W skrócie:
Studenci zainteresowani wyjazdem na praktykę w ramach Programu ERASMUS+ powinni wybrać miejsce odbywania praktyk, wypełnić, podpisać i dostarczyć do Działu Współpracy z Zagranicą następujące dokumenty:
- Formularz zgłoszeniowy
- Wniosek wyjazdowy
- Learning Agreement for Traineeships (student wypełnia LA w porozumieniu z Koordynatorem Kierunkowym) - Porozumienie o programie praktyki
- Oświadczenia (o zapoznaniu się z regulaminem, konieczności posiadania odpowiedniego ubezpieczenia oraz gotowości do dofinansowania pobytu)
- Oświadczenie o zrealizowanych wyjazdach
- Zgłoszenie numeru konta
- Karta obiegowa
Ważne! Przed złożeniem dokumentów należy upewnić się, że zostały one opatrzone wymaganymi podpisami.
Jesteś tu pierwszy raz? Poświęć chwilę i przeczytaj do końca!
Chciałbyś mieć nieprzeciętne CV i bagaż doświadczeń, a dodatkowo wzmocnić swój poziom znajomości języków obcych? Skorzystaj z wyjazdu na praktyki studenckie lub staże absolwencie w ramach Programu Erasmus+!
Erasmus+ to nie tylko studia, ale również szeroki wachlarz praktyk i staży, które dzielą się na:
- obowiązkowe (przewidziane programem studiów - obecnie to nawet 720 godzin na jednym etapie studiów!)
- nieobowiązkowe (dodatkowe, wliczające się do suplementu dołączonego do dyplomu zakończenia studiów)
- staże absolwenckie (nieobowiązkowa praktyka realizowana po zakończeniu studiów)
W ramach Programu Erasmus+ możesz odbyć praktyki obowiązkowe lub nieobowiązkowe w uczelniach partnerskich lub instytucjach zewnętrznych. W przypadku praktyki, nie ogrnicza Cię baza ośrodków, z którymi współpracujemy - możesz wyszukać idealne dla siebie miejsce i zaaplikować bezpośrednio tam! Pamiętaj jednak, żeby o każdym podejmowanym kroku informować DWZ - będziemy mogli Ci pomóc w razie napotkania jakiegoś problemu.
Student każdego etapu studiów ma do dyspozycji 12 miesięcy mobilności do wykorzystania, a minimalny czas trwania praktyki wynosi 2 miesiące, czyli 60 dni.
Pamiętaj, że skorzystanie z wyjazdów w ramach Programu Erasmus+ jest możliwe dopiero po zaliczeniu pierwszego roku studiów (w przypadku studentów I stopnia) lub pierwszego semestru (w przypadku studentów II stopnia). To znaczy, że jeśli dopiero rozpocząłeś studia, możesz już teraz aplikować na wyjazd na praktykę studencką, ale Twój wyjazd nie będzie mógł być zrealizowany aż do zaliczenia przez Ciebie obu semestrów w tym roku akademickim.
Gdzie szukać praktyki?
W przypadku praktyki, Student sam jest zobligowany do znalezienia miejsca i skontaktowania się z daną instytucją. Na szczęście praktyk organizowanych w ramach Programu Erasmus+ można szukać w wielu miejscach.
Poniżej znajdują się listy uczelni, z którymi AŁ współpracuje - zachęcamy więc do kontaktu z uczelniami partnerskimi w celu znalezenia ofert praktyk prowadzonych przez te uczelni lub współpracujące z nimi instytucje.
Bardzo często używaną wyszukiwarką jest również portal ErasmusIntern.org, który działa na zasadzie wpisania słów kluczowych (np. nazwa kierunku lub dziedziny nauki);
Na portalu European Funding Guide również istnieje potrzeba wpisania słów kluczowych;
Kolejny europejski portal, który pozwala wyszukać oferty praktyk bazując na kraju i kierunku studiów, to TrainingExperience.
Jak zaaplikować?
Już w trakcie roku akademickiego należy zgłosić się do Działu Współpracy z Zagranicą w celu poinformowania o chęci wyjazdu. DWZ w każdym semestrze wyznacza terminy rekrutacji - organizując w tym czasie liczbe spotkania ze studentami i pracownikami, jak również dni tematyczne przybliżające szczegóły Programu.
Pierwszym krokiem w aplikacji na praktyki w ramach Programu Erasmus+ jest napisanie testu językowego. Po przeprowadzeniu testu, studenci otrzymują zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, a po jej pozytywnym zakończeniu może zostać rozpoczęta procedura składania dokumentów.
Przed wyjazdem:
- Pierwszym dokumentem do wypełnienia jest FFormularz zgłoszeniowy na praktyki, który należy podpisać i dostarczyć do Działu Współpracy z Zagranicą AŁ.
- Następnie odbywa się posiedzenie Komisji, która rozpatruje zgłoszenia, a o jej decyzjach studenci są poinformowani przez DWZ.
- Studenci, nawiązują kontakt z instytucją przyjmującą, muszą być w stałym kontakcie z Koordynatorami Kierunkowymi, z którymi wspólnie tworzą Learning Agreement for Traineeships. Dzięki takiej współpracy, stworzenie dokumentu dostosowanego do wymagań Uczelni, które będą jednocześnie zbieżne z ofertą wybranej przez studenta instytucji umożliwia sprawne przejście do składania pozostałych dokumentów:
- Wniosek wyjazdowy
- Oświadczenia (o zapoznaniu się z regulaminem, konieczności posiadania odpowiedniego ubezpieczenia oraz gotowości do dofinansowania pobytu)
- Oświadczenie o zrealizowanych wyjazdach
- Zgłoszenie nmeru konta - tutaj wymagane jest konto w walucie EURO dla studentów, którzy nie otrzymują stypendium socjalnego
- Karta obiegowa
Po złożeniu dokumentów opieczętowanych podpisami i datami, student przechodzi do kolejnego etapu aplikacji.
Student zakwalifikowany na wyjazd podpisuje umowę finansową, na podstawie której zostanie wypłacone stypendium.
Po podpisaniu umowy student jest zobowiązany do:
- wypełnienia testu kompetencji językowych OLS (zostanie on przesłany na podany w umowie adres email)
- zarejestrowania wyjazdu w serwisie "Odyseusz" prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Stypendium zostanie wypłacone w dwóch ratach:
- I rata przed wyjazdem: 90% kwoty przewidzianej na cały okres trwania mobilności;
- II rata po powrocie: 10% przewidzianej w umowie kwoty.
W trakcie pobytu na praktyce:
- należy wysłać skan Confirmation of Arrival z datą rozpoczęcia praktyki/stażu;
- należy informować DWZ o ewentualnych zmianach w Programie Praktyk oraz innych zaistniałych problemach.
Po powrocie:
Student powinien odebrać poniższe dokumenty z instytucji, w której realizował praktykę i dostarczyć je do Działu Współpracy z Zagranicą:
- Część Learning Agreement - After the Mobility (ewaluacja praktykanta przez opiekuna praktyk na miejscu)
- SMP Confirmation of Arrival (oryginał - skan wysyłany jest po dotarciu na miejsce odbywania praktyki);
- SMP Confirmation of Stay (certyfikat pobytu z oznaczeniem terminu w jakim student realizował praktykę).
Ponadto student zobowiązany jest:
- wypełnić drugi test kompetencji językowych OLS
- wypełnić raport dotyczący zrealizowanego wyjazdu (oba dokumenty zostaną przesłane na podany w umowie adres email)
- spotkać się z Koordynatorem Wydziałowym w celu ostatecznego rozliczenia wyjazdu.
Po dokonaniu wskazanych czynności zostanie wypłacona II rata stypendium: 10% (zgodnie z zawartą przed wyjazdem umową)