1 października 2019 r. szkoły doktorskie zastąpiły dotychczas istniejące studia doktoranckie. Kształcenie w nich prowadzone jest w co najmniej dwóch dyscyplinach. Takie rozwiązanie zapewnia twórcze i interdyscyplinarne podejście do badań.
Szkoły doktorskie:
- są bezpłatne,
- zapewniają wysokie stypendium,
- są interdyscyplinarne,
- nie mogą być prowadzone w trybie niestacjonarnym.
Zasady przyjęć do szkoły doktorskiej zależą przede wszystkim od uczelni. Kryteria te muszą zostać udostępnione kandydatom nie później niż 5 miesięcy przed rozpoczęciem rekrutacji. Jakie są ramowe założenia każdej rekrutacji?
- Musi mieć charakter konkursu, którego zasady określa senat uczelni, rada instytutu, albo zgromadzenie federacji.
- Wyniki konkursu muszą być jawne.
- Jeśli kandydat nie został przyjęty do szkoły doktorskiej, może złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.
- Osobę przyjętą do szkoły doktorskiej wpisuje się na listę doktorantów.
- Nowe przepisy nie przewidują już programu „Diamentowy Grant” w dotychczasowej formie, ale dopuszczają na zasadach wyjątku przyjęcie do szkoły doktorskiej absolwentów studiów pierwszego stopnia lub studentów po trzecim roku jednolitych studiów magisterskich, o ile posiadają wysokie osiągnięcia naukowe.
Podstawowym celem kształcenia w szkole doktorskiej jest napisanie rozprawy doktorskiej. Proces ten składa się z dwóch elementów: programu kształcenia i indywidualnego planu badawczego. W określaniu tych elementów uczelnia ma wolną rękę – program ustala senat uczelni (lub rada naukowa instytutu), a ustawa nie narzuca wymiaru zajęć określonego w punktach ECTS lub godzinach.
Systemem stypendialnym objęci są wszyscy uczestnicy szkół doktorskich, którzy nie posiadają stopnia doktora. WAŻNE! Stypendium ze szkoły doktorskiej można pobierać z innymi stypendiami. Więcej na temat stypendiów znaleźć można w zakładce: Stypendia, programy oraz konkursy grantowe
Więcej informacji
2019-10-22