Czy znacie imiona i nazwiska swoich czterech prababek? Spróbujcie je szybko wymienić, a okaże się, że wcale nie jest to takie proste. Z pomocą nadchodzi Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (Strefa SOWA) i zaprasza na warsztaty genealogiczne dzieci, rodziców i dziadków. To znakomita okazja, aby przekazać młodym pokoleniom opowieść i pamięć o ich korzeniach, przodkach, a także w atrakcyjny i mądry czas spędzić zimowe ferie.
„Nie podam ręki nikomu, kto nie wie jak jego prababka z domu”. Cytat z Melchiora Wańkowicza jest mottem warsztatów genealogicznych organizowanych w Strefie SOWA (ul. Akademicka 1). Poprowadzi je dr Małgorzata Frąckiewicz, językoznawczyni, regionalistka, badaczka gwary łomżyńskiej i nazwisk oraz popularyzatorka regionalnej historii.
Warsztaty są jednodniowe i przebiegają w dwóch turach.
Dzieci w wieku od 7 do 10 lat zapraszamy wraz z opiekunami (np. mama, tata, babcia, dziadek) od 22. stycznia do 25. stycznia w godzinach od 9:00 do11:00. Dzieci w wieku od 11 do 14 lat mogą uczestniczyć w warsztatach samodzielnie, od dnia 29. stycznia do 1. lutego, w analogicznych godzinach.
Na warsztaty obowiązują zapisy: tel. 86 216 82 74 (w godzinach pracy Strefy SOWA, pon.-czw. od 7:30 do 15:30, w piątek od 11:00 do 19.00), e-mail
Warsztaty są bezpłatne, a gwarancją fascynującej podróży do źródeł rodzinnych genealogii jest postać dr Małgorzaty Frąckiewicz, naukowczyni rozpoznawalnej regionalnie, w skali całego kraju, a także pośród rozproszonej po świecie Polonii.
Dr Małgorzata Frąckiewicz jest autorka słowników oraz katalogów nazwisk mieszkańców ziemi łomżyńskiej: m.in. Łomży, Jedwabnego, Grabowa, Ostrowi Mazowieckiej, Rutek-Kossaków, Wysokiego Mazowieckiego i pogranicza mazowiecko-podlaskiego.
Do istotnych osiągnięć dr Małgorzaty Frąckiewicz na polu popularyzacji regionalnej historii należy strona internetowa, na której zamieszczane są materiały, w tym źródłowe, dotyczące regionalnej historii i osadzające ją w tzw. „perspektywie długiego trwania”.
Małgorzata Frąckiewicz odpowiadała również za redakcję naukową „Katalogu nazwisk mieszkańców parafii Ostrów Mazowiecka z XIX i pocz. XX wieku”. Prowadzi konsultacje genealogiczno-onomastyczne, dzięki którym współcześni mają szansę poznać pochodzenie swoich nazwisk, a także odtworzyć ciąg pokoleniowy przodków.
Jest także autorką monografii „Antroponimia Żydów łomżyńskich w kontekście językowo-kulturowym”, prezentującej tysiące nazwisk Żydów łomżyńskich, a także dokumentująca ich kulturową obecność na ziemi łomżyńskiej. Z jej inicjatywy i pod jej bezpośrednią koordynacją wydane zostały pinkasy (księgi pamięci gmin żydowskich): Białegostoku, Ciechanowca, Jedwabnego, Łomży, Stawisk, Wysokiego Mazowieckiego, Zambrowa. Do druku przygotowano pod jej redakcją księgi Ostrowi Mazowieckiej, Siedlec i Szczuczyna, a tłumaczone są pinkasy Tykocina, Sokół, Czyżewa i Kolna. W 2023 roku dr Małgorzata Frąckiewicz znalazła się gronie finalistów Nagrody POLIN przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów.