Uczestnikami International Staff Week byli przedstawiciele uczelni zagranicznych z Kirgistanu, Albanii, Łotwy, Litwy, Belgii, Gruzji, Ukrainy oraz Turcji. Podczas tygodniowego pobytu w Akademii Łomżyńskiej zapoznali się ze specyfiką naszej uczelni, oferowanymi kierunkami, warunkami studiów, obszarami badawczymi oraz zapleczem naukowym. W programie wydarzenia znalazł się również czas na wycieczki kulturoznawcze po regionie, jak i udział w gali i konferencji organizowanej z okazji jubileuszu 20-lecia naszej uczelni.
– Przyjechało do nas dwudziestu trzech gości, reprezentujących uczelnie z ośmiu krajów, w tym tak egzotycznych jak Gruzja i Kirgistan. Zaplanowaliśmy dla nich bogaty program tygodniowych wydarzeń, w którym nie zabrakło czasu na naukowe dyskusje, podpatrywanie dobrych praktyk i wzorców działania. Staraliśmy się z tych spotkań wynieść, jak najwięcej wiedzy o naszych partnerach, ale także dobrze zaprezentować Akademię Łomżyńską, jako poważny ośrodek dydaktyczny i naukowy. Przedstawiliśmy także atuty Łomży poprzez tzw. „soft power”, czyli mocne akcentowanie zasobów kulturowych i przyrodniczych regionu. Goście zagraniczni byli pod wrażeniem: dynamiki rozwoju naszej uczelni, wspanialej kadry, nowoczesnej infrastruktury i estetycznego kampusu. Wielu spośród nich było pierwszy raz w Łomży i mamy nadzieję, że z naszych rozmów i spotkań, w których uczestniczyli pracownicy administracji a także dydaktycy z czterech uczelnianych wydziałów, stworzyliśmy obraz Łomży i Akademii Łomżyńskiej, jako miejsc inspirujących i godnych polecenia - informuje Katarzyna Zacharzewska-Arnista, kierownik Działu Współpracy z Zagranicą.
Tradycyjnie Staff Week zainaugurowało spotkanie z władzami Akademii Łomżyńskiej. Następnie pracownicy akademicy AŁ zapoznali gości z zapleczem naukowym i dydaktycznym uczelni. W kolejnych dniach zrealizowane zostały wykłady w ramach mobilności STA, a goście poznali zabytki i instytucje kultury naszego miasta, a także wzięli udział w jubileuszu 20-lecia Akademii Łomżyńskiej. Głos podczas jubileuszowej gali zabrał profesor Nico Nijsten z Belgii, który wyraził podziw wobec tempa rozwoju uczelni w tak krótkiej perspektywie czasowej, porównując łomżyńską uczelnię do belgijskich uniwersytetów z wielowiekową historią i tradycją.
Głównym celem przemawiającym za organizacją 3 International Staff Week była wymiana myśli, doświadczeń oraz pomysłów na wspieranie mobilności studentów, jak i pracowników ośrodków akademickich z całego świata. Podczas takich spotkań pojawiają się nowe pomysły na współpracę, oraz podpisywane są nowe umowy umożliwiające wymianę zagraniczną w ramach Programu Erasmus+. Spotkania tworzą także klimat zaufania, współpracy, przyczyniając się do tego, że Łomża staje się widocznym punktem na mapie Europy i świata.
Przypomnijmy: Akademia Łomżyńska jest jedyną uczelnią w Polsce, która weszła w tym roku do tzw. BIP Networku, który służy wypracowaniu innowacyjnych metod międzynarodowej wymiany akademickiej. Belgijski UCLL University of Applied Sciences uznał, że dynamika, a także kompetencje pracownicze i uczelniany model działania, są na tyle atrakcyjne, abyśmy byli w tym projekcie reprezentantem polskiego środowiska akademickiego.