konkurs ogłoszony przez NCBR dla uczelni w nowej perspektywie finansowej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS), Priorytet 3 Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami, Działanie 03.01 Dostępność szkolnictwa wyższego
Dofinansowanie mogą otrzymać uczelnie lub podmioty, inne niż uczelnie, ale prowadzące szkoły doktorskie – na realizację projektów, mających na celu zapewnienie osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osobom z niepełnosprawnościami, możliwości skorzystania z oferty szkolnictwa wyższego.
Zakres tematyczny:
Realizacja projektu ma służyć wzrostowi szeroko rozumianej dostępności uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami wynikającymi ze stanu zdrowia (w tym osób z niepełnosprawnościami), studiujących, pracujących, współpracujących lub korzystających z oferty uczelni.
Ścieżka Start ku dostępności (START, SD) przeznaczona jest dla uczelni, które rozpoczynają swoją drogę z dostępnością lub podjęły już pewne działania w tym zakresie, ale ich efekty są niewielkie. Realizacja projektu ma w ich przypadku stworzyć stabilną bazę do dalszego rozwoju, z której już w trakcie trwania projektu korzystać będą mogły osoby z niepełnosprawnościami – bezpośrednio i pośrednio. Realizatorzy projektów na poziomie START mogą czerpać wiedzę od uczelni oraz innych instytucji (np. organizacji), które dysponują doświadczeniem w zakresie podnoszenia poziomu dostępności, w szczególności realizatorów poprzednich edycji projektów w ramach konkursu Uczelnia Dostępna (na wszystkich poziomach).
Ścieżka Rozwój w dostępności (ROZWÓJ, RD) przeznaczona jest dla uczelni, które rozpoczęły już działania w obszarze podnoszenia dostępności i stworzyły bazę, którą z powodzeniem będą mogły rozwijać w ramach projektu. Uczelnie te oceniają swój poziom dostępności jako pozwalający na aplikację na poziomie ROZWÓJ i deklarują wykorzystanie dotychczasowej wiedzy i doświadczeń dla dalszego rozwoju. W wyniku realizacji projektu uczelnie powinny stworzyć lub rozwinąć stabilną i sprawną strukturę wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, która będzie gwarantować świadczenie usług w trakcie realizacji projektu, a także po jego zakończeniu. Uczelnie te mogą korzystać z wiedzy i doświadczenia uczelni bardziej rozwiniętych w zakresie dostępności (w różnych aspektach), w szczególności realizatorów poprzednich edycji projektów w ramach konkursu Uczelnia Dostępna. Uczelnie zobowiązane są do dzielenia się swoimi osiągnięciami.
Działania zaplanowane w projekcie muszą obejmować następujące obszary: Struktura organizacyjna, Dostępność architektoniczna, Dostępność informacyjno-komunikacyjna, Dostępność cyfrowa, Technologie wspierające, Procedury, Usługi wspierające edukację, Działania podnoszące świadomość niepełnosprawności. Działania możliwe do realizacji zostały opisane w dokumencie Opis ścieżek dla naboru Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego (zał. 1 do RWP).
Dofinansowanie:
Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania wynosi 97% wartości projektu. Wymagany jest wkład własny – minimum 3% wartości wydatków kwalifikowalnych projektu.
Harmonogram konkursu:
Data ogłoszenia: 16 października 2023 r.
Rozpoczęcie naboru wniosków: 23 października 2023 r.
Zakończenie naboru wniosków: 18 stycznia 2024 r.
Przewidywany termin zatwierdzenia wyników oceny projektów – czerwiec 2024 r.
Dokumentacja:
W celu zapoznania się ze szczegółami konkursu zapraszamy do Działu Nauki i Projektów
oraz do pogłębienia wiedzy z dokumentacją konkursową.
Zachęcamy d o współpracy.
Dział Nauki Projektów
pok. Nr 9, ul. Akademicka 14
tel. 86 216 82 79