Wtorek, 15 kwietnia, studenci Programu Erasmus+ oraz przedstawiciel Programu Fulbrighta rozpoczęli dzień w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży. Przedstawiciele Akademii Łomżyńskiej odwiedzili uczniów tej placówki, aby opowiedzieć o sobie, swoich uczelniach, krajach i kulturze, propagując ideę międzynarodowej wymiany wśród młodzieży, która dopiero zaczyna swoją drogę do dorosłości i rozważa wybór uczelni. Drugie spotkanie odbyło się w murach łomżyńskiego "Ekonomika", gdzie głównym tematem była różnorodność kulturowa i językowa.
Jako pierwszy przed uczniami wystąpił Jesse Funtleyder, przedstawiciel i stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta ze Stanów Zjednoczonych. Wygłosił interaktywny wykład, który wzbudził ogromne zainteresowanie, szczególnie dzięki opowieściom o jego rodzinie i polskich korzeniach. Poruszono również kwestie bezpieczeństwa w Nowym Jorku, podróży, różnic kulturowych oraz ciekawostek kulinarnych – na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe przypinki z motywem amerykańskiej flagi.
Do Łomży z Turcji przybyło w tym roku blisko 15 osób. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami filologii angielskiej, którzy przyjechali z Diyarbakiru – Yusuf Kut i Dicle Ates, a także z przedstawicielem Działu Nauk Informatyczno-Technologicznego, Fatih Bozkurt z Sakarya. Opowiadali o swojej pasji do nauki języków obcych, oraz o ciekawostkach takich jak to, że mury Diyarbakiru ustępują długością tylko tym znanym z Chin, natomiast Fatih skoncentrował się na swojej uczelni i oferowanych przez nią programach.
Kolejną osobą, która szczególnie zainteresowała uczniów, była Lizi Pipia – przedstawicielka filologii angielskiej z Sokhumi State University w Gruzji, która przyjechała do nas z Tbilisi. W swojej prezentacji pokazała zdjęcia najpiękniejszych miejsc w swoim rodzimym kraju, a także zaprezentowała tradycyjne tańce, potrawy oraz stroje. To właśnie ona otrzymała najwięcej pytań od uczniów, a najbardziej aktywni zostali nagrodzeni listami z odręcznie napisanymi imionami w gruzińskim alfabecie mkhedruli.
Oneda Dauti z Albanii opowiedziała o swoich korzeniach i kraju, zapewniając łomżyńską młodzież, że Bałkany to nadal niedoceniany kierunek – zarówno jako miejsce na wakacje, jak i na naukę. Jej prezentacja, ilustrowana zdjęciami przypominającymi pocztówki z Malediw oraz teatrami rzymskimi niczym z Włoch, wywołała zdumienie na twarzach słuchaczy. Wśród młodzieży poruszenie wywołało to, że choć Oneda nie przepada za polskim jedzeniem, szybko sprostowała – że, to z racji na nadmiar przypraw stosowanych u nas, których w Albanii się nie używa.
Było to wydarzenie, które pozwoliło poznać wiele ciekawostek o zagranicznych studentach oraz Programie Erasmus+ i Fulbrighta, a także tradycje i obyczaje innych krajów. Wydarzenie, trwające prawie półtorej godziny, miało na celu promocję języka angielskiego oraz budowanie międzynarodowych relacji. Po prelekcjach rozegrano towarzyski mecz piłki nożnej między zagranicznymi reprezentantami naszej Uczelni a reprezentacją ZSO nr 6. Choć mecz zakończył się wynikiem 4:7 na niekorzyść naszych studentów, to w konkursie rzutów karnych triumfowaliśmy wynikiem 4:2!
W barwach Akademii Łomżyńskiej wystąpili m.in. Yusuf Kut, Fatih Bozkurt, Mert Ugur Akbalık, Ömer Faruk Karaman z Turcji, Giorgi Samkharadze z Gruzji oraz Jesse Funtleyder ze Stanów Zjednoczonych. Gościnnie wystąpili także Michał Laskowski oraz Zbigniew Dziekoński. Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i niezliczone pytania. Mamy nadzieję, że uczniowie dowiedzieli się wielu inspirujących informacji, i już nie możemy się doczekać kolejnych spotkań.