Zapraszamy na warsztaty śpiewacze, połączone z pokazem wokalnym. To okazja, aby zobaczyć „kuchnię” warsztatu śpiewaczego, poszczególne elementy przygotowania do występu, a także sam występ muzyczny, jako artystyczne zwieńczenie nabytej praktycznej wiedzy. Zapraszamy osoby, które lubią „bawić się” swoim głosem, poszukują muzycznych inspiracji, albo po prostu ciekawe są tego, co się dzieje zanim muzycy wejdą na scenę, jak wygląda droga muzycznych inspiracji, kariery. A wszystko to 16. maja podczas XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
Święto pasjonujących odkryć, wynalazków i nieskończonej mocy rozumu oraz wyobraźni, czyli XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki, 16. maja zagości w murach Akademii Łomżyńskiej, w pracowniach, aulach, laboratoriach uczelni. Nasi naukowcy i popularyzatorzy myśli naukowej, a także artyści, przygotowali ponad sześćdziesiąt wydarzeń pokazujących, że nauka i sztuka nie posiadają granic.
Wszystkie wydarzenia dostępne są na stronie internetowej:
Na część wydarzeń, w tym na warsztat śpiewaczy, obowiązują zapisy:
Warsztaty śpiewacze to efekt współpracy maestro dra Jacka Szymańskiego, znakomitego tenora, oraz Chóru Kameralnego Amici, który działa pod auspicjami MDK-DŚT w Łomży. Maestro zdradzi uczestnikom wydarzenia warsztat swojej pracy muzycznej i instruktorskiej, a Chór zaprezentuje efekty współpracy dając w finale wydarzenia krótki, ale wytrawny występ muzyczny. Zobaczymy zatem ile wysiłku trzeba włożyć, aby uzyskać odpowiednią skalę artystycznej ekspresji na scenie.
Pierwszą część warsztatu to teoretyczna prezentacja problematyki: emisji głosu (wydobycie materiału) i impostacji (budowanie materii); budowy anatomicznej aparatu głosowego w zarysie oraz cech barwy głosu (genetyczna, anatomiczna, akustyczna); elementów aparatu głosowego (oddech, fonacja, rezonatory, artykulacja). Druga część to podstawowe ćwiczenia na rozruch aparatu oddechowego, artykulacyjnego i rezonacyjnego w kontekście rozśpiewania/rozgrzewki przed próbą lub koncertem. Trzecia część - krótki występ artystyczny Chóru oraz Solisty. Każda część trwać będzie 15 minut, dając łącznie 45-minutowy otwarty warsztat.
Dr Jacek Szymański to pochodzący z Łomży absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu solowego wybitnej śpiewaczki Maestry Haliny Mickiewiczówny. Uczestnik kursów i seminariów w Bachakademie (Stuttgart), stypendysta klasy mistrzowskiej Studia Operowego w Kopenhadze. Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża”, w ramach, którego zajmuję się reżyserią i inscenizacją spektakli operowych oraz projektowaniem scenografii i kostiumów. W 2013 roku uzyskał stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej wokalistyka (Akademia Muzyczna im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi). Wieloletni solista Opery Bałtyckiej w Gdańsku, współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy oraz Teatrem Otwartym w Gdańsku. Odznaczony Medalem „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”.
Chór Kameralny Amici działa w Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych w Łomży od lutego 2017 roku. To grupa ludzi wykonujących różne zawody, mających wiele zainteresowań. Łączy ich miłość do śpiewania i muzyki. Zespół koncertuje na rzecz środowiska lokalnego, jak również z sukcesami bierze udział w konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Ostatnim osiągnięciem jest reprezentowanie Łomży i regionu w 30. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie, gdzie zespół zdobył I miejsce w kategorii chóry mieszane oraz uczestniczył w Gali Finałowej Festiwalu w Będzin Arena w Będzinie (styczeń 2024), zaś dyrygentka (p. Anna Kurowska) otrzymała nagrodę specjalną. Chór został także doceniony nagrodą za całokształt działalności w kategorii twórczość artystyczna przez Prezydenta Miasta Łomża (marzec 2024).