Akademia Nauk Stosowanych w Łomży przygotowała transzę funduszy, które mają wesprzeć studentów uczelni. To pieniądze, za pomocą których ANSŁ chce pomóc tym studentom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, najdotkliwiej odczuwają skutki inflacji. Na ten cel uczelnia planuje przeznaczyć około 200 tysięcy do końca obecnego roku, w zależności od liczby złożonych przez studentów wniosków. Górna kwota wsparcia to 11 tysięcy złotych dla studenta.
Po świadczenie pieniężne mogą sięgnąć ci studenci, którzy są w trudnej sytuacji życiowej, na przykład są chorzy lub ktoś z ich bliskich zachorował lub zmarł, nastąpiła utrata dochodu wśród członków ich najbliższej rodziny, ich sytuacja pogorszyła się znacząco wskutek szalejącej inflacji, co zagraża stabilności finansowej studenta. Każdą sytuację należy opisać, podając indywidualne powody „trudnej sytuacji życiowej”.
Od stycznia 2022 roku do lutego 2023 roku uczelnia na stypendia dla studentów: naukowe, rektora, sportowe i socjalne przeznaczy łącznie ponad 9 milionów złotych. Uczelnia ma od lat jedne z najwyższych stypendiów tego typu w kraju. Są one finansowane z dotacji ministerialnej i służą jako mechanizm wyrównywania nierówności społecznych, a także motywowania studentów do rozwoju naukowego, społecznego i sportowego. Pośrednio: pieniądze wpływają do lokalnej gospodarki, są wydawane w Łomży i regionie, będąc jednym ze stabilizatorów miejscowej rzeczywistości społeczno-gospodarczej.
Dodatkowo uczelnia może wypłacać fundusze zapomogowe tym studentom, którzy znaleźli się w przejściowo trudnej sytuacji materialnej (np. choroba ich lub członka rodziny, utrata dochodu ich lub członka rodziny, wszelkie inne negatywne zdarzenia losowe). Pieniądze mają doraźnie ustabilizować sytuację życiową studenta. Można po nie sięgnąć dwa razy w ciągu jednego roku akademickiego, składając odpowiedni wniosek. Władze Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, analizując bieżącą sytuację gospodarczą w kraju (inflacja), zdecydowały, że wypłacane w końcówce roku kalendarzowego 2022 studentom kwoty finansowego wsparcia z tej puli będą znacząco wyższe niż w latach ubiegłych – do maksymalnej granicy 11 tysięcy złotych.
– Żyjemy w regionie, w którym mediana pensji jest niższa niż w innych, bardziej rozwiniętych, obszarach kraju. Inflacja mocno dotyka osoby studiujące u nas. Mamy tego świadomość. Dlatego pragniemy zachęcić studentów, którzy są w trudnej sytuacji życiowej, do aplikowania o pieniądze. Te fundusze pomogą ustabilizować ich sytuację, zwiększą poczucie bezpieczeństwa materialnego, co wpłynie także pozytywnie na możliwość zdobycia wykształcenia, wzbogacając w przyszłości kardy lokalnej i regionalnej gospodarki – wyjaśnia rektor ANSŁ dr hab. Dariusz Surowik, prof. ANSŁ.
Udzielaniem wskazówek i odpowiedzi oraz obsługą wniosków o wsparcie finansowe zajmuje się Dział Kształcenia i Spraw Studenckich ANSŁ (ul. Akademicka 14, tel. 86 215 66 03, email: