W dniu 30 maja 2022 r. Wydział Nauk Informatyczno-Technologicznych gościł na wykładzie otwartym reprezentantów firmy Phoenix Systems. Jest to przedsiębiorstwo rozwijające przełomowy system operacyjny czasu rzeczywistego Phoenix-RTOS, z którym zapoznani zostali uczestnicy spotkania. Wykład był podzielony na dwie, równie inspirujące tak do rozwoju zawodowego, jak i naukowego, części.
W pierwszej części wykładu Prezes firmy, oraz pierwotny autor jej głównego produktu, Pan Paweł Pisarczyk opowiedział o historii, dotychczasowych sukcesach oraz planowanych kierunkach rozwoju firmy i systemu Phoenix-RTOS na kolejne lata. Opowiadał o zastosowaniu systemu między innymi w branżach: automotive, kosmicznej oraz lotniczej. Pokazał mechanizmy budowy autorskiego systemu operacyjnego, możliwości jego skalowania w urządzeniach o ograniczonych zasobach oraz wykorzystaniu w systemach Internetu Rzeczy, gromadzących i przetwarzających dane z możliwością ich przesyłania do chmury. Wysoki poziom zaawansowania systemu Phoenix-RTOS i jego wszechstronność potwierdziło uruchomienie na nim gier: Doom oraz Quake. Bardzo cenne jest udostepnienie kodów źródłowych projektu na otwartej licencji BSD i ich opublikowanie na stronie. Każdy miłośnik mikrokontrolerów i systemów IoT może pobrać system operacyjny, uruchomić go na własnej platformie lub mikrokontrolerze i tworzyć oprogramowanie, wykorzystując możliwości systemu czasu rzeczywistego dla mikrokontrolerów. Poniżej link do prezentacji z wykładu:
W drugiej części Pan Mateusz Niewiadomski, pracownik firmy Phoenix Systems, której biuro znajduje się w Łomży, przedstawił szczegóły teoretyczne i praktyczne oprogramowania do projektu Phoenix-Pilot - autopilota do dronów działającego na Phoenix-RTOS. Prezentację (zawierającą dużą porcję podstaw matematycznych i fizycznych, wykorzystanych w procesie opracowania filtra Kalmana, przetwarzającego dane z zespołu czujników takich jak magnetometr, żyroskop, akcelerometr i barometr) zwieńczyła wizualizacja 3D ruchu obiektu. Uczestnicy wykładu mieli okazję zobaczyć obrazowanie poruszającego się w wielu płaszczyznach przestrzeni obiektu, analizowane przez działający w czasie rzeczywistym na dołączonym mikrokontrolerze algorytm filtra Kalmana. Poniżej link do prezentacji z wykładu:
W końcowej części wykładu prelegenci odpowiadali na pytania publiczności oraz zaprosili do udziału w programie stażowym w firmie Phoenix Systems. Pani Dziekan WNIT dr inż. Aneta Wiktorzak poinformowała o możliwości współpracy naukowej, realizacji staży i praktyk oraz możliwości realizacji prac dyplomowych i badań doktorskich we współpracy z firmą Phoenix Systems. Zainteresowanie wśród uczestników wykładu wzbudziła realizacja filtra Kalmana w oparciu o macierz kwaternionów. Dr inż. Rafał Melnik zapytał o różnice w implementacji filtra Kalmana w postaci klasycznej, przy użyciu kątów Eulera oraz z wykorzystaniem kwaternionów. Dr inż. Andrzej Sawicki zainteresował się platformami sprzętowymi, na jakich działa Phoenix-RTOS oraz dostępnymi językami i środowiskami programowania.
Osoby zainteresowane wykładem, uczestnictwem w rozwoju otwartego systemu RTOS lub współpracą z firmą Phoenix Systems, mogą się kontaktować z przedstawicielami firmy pod adresem