16 listopada 2024 roku w murach Akademii Łomżyńskiej odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Zaawansowana praktyka pielęgniarek i położnych odpowiedzią na wyzwania systemu ochrony zdrowia XXI wieku”. Wydarzenie, organizowane we współpracy z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Łomży oraz Instytutem Nauk Socjologicznych UKSW, zgromadziło ekspertów z całej Polski, stając się przestrzenią do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz omówienia kluczowych wyzwań w zawodzie pielęgniarek i położnych.
Otwarcia konferencji dokonały mgr Izabela Metelska, Przewodnicząca OIPiP w Łomży, oraz dr n. o zdr. Ewa Polkowska, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Łomżyńskiej. Wystąpienia rozpoczęła mgr Mariola Łodzińska, Prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, która podkreśliła kluczowe znaczenie zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej (APN) w rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w systemie ochrony zdrowia.
Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów wybitnych specjalistów, w tym prof. dr hab. Aleksandry Gaworskiej - Krzemińskiej oraz prof. ucz. dr hab. Doroty Kilańskiej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Prelegenci poruszali tematy takie jak ekonomiczna wartość APN, zaawansowana opieka paliatywna. Wskazywali, jak duże znaczenia ma APN dla rozwoju współczesnego pielęgniarstwa, położnictwa jak również dla samego pacjenta i systemu ochrony zdrowia. Po krótkiej przerwie kawowej, dr n. o zdr. Bartosz Pędziński omówił wyzwania stojące przed podstawową opieką zdrowotną w Polsce. Mec. Paweł Strzelec przybliżył kwestie prawne związane z samodzielnością zawodową, a mgr Marika Kaczmarek, jako praktyk podzieliła się swoimi doświadczeniami związanymi ze zmianami systemowymi i ich wpływem na codzienną praktykę położnych. Wydarzenie zwieńczył panel ekspertów, który podsumował poruszane tematy i umożliwił uczestnikom wymianę poglądów.
Konferencja była okazją do wymiany zdań i poglądów. W wystąpieniach praktyków oraz przedstawicieli środowiska naukowego wybrzmiało, że pielęgniarka zaawansowanej praktyki to pielęgniarka posiadająca co najmniej wykształcenie na poziomie magisterskim, specjalizację kliniczną, doświadczenie w pracy z pacjentem, co gwarantuje posiadanie poszerzonej wiedzy i umiejętności, pozwalającej na stawianie diagnoz i podejmowanie decyzji terapeutycznych oraz koordynowanie opieki medycznej nad pacjentem.
Organizacja tego wydarzenia to kolejny krok Akademii Łomżyńskiej w rozwijaniu nauki i praktyki zawodowej, a także wzmacnianiu roli pielęgniarek i położnych w dynamicznie zmieniającym się systemie ochrony zdrowia.