Nazwa organizacji: Studenckie Koło Naukowe Młodych Przedsiębiorców
Opiekun organizacji: dr Edyta Dąbrowska, Katedra Ekonomii i Finansów
Opiekun pomocniczy: dr Anna Kowalczyk-Kroenke, Katedra Ekonomii i Finansów
Przewodnicząca Koła: Izabella Chrostowska (Team Leadera Enactus Akademia Łomżyńska)
Wiceprzewodnicząca Koła: Natasza Parda
Data rejestru: 2018
Status: aktywne koło naukowe
Liczba członków: 16
Kontakt:
Opis działalności:
Działalność Koła zogniskowana jest wokół szeroko pojętej przedsiębiorczości rozumianej jako zorganizowany proces działań ukierunkowanych na kreatywność, innowacyjność oraz zaangażowanie jednostki w wytwarzanie oraz oferowanie dóbr i usług odpowiadających na ich potrzeby.
Głównym celem Koła jest stworzenie warunków do:
- pogłębiania wiedzy studentów na temat prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej,
- kształcenia kompetencji zarządczych i praktycznych umiejętności biznesowych poprzez realizację projektów zadaniowych,
- budowania kapitału relacyjnego, poprzez inicjowanie współpracy z przedstawicielami praktyki gospodarczej oraz innymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą,
- kształcenia kompetencji w dziedzinie prowadzenia badań naukowych w biznesie.
ENACTUS
Aktywność w sieci ENACTUS daje studentom możliwość jedyną w swoim rodzaju, dostępną wyłącznie w jednej z podlaskich uczelni wyższych – Akademii Łomżyńskiej. Jest to możliwość uczestnictwa w zespołach projektowych pracujących w obszarach m.in. employer brandingu i university relations, innowacji i CRS lub networkingu liderów. Studenci zdobywają w nich doświadczenie i możliwość bliskiej współpracy z menadżerami dużych firm, poznawania kultury organizacyjnej przedsiębiorstw, a także nawiązywania relacji z przedstawicielami świata biznesu, owocujących zatrudnieniem w renomowanych przedsiębiorstwach. Enactus tworzy zatem kreatywną przestrzeń oraz naturalne relacje, oparte na zaufaniu i możliwości wzajemnego poznania, na linii student (potencjalny pracownik) a pracodawca.
To możliwość:
- Udziału w zespołach projektowych rywalizujących z pomysłami biznesowymi, z zespołami wystawianymi przez najlepsze uczelnie w kraju, takie jak Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa, czy Uniwersytet Gdański.
- Korzystania z zaproszenia na wydarzenia organizowane przez Enactus Poland, w tym na Enactus Starter, Enactus Future Leaders i Krajowy Konkurs Enactus Poland National Competition.
- Wsparcie ze strony Enactus Poland, które obejmuje szkolenia, coaching, materiały i zasoby.
- Szanse na finasowanie projektów, nagrody pieniężne, stypendia, dodatkowe programy rozwojowe skierowane tylko do Studentów Programu Enactus.
- Dostęp do możliwości rekrutacji u partnerów Enactus Poland.
- Dostęp do krajowej sieci studentów, uczelni, absolwentów, rekruterów, sponsorów Enactus Poland.
Więcej o ENACTUS przeczytacie na stronie https://enactus.pl/.
Akademia Łomżyńska jest jedyną w województwie podlaskim uczelnią, która uzyskała status członka sieci ENACTUS.
Efekty działalności koła z ostatnich lat, czyli:
Działalność naukowa:
- Przeprowadzenie badań w obszarze czynników wpływających na utrwalenie relacji na linii przedsiębiorstwo-klient, na grupie 70 klientów przedsiębiorstwa działającego w branży stolarki okiennej – DOMEL Sp. z o.o.
- Udział 29.10.2021 w webinarium organizowanym przez PAN oraz PWSIiP w Łomży pt.: „Sytuacja osób młodych na rynku pracy – stan obecny i perspektywy”.
- Przeprowadzenie badań ilościowych w grupie 300 studentów w ramach polsko – litewskiego projektu naukowego pt.: „Przedsiębiorczość a innowacje”.
- Przeprowadzenie badań wśród studentów pt. „Młodzi na lokalnym rynku pracy” na potrzeby webinarium PAN na temat „Sytuacja osób młodych na rynku pracy – stan obecny i perspektywy”.
Działalność projektowa:
- Opracowanie założeń projektu „O pieniądzu wiem wszystko” oraz wniosku o dofinansowanie wymienionego projektu przez Narodowy Bank Polski ukierunkowanego na wyposażenie uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów AŁ w wiedzę o pieniądzu, m.in. w zakresie: rynku finansowego, rynku kapitałowego i rynku walutowego; roli NBP w systemie finansów publicznych, inflacji i jej wpływie na gospodarkę i gospodarstwa domowe, kryptowalut.
- Wsparcie organizacyjne w realizacji projektu „Moja pasja – moja przyszłość” współfinansowanego przez MNiSW, polegającego na organizacji zajęć akademickich dla uczniów szkół podstawowych i średnich z regionu łomżyńskiego.
Działalność biznesowa:
- Przystąpienie do konkursu organizowanego przez Centrum Obsługi Przedsiębiorcy (COP) w Łomży „Mój pomysł na biznes”, na najlepszy biznesplan i zdobycie I miejsca w konkursie przez studentkę Koła, Panią Katarzynę Kaszubę i jej pomysł na biznes pn. „Park Zawodów”.
- Wprowadzenie Akademii Łożyńskiej do globalnej sieci ENACTUS, łączącej świat studencki ze światem biznesu, której celem jest kształcenie studentów na przyszłych LIDERÓW społeczności lokalnych, poprzez przygotowanie ich do prowadzenia innowacyjnych biznesów, działających w myśl idei społecznej odpowiedzialności.