Akademia Łomżyńska oficjalnie zainaugurowała program Akademia_CYBER.MIL podczas Wojskowego Dnia Otwartego. Tego dnia kampus akademicki zamienił się w doświadczalny wojskowy poligon, gdzie można było realnie dotknąć żołnierskiej codzienności i poznać od podszewki realia wojskowej pracy - tej w terenie i tej bazującej na nowoczesnych technologiach informatycznych. W wydarzeniu wziął udział Michał Wiśniewski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Otwierając piknik decydent akcentował, że polskie wojska obrony cyberprzestrzeni są szóstą, co do siły i skali działania, tego typu formacją na świecie.
W oficjalnym otwarciu Wojskowego Dnia Otwartego udział wzięli: Podsekretarz Stanu w MON Michał Wiśniewski, Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa MON Dominik Rozdziałowski, Prezydent Łomży dr Mariusz Chrzanowski, Szef Pionu Rekrutacji i Promocji Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji pułkownik Grzegorza Konopko, Szef Ośrodka Zamiejscowego w Białymstoku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji pułkownik Jarosław Kowalewski, Dowódca Garnizonu Łomża i jednocześnie Dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego im. generała brygady Mariana Raganowicza pułkownik Paweł Gałązka, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Łomży podpułkownik Bogdan Oźlański, a jako gospodarz miejsca - Rektor Akademii Łomżyńskiej profesor Dariusz Surowik.
Wojskowy Dzień Otwarty był znakomitą okazja do popularyzowania wizerunku Sił Zbrojnych RP. Uczestnikami trwającego kilka godzin wydarzenia byli studenci, dzieci, uczniowie klas mundurowych. Strona wojskowa oraz uczelnia przygotowały liczne stoiska edukacyjne, były pokazy sprzętu i uzbrojenia wojskowego, stoiska medyczne i dietetyczny pomiar składu ciała, tradycyjna grochówka, ale także dedykowane najmłodszym naukowe eksperymenty w uczelnianym centrum nauki Strefa SOWA.
Kształcenie specjalistów cyberbezpieczeństwa
Podczas wydarzenia odbył się także otwarty wykład „Podstawy wiedzy z zakresu Cyberbezpieczeństwa”, który wygłosił ppor. Krzysztof Krasecki z Regionalnego Centrum Informatyki Olsztyn. Wzięli w nim udział przede wszystkim studenci Informatyki Akademii Łomżyńskiej, część z nich rozważa przystąpienie do projektu Akademia_CYBER.MIL i pozyskanie specjalistycznej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa bezpośrednio od specjalistów resortu obrony narodowej.
Przypomnijmy: „Akademia_CYBER.MIL” to innowacyjny projekt Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji i Nauki, który docelowo skierowany jest do cywilnych uczelni wyższych prowadzących kształcenie na kierunkach technicznych, związanych z informatyką i cyberbezpieczeństwem. De facto to cykl wykładów, szkoleń prowadzonych pod okiem najlepszych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Wiedza pozyskana przez studentów, podczas realizacji projektu, podniesie ich kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa. Uczelnie zaangażowane w program będą mogły proponować swoim studentom staże oraz praktyki w resorcie obrony narodowej, co pozwoli optymalnie kreować kadry informatyczne do wsparcia merytorycznego zespołów resortu obrony narodowej w obszarach kształcenia i szkolenia, informatyki i cyberbezpieczeństwa, m.in. na uczelniach wojskowych, w Eksperckim Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, Wojskowym Instytucie Łączności-Państwowym Instytucie Badawczym czy w „Cyber-wojskach” Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.