Wykładowcy Akademii Łomżyńskiej, dr Tomasz Waldziński i doktorantka Aleksandra Durzyńska, wzięli udział w prestiżowym Międzynarodowym Kongresie „European College of Sport Science” w Glasgow, gdzie przedstawili wyniki własnych prac badawczych.
European College of Sport Science (ECSS) to wiodąca w Europie organizacja naukowa zajmującą się promocją i rozpowszechnianiem interdyscyplinarnych badań w dziedzinie nauk o sporcie, zrzeszająca międzynarodową społeczność badaczy. Tegoroczny, lipcowy, kongres przyciągnął do Scottish Event Campus w Glasgow wielu naukowców ze świata, którzy przedstawili wyniki swoich prac badawczych. Dokładnie 1655 prezentacji naukowych przybliżało najciekawsze obszary badań z zakresu biomechaniki, kontroli motorycznej, fizjologii i żywienia, psychologii, nauk o społeczeństwie, sportu, ćwiczeń, medycyny i zdrowia, nauk stosownych w sporcie.
– Udział w kongresie to niesamowite doświadczenie intelektualne, które daje nam możliwość dotknięcia najważniejszych, często też najciekawszych współczesnych wątków badawczych z naszej dyscypliny. To także okazja, aby spojrzeń na własny obszar naukowy wieloaspektowo, łącząc różne dziedziny wiedzy i wykraczając poza ramy wąskich specjalizacji w sporcie. Dziś efektywne uprawianie nauki to praca w dobrych zespołach badawczych, nawiązywanie globalnych kontaktów i szukanie w nauce własnej, wartościowej niszy, która może zmienić i unowocześnić nasze podejście do sportu i zdrowia – mówi dr Tomasz Waldziński, kierownik Zakładu Wychowanie Fizycznego Akademii Łomżyńskiej. Naukowiec podkreśla, że kluczem do rozwoju nauki są zaufanie i współpraca.
Takie też idee legły trzydzieści lat temu u podstaw założenia European College of Sport Science. Organizacja powstał w Nicei we Francji, a coroczny kongres zaliczany jest do topowych wydarzeń na świecie z dziedziny nauk o sporcie. Kongres służy upowszechnianiu nauki, wspiera rozwój naukowców oraz buduje międzynarodową społeczność naukowców, konkretnych osób i ośrodków badawczych. – Cieszę się, że mogliśmy podczas kongresu zaprezentować wyniki naszych prac badawczych współprowadzonych z naukowcami z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. To okazja, aby zainteresować polską nauką międzynarodową społeczność. Takie wydarzenia pozwalają naukowcom dowiedzieć się czym zajmują się ich koledzy z innych krajów. To bardzo inspirujące doświadczenie – mówi dr Tomasz Waldziński.
Podobnego zdania jest Aleksandra Durzyńska, która udział w kongresie traktuje jako ważny element własnego rozwoju naukowego. – W tym samym czasie, w jednym miejscu w Europie, zyskujemy możliwość wysłuchania i rozmowy z naukowcami, których badania mają niesamowity potencjał. Dowiadujemy się o rzeczach, które współcześnie dzieją się na świecie. To pozwala zrozumieć, w jakim miejscu jesteśmy z własnym rozwojem naukowym i zaplanować kolejne jego etapy – mówi młoda naukowczyni.
Dr Tomasz Waldziński i doktorantka Aleksandra Durzyńska przedstawili podczas kongresu dwa referaty w panelu „Physiology & Nutrition (PN)”.
Pierwszy referat pt. „Acute inflammatory response following lower-and upper-body Wingate anaerobic test in elite gymnasts in relation to iron status” (Waldzinski, T., Kochanowicz, A., Niespodzinski, B., Brzezinska, P., Kochanowicz, M., Antosiewicz, J., Mieszkowski J.). Celem pracy naukowej była ocena zmian odpowiedzi zapalnej po wysiłku fizycznym górnych i dolnych partii ciała w zależności od poziomu żelaza u sportowców i osób nietrenujących. Zespół naukowców z AŁ, AWFiS, UKW oraz GUMed wykazał, że analiza i ocena powysiłkowego wydzielania cytokin pro- i przeciwzapalnych w zależności od poziomu żelaza może być użytecznym wskaźnikiem adaptacji wysiłkowej, pokazującym korzyści zdrowotne wynikające z treningu sportowego oraz złożoność reakcji organizmu na ćwiczenia.
– Nasilona reakcja zapalna indukowana ciężkim wysiłkiem fizycznym zaliczana jest do jednych z podstawowych czynników ograniczających wyniki sportowe. Stopień jej nasilenia wpływa również bezpośrednio na zdrowie uczestników aktywności przyczyniając się do zaburzeń normalnego funkcjonowania wielu tkanek i narządów, prowadząc do powstania mikrourazów – wyjaśnia dr Tomasz Waldziński. I dodaje: – Postanowiliśmy poddać ocenie wpływ wieloletniego, wysokospecjalistycznego treningu sportowego na poziom odpowiedzi zapalnej w aspekcie wysiłków fizycznych wykonywanych na kończyny górne i dolne, celem przedstawienia mechanizmów przystosowawczych zachodzących w ciele zawodników trenujących przez wiele lat określone grupy mięśniowe. Całokształt zmian adaptacyjnych został przedstawiony w świetle zmian wybranych parametrów stanu zapalnego oraz metabolizmu żelaza, jako jednego z czynników warunkujących poziom odpowiedzi zapalnej.
Drugi referat pt. „Circulating Growth Hormone, Cortisol and Testosterone in relation to Vitamin D status: Influence of Lower and upper body Wingate Anaerobic Test (WAnT) in elite artistic gymnasts” - (Durzynska, A., Brzezinska, P., Kochanowicz, M., Niespodzinski, B., Gard, R., Antosiewicz, J., Kochanowicz A., Mieszkowski J.). Celem pracy było określenie wpływu różnych rodzajów ćwiczeń beztlenowych (wykonywanych górną lub dolną częścią ciała) na poziom kortyzolu, somatotropiny i poziom hormonu testosteronu w populacji sportowców na poziomie międzynarodowym.
– Wskazaliśmy, że trening sportowy wpływa na wydolność beztlenową oraz stan hormonalny zmieniając w surowicy stężenie hormonu wzrostu, kortyzolu i testosteronu indukowanych wysiłkiem beztlenowym. Ponadto stan hormonalny jest powiązany ze stężeniem witaminy D i wykazuje jej istotne właściwości regulujące reakcję powysiłkową – mówi Aleksandra Durzyńska. Wykładowczyni dodaje, że skrajne wysiłki fizyczne indukują szereg zmian biochemicznych zachodzących zarówno na poziomie tkankowym jak i molekularnym. Poziom zmian jest uzależniony zarówno od charakteru samego wysiłku fizycznego (jego czasu trwania, zaangażowanych mięśni), ale także od wpływu różnorodnych czynników dietetycznych, które mogą modulować poziom odpowiedzi organizmu. Do szczególnie istotnych w aspekcie wysiłku fizycznego czynników zaliczyć można między innymi witaminę D, która poprzez różnorodne receptory w ciele człowieka moduluje między innymi poziom wydzielania wielu białek, ale i hormonów.
– Wraz z zespołem badawczym ocenie poddaliśmy zmiany wydzielania różnorodnych hormonów białkowych i steroidowych indukowanych wysiłkiem beztlenowym, a także powiązania ich sekrecji ze stężeniem witaminy D, jako czynnika regulującego reakcję powysiłkowe – wyjaśnia Aleksandra Durzyńska.
Naukowcy podkreślają, że wyniki ich prac badawczych nie służą tylko kreowaniu naukowych faktów, ale przybliżają do tworzenia racjonalnych metodologii treningowych oraz dbania o długofalowe zdrowie sportowców. – Chcemy, aby sport i zdrowie to były synonimy, dlatego badamy różne aspekty zdrowia sportowców, aby minimalizować ryzyko przetrenowania, stanów zapalnych, czy mikrourazów. Dziś aktywność sportowa może być zaplanowana, racjonalnie kontrolowana, wszystko to dzięki badaniom naukowym i naukowemu podejściu. W naszych pracach nie chodzi o to, aby były one jedynie publikowane w dobrych czasopismach, lecz również o to by stały się elementem wspierającym zdrowie osób uprawiających sport zawodowo i amatorsko – wyjaśniają dr Tomasz Waldziński i Aleksandra Durzyńska.