodu oraz element tradycyjnego stroju pielęgniarki. – Czepek to żywy symbol naszego powołania – podkreśliła dr n. o zdr. Joanna Chilińska, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu. Dr Chilińska wspominała swoje własne czepkowanie sprzed lat. – To były silne emocje, które dziś odnajduję w twarzach moich studentów. Jako ich wykładowca i opiekun czuję odpowiedzialność, ale przede wszystkim ogromną dumę. To moment, który zostaje na całe życie – zaznaczyła.
Rektor Akademii Łomżyńskiej, dr hab. Dariusz Surowik, prof. AŁ, podkreślił znaczenie kierunku Pielęgniarstwo, na którym kształcenie od początku stało się jedną z głównych misji naszej Uczelni. Przypomniał, że dyplom ukończenia tego kierunku otrzymało już prawie 2000 absolwentów. – To strategiczny obszar kształcenia, którego ranga nie słabnie. Gratuluję studentom, ich rodzinom oraz dziękuję kadrze za zaangażowanie i profesjonalizm – powiedział.
Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, Izabela Metelska, wręczyła studentom „Kodeks etyki zawodowej pielęgniarek i położnych” oraz zwróciła uwagę na dramatyczny niedobór kadry pielęgniarskiej w Polsce.
– Żadne technologie nie zastąpią bliskości i obecności drugiego człowieka – mówiła dr Chilińska. – Czasem jedno spojrzenie, uścisk dłoni czy łza potrafią wyrazić więcej niż słowa. Te ciche „dziękuję” są niezwykle cenne dla nas i dla pacjentów.
Czepkowanie, to nie tylko święto społeczności akademickiej, lecz również ich bliskich – rodziców, dziadków i rodzeństwa – którzy wspierają ich na drodze do bycia pielęgniarką lub pielęgniarzem. Znaczenie wsparcia w swoim wystąpieniu podkreślił Rektor uczelni, w szczególny sposób zwracając się do najbliższych osób czepkowanych – Tradycja czepkowania ma także wymiar rodzinny i społeczny - To dzięki wsparciu najbliższych mogliście dojść do tego etapu – dlatego pozwólcie, że w imieniu całej wspólnoty akademickiej podziękuję Waszym bliskim za trud, cierpliwość i motywację, jaką Wam okazywali w trakcie studiów. Wasz sukces jest ich sukcesem. Jesteśmy z Was dumni!