Komunikat:
Z przykrością informujemy, że w wyniku małego zainteresowania część teoretyczna szkolenia programu „Legia Akademicka” w roku akademickim 2020/2021 nie będzie realizowana na naszej uczelni.
Zainteresowanych studentów informujemy, że istnieje możliwość odbycia szkolenia na innej uczelni. Wykaz uczelni znajdziecie Państwo na stronie https://legiaakademicka.wp.mil.pl/ w załącznikach do pobrania.
Legia Akademicka to program skierowany do studentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy, myślą o wstąpieniu do wojska i służbie czynnej.
Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło w 2017 roku pilotażowy program ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka”. IV edycja tego programu realizowana jest w roku akademickim 2020/2021.
Część teoretyczną szkolenia, obejmującą m.in. przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej będzie można odbyć na uczelni, która zgłosiła się do projektu.
Część praktyczną wojskowego szkolenia w formie ćwiczeń poligonowych organizuje Ministerstwo Obrony Narodowej.
Do Legii Akademickiej możesz się zgłosić jeśli:
- posiadasz obywatelstwo polskie
- jesteś studentem uczelni wyższej
- przeszedłeś kwalifikację wojskową (lub wyrażasz gotowość, aby odbyć kwalifikację wojskową)
W pierwszej kolejności odbędzie się szkolenie w ramach części teoretycznej, który to moduł szkolenia będzie musiał być zrealizowany w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 maja 2021 r. Zajęcia będą odbywać się w weekendy/w dogodnym dla danej grupy czasie.
REKRUTACJA
Do programu prowadzonego w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży mogą przystąpić:
- studenci PWSIiP w Łomży,
- studenci innych uczelni (do wniosku należy dołączyć zaświadczenie ze swojej uczelni macierzystej o posiadaniu statusu studenta).
W związku z sytuacją epidemiologiczną spowodowaną zakażeniami koronawirusem COVID-19 prosimy o zeskanowanie wypełnionego i podpisanego wniosku i przesłanie go na adres e-mail:
Aby realizować na uczelni część teoretyczną do programu musi przystąpić co najmniej 20 osób. W dniu 5 lutego 2021 r. zostaną Państwo poinformowani czy na uczelni zebrała się wystarczająca liczba osób chętnych.
Jeśli liczba chętnych będzie wystarczająca oryginał wypełnionego wniosku należy dostarczyć osobiście lub listownie do Działu Kształcenia i Spraw Studenckich, ul. Akademicka 14, pok. 102.
Wniosek o przystąpienie do programu Legia Akademicka
Studentki, które nie posiadają kategorii wojskowej składają dodatkowy wniosek:
Wniosek o wezwanie na kwalifikacje - dotyczy kobiet
OPIS PROGRAMU
„Legia Akademicka” to jedno z rozwiązań, którego głównym celem jest odbudowa rezerw osobowych. Dzięki zawartemu porozumieniu organizatorem części teoretycznej ochotniczego szkolenia studentów, obejmującej m.in. przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej, będzie rektor uczelni, w której realizowany będzie proces szkolenia wojskowego.
Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej obejmuje dwie części szkolenia:
- Część teoretyczną – realizowaną przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej programem szkoleniowym
- Część praktyczną (ćwiczenia wojskowe) – organizowaną przez Ministra Obrony Narodowej
Do programu może przystąpić student (studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich) uczelni publicznej i niepublicznej dowolnego roku studiów, który posiada obywatelstwo polskie.
W pierwszej kolejności odbędzie się szkolenie w ramach części teoretycznej, które musi zostać zrealizowane w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2020 r. Jego zasadniczym celem będzie opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej niezbędnej do odbycia szkolenia w warunkach poligonowych.
Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe – część praktyczną programu, która będzie realizowana w wytypowanych jednostkach wojskowych lub ośrodkach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP podczas przerwy wakacyjnej.
Według założeń, w tej edycji programu zostanie przeszkolonych około 5 tysięcy studentów z całej Polski. Jest to jeden z kluczowych programów Ministerstwa Obrony Narodowej, który ma służyć odbudowie rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP, zwłaszcza w korpusach osobowych oficerów i podoficerów rezerwy. Pilotażowa edycja, w której udział wzięło 3487 studentów cieszyła się dużym zainteresowaniem. W odpowiedzi na oczekiwania środowisk akademickich podpisano porozumienie zapewniające kontynuację programu w kolejnych latach, co najmniej do 2021 r., oraz umożliwiające prowadzenie zajęć w ramach programu również przez uczelnie niepubliczne.
Więcej informacji: legiaakademicka.wp.mil.pl
Facebook: fb.com/LegiaAkademickaMON