Technologia Żywności i Żywienie Człowieka (studia II stopnia) – tryb stacjonarny i niestacjonarny:
Kierunek przeznaczony jest dla kandydatów legitymujących się dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na kierunkach należących do dyscypliny technologia żywności i żywienia.
O pozycji kandydata na liście rankingowej decyduje ocena uzyskana na dyplomie ukończenia studiów I stopnia. W przypadku gdy liczba kandydatów przekracza limit miejsc na kierunku, dodatkowe kryterium mające wypływ na pozycję na liście rankingowej stanowić będzie średnia arytmetyczna ocen uzyskanych w toku studiów na studiach I stopnia.
W przypadku absolwentów kierunków innych niż z dyscypliny technologia żywności i żywienia, Uczelniana Komisja Rekrutacyjna może zobowiązać kandydata do uzupełnienia efektów kształcenia/uczenia się, związanych z podstawami technologii żywności i żywienia wraz ze studentami kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka I stopnia i/lub Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności I stopnia, umożliwiających studiowanie na kierunku Technologia Żywności i Żywienie Człowieka II stopnia.