Opowieści o Kanionie Skazka, tureckie tradycje picia kawy i herbaty, historia sportowej rywalizacji między Realem Madryt a Barceloną – to tylko wybrane tematy wieczoru integracyjnego studentów semestru zimowego Programu Erasmus+. Tradycyjne spotkanie było kulminacyjnym wydarzeniem Dni Adaptacyjnych, w ramach których uczestnicy z Hiszpanii, Kirgistanu, Egiptu, Turcji oraz Gruzji zwiedzali uczelnię, spotykali się z koordynatorami i uczestniczyli w intensywnym kursie języka polskiego. Podczas wieczoru integracyjnego w Domu Studenta „Rubikon” młodzi ludzie przedstawili krótkie prezentacje o swoich uczelniach i krajach, a także dzielili się swoimi zainteresowaniami. Dzięki temu mogliśmy bliżej poznać ich różnorodne pasje oraz ich samych.
Ismail A. Ibrahim, student fizjoterapii z Fenerbahçe University w Turcji, pochodzi z Egiptu i z pasją opowiadał o bogatej kulturze swojego kraju. Przedstawił fascynującą prezentację na temat egipskiej mitologii i tradycyjnych papirusów, po czym opowiedział o swoich doświadczeniach akademickich, założonym przez siebie kole naukowym oraz licznych wymianach i projektach związanych z fizjoterapią.
Nasza współpraca z Ala-Too International University z Kirgistanu trwa już od kilku lat. Tym razem gościliśmy Elinę Asekovą, pierwszą zagraniczną studentkę prawa z Programu Erasmus+ na naszej uczelni. W tradycyjnym kirgiskim stroju Elina przybliżyła nam kulturę swojego kraju, ilustrując opowieści barwnymi zdjęciami, m.in. z jeziora Issyk Kul i Kanionu Skazka.
Z południa Hiszpanii, a dokładnie z Andaluzji, przybyli Pedro, Juan i Alejandra, reprezentujący Wydział Nauk o Zdrowiu, a konkretnie wychowanie fizyczne. Opowiadali o unikalnych tradycjach hiszpańskich oraz cierpliwie odpowiadali na pytania o sjestę, historię Alhambry i sportową rywalizację między Realem Madryt a Barceloną.
Najliczniejszą grupę stanowili goście z Turcji, reprezentujący aż 13 uczelni. Każdy z nich opowiedział o swojej uczelni oraz rodzinnym regionie, przybliżając nam tureckie tradycje picia kawy i herbaty jako wyraz gościnności oraz zamiłowanie do ulicznych kotów. Jedna z uczestniczek podzieliła się lokalnym przysmakiem — lokum.
Wieczór zakończyła prezentacja Dilgesa i Hababa, studentów filologii angielskiej z Aydın Adnan Menderes University. Z humorem i dużą dozą autoironii przedstawili swoje uczelnie i miejscowości. Dilges, pochodzący z Hakkari, z dumą opowiadał o swoim górskim regionie, gdzie zimą temperatury spadają do -35°C.
Każdemu z naszych zagranicznych gości życzymy wielu sukcesów w nadchodzącym semestrze zimowym i trzymamy kciuki za świetne oceny!