Studentki i studenci drugiego roku Pielęgniarstwa Akademii Łomżyńskiej złożyli uroczyste ślubowanie i przyjęli pielęgniarskie czepki, symbol wtajemniczenia zawodowego i jednocześnie element galowego stroju pielęgniarki. – Czepek to żywy i namacalny dowód naszego pielęgniarskiego powołania – mówiła dr n. o zdr. Joanna Chilińska, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, która prowadziła ceremoniał Czepkowania.
Dr n. o zdr. Joanna Chilinska doskonale pamięta własne Czepkowanie. – W 1987 roku przeżywałam te same emocje, co dziś moi studenci. To są moi studenci i czuję się za nich odpowiedzialna, ale też jestem z nich niezwykle dumna. To wyjątkowy moment, wiem z własnego doświadczenie, że tak jak przeżywamy własne Czepkowanie, tak później traktujemy własne powołanie i bycie przy łóżku chorego – mówiła dr n. o zdr. Joanna Chilińska.
W gronie czepkowanych studentów była Julia Napiórkowska, wybrała zawód pielęgniarki, bo jest to praca wśród ludzi mająca ogromny sens. Co czuła podczas uroczystości? – Początkowo ogromny, niebywały stres, a później szczęście i dumę – mówiła tuż po przypięciu jej pielęgniarskiego czepka przez swoje mentorki: dr n. o zdr. Joannę Chilińska i dr n o zdr. Agatę Gołębiewską.
Lucyna Zielińska przyszła na Czepkowanie, aby podziwiać z widowni jak jej wnuczka, Julia Łuba, ślubuje przestrzegać zasad etycznych zawodu, dbać o pacjentów bez względu na ich rasę, pochodzenie, narodowość, czy status majątkowy. – Czułam niesamowite wzruszenie patrząc na Julię, jest pierwszą osobą w naszej rodzinie, która wybrała zawód pielęgniarki. Julia zawsze podkreśla, że kocha Łomżę, swoje studia, szpital, pacjentów. Ona po prostu wybrała to, co jest jej przeznaczone – komentowała wzruszona babcia czepkowanej studentki.
Podczas uroczystości przemawiał rektor Akademii Łomżyńskiej dr hab. Dariusz Surowik, prof. AŁ, podkreślając, że 1 805 razy uczelnia wydawała dyplom absolwentki, absolwenta Pielęgniarstwa, a kształcenie w tym obszarze jest absolutnie priorytetowe. Studentom i ich rodzinom rektor AŁ gratulował i życzył pomyślności, dziękując także kadrze Wydziału Nauk o Zdrowiu za wysoką jakość przekazywanej studentom wiedzy, ich doświadczenie i serdeczność wobec studentów.
Głos zabierała także dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu dr hab. n. o zdr. Małgorzata Knaś-Dawidziuk, prof. AŁ, podkreślając wysokie oceny programowe kierunku Pielęgniarstwo Akademii Łomżyńskiej (m.in. wydawane przez Polską Komisję Akredytacyjną). Z ramienia studentów przemawiali – studentka pierwszego roku Pielęgniarstwa Angelika Kulas oraz reprezentant czepkowanych studentów Igor Pogroszewski.
Studenci otrzymali od Przewodniczącej Okręgowej Izby pielęgniarek i Położnych, Izabeli Metelskiej, Kodeks etyki zawodowej pielęgniarek i położnych. Przewodnicząca w słowach skierowanych do gości uroczystości, podkreślała, że w Polsce brakuje stu tysięcy pielęgniarek, a na tysiąc mieszkańców przypada jedna pielęgniarka, podczas gdy a w krajach Unii Europejskiej dziewięć.
Podczas uroczystości wyróżnieni zostali studenci z najwyższą średnią ocen (Dominika Biadun, Weronika Czaplicka, Dominika Gumkowska, Ewelina Knobelzdorf, Dawid Szyłak) oraz studenci aktywni społecznie (Julia Napiórkowska i Igor Pogroszewski).
Prodziekan dr n. o zdr. Joanna Chilińska podkreślała, że żadne rozwiązania technologiczne nie zastąpią kontaktu człowieka z człowiekiem. – W naszej pracy staramy się okazywać pacjentom ciepło, odbieramy także ich wyrazy wdzięczności, choć nigdy ich nie oczekujemy. Czasem wdzięczność nasz pacjent okazuje pozawerbalnie. To może być skinienie głowy, dyskretne przytrzymanie naszej ręki, mrugnięcie powieką, płynąca pod powieką łza. Jest też takie charakterystyczne westchnienie ulgi osoby ciężko chorej, które przypomina westchnienie szczęśliwego dziecka. To bardzo intymne formy „dziękuję”, ważne dla nas i dla pacjentów, zwłaszcza tych najbardziej doświadczonych chorobą – mówiła dr n. o zdr. Joanna Chilinska, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz z-ca dyrektora ds. pielęgniarstwa Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.
Czepkowaniu przyglądał się najmłodszy uczestnik uroczystości, Mikołaj Ścięgaj, który ledwie cztery miesiące temu ukończył pierwszy rok życia. Choć pewnie niewiele rozumiał z wypowiadanych słów i symboliki wydarzenia, to z pewnością jego obecność wskazywała na niezwykle rodzinny wymiar uroczystości. Czepkowanie w Akademii Łomżyńskiej to święto studentów Pielęgniarstwa, ale także ich rodzin – rodziców, dziadków, rodzeństwa.
12. maja obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Życzymy im z tej okazji wszystkiego najlepszego!