Łezka się w oku zakręciła nie jeden raz, dziś przypieczętowaliśmy wybór swojej drogi zawodowej - mówiła Paulina Rabek, studentka Pielęgniarstwa z Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Studentki i studenci Pielęgniarstwa ANSŁ złożyli uroczyste ślubowanie oraz przyjęli czepki pielęgniarskie, symbol powołania i wtajemniczenia w zawód. To była piękna i wzruszająca uroczystość zarówno dla czepkowanych 52 studentek i studentów, jak i zgromadzonych gości, rodzin i przyjaciół studentów, przedstawicieli środowiska akademickiego, a także instytucji ochrony zdrowia.
Podczas uroczystości Paulina Rabek znalazła się w gronie sześciu studentek wyróżnionych za wysoką średnią ocen przez Rektora ANSŁ, profesora Dariusza Surowika, oraz Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu, profesor Małgorzatę Knaś-Dawidziuk. Zdaniem Pauliny Rabek młode pokolenie pielęgniarek chętnie uczy się od swoich starszych i bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów zawodu, ale także wnosi do tej profesji nowe wartości, energię. - Nasza generacja będzie nastawiona na nowoczesność, bycie na bieżąco z możliwościami technologicznymi, jakie daje współczesna medycyna. Czujemy bardzo głęboką potrzebę bezustannej aktualizacji wiedzy, czytania najnowszych doniesień naukowych. Będziemy łączyć empatię wobec pacjentów z nowymi technologiami, wiedzą. Wiemy, że spoczywa na nas, młodych ludziach, specyficzna rola i odpowiedzialność w systemie ochrony zdrowia, bo średnia wieku w zawodzie pielęgniarki oraz położnej to obecnie 53 lata. Widzimy w tym fakcie nie tylko zagrożenie, ale też pewien atut: na praktykach możemy się uczyć od doświadczonych pielęgniarek, które są dla nas olbrzymim autorytetem i wsparciem - mówiła Paulina Rabek.
Barbara Wasiluk obecnie pracuje w pogotowiu ratunkowym jako kierowca karetki transportowej. Na studia pielęgniarskie do ANSŁ trafiła, aby podnieść własne kwalifikacje zawodowe oraz „wpisać się” w rodzinne tradycje. - Córka jest pielęgniarką, siostra położną. Esencja tego zawodu to pomoc ludziom, bycie blisko ich problemów. W swojej obecnej pracy obserwuję zaangażowanie pań pielęgniarek, ich wielkie serce wobec pacjentów. I taką pielęgniarką chcę być w przyszłości, maksymalnie zaangażowaną w zawód - mówiła Barbara Wasiluk.
Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Łomży, profesor Dariusz Surowik, akcentował podczas uroczystości Czepkowania olbrzymią wartość zawodu pielęgniarki, pielęgniarza. Jednocześnie przywoływał dane statystyczne z diagnozy Barometr Zawodów 2023, zgodnie z którymi w bieżącym roku największy deficyt pielęgniarek i położnych wystąpi w 84 powiatach i miastach na prawach powiatu w Polsce, które stanowią 22 procent wszystkich tego typu jednostek administracyjnych w kraju. Mniejszy deficyt jest prognozowany w aż 292 powiatach i miastach na prawach powiatu. Ogólnie w całej Polsce odczuwalne będą braki pielęgniarek i położnych w 336 powiatach (na 380 w kraju). Dodatkowo rozkład struktury wiekowej w tym zawodzie jednoznacznie wskazuje na tzw. trwały deficyt zawodowy i brak zastępowalności pokoleniowej. - Te dane pokazują namacalnie, jak ważna jest nasza dzisiejsza uroczystość. To nie tylko symboliczne złożenie ślubowania oraz przyjęcie czepków pielęgniarskich przez Studentki i Studentów, to wkład naszej uczelni, naszego środowiska akademickiego, w to, abyśmy jutro i w dalszej perspektywie mogli czuć się bezpiecznie w naszym województwie, mieście, powiecie - podkreślał profesor Dariusz Surowik, Rektor ANSŁ.
Najmłodszą uczestniczką Czepkowania 2023 była mająca zaledwie pięć tygodni Maja, owoc miłości Izy i Krzysztofa Lutrzykowskich, absolwentów Pielęgniarstwa Akademii Nauk Stosowanych w Łomży z 2010 roku, obecnie pracujących w Wojewódzkim Szpitalu w Łomży im Kard. Stefana Wyszyńskiego. - Bardzo dobrze wspominamy nasze studia, bo to był fantastyczny czas rozwoju, zdobywania wiedzy. A jednocześnie: widzimy, jak uczelnia się zmienia, dociska standardy kształcenia i wprowadza nowe innowacje, aby wzmacniać kształcenie pielęgniarek i pielęgniarzy. Za naszych czasów nie było Centrum Symulacji Medycznej z nowoczesnym sprzętem, inteligentnymi fantomami. To, co się tutaj nigdy nie zmienia, to chyba wysoka jakość kształcenia i dobra atmosfera tych studiów, emocje na naszym czepkowaniu i na tym dzisiaj są podobne, fantastyczne, głębokie i radosne - mówiło małżeństwo Lutrzykowskich.
Podczas uroczystości wykład pt. „Pasja, a powołanie do zawodu” wygłosił ks. Sławomir Gawryś, Duszpasterz Służby Zdrowia Diecezji Łomżyńskiej. Do zebranych gości przemawiali Rektor ANSŁ profesor Dariusz Surowik, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu profesor Małgorzata Knaś-Dawidziuk, Przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek Położnych Izabela Metelska, a także przedstawiciele studentów - Małgorzata Końska, Paulina Rabek, Igor Pogroszewski. Gratulacje za wysoką średnią ocen odebrały: Marta Liżewska, Monika Pruszyńska, Anna Szczesik, Paulina Rabek, Marta Just, Olga Pędzich.
Ceremoniał Czepkowania poprowadziły: Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu dr Joanna Chilińska oraz nauczycielki akademickie i aktywne zawodowo pielęgniarki dr Agata Gołębiewska, mgr Małgorzata Góralczyk.
Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa Szpitala Wojewódzkiego w Łomży im Kard. Stefana Wyszyńskiego, dr Joanna Chilińska, tuż przed ceremoniałem złożenia przez studentów Pielęgniarstwa uroczystego ślubowania oraz przyjęcia czepków pielęgniarskich, przedstawiła w osobisty, emocjonalny sposób esencję zawodu. Słuchało jej 52 adeptów tej profesji, studentki i studenci Pielęgniarstwa, dla których dr Joanna Chilińska to nie tylko prodziekan, czy wicedyrektor, ale przede wszystkim ich mentorka oraz szanowana pielęgniarka.
W części artystycznej wydarzenia wystąpiła Agata Mieszała, pielęgniarka anestezjologiczna z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce im. dr. Józefa Psarskiego, także absolwentka Pielęgniarstwa Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. - Towarzyszą mi bardzo duże emocje związane nie tylko z występem, ale także z sentymentalną podróżą. W tej uczelni kształtowało się moje powołanie do zawodu, a gdy otrzymałam od pani prodziekan dr Joanny Chilińskiej, zaproszenie, aby wziąć udział w Czepkowaniu i zaśpiewać przy akompaniamencie Tadeusza Kowalewskiego kilka utworów, po prostu mnie zamurowało z zaskoczenia i radości - mówiła Agata Mieszała. Pielęgniarka anestezjologiczna podkreślała, że jedenaście lat temu sama brała udział w analogicznej uroczystości. - Dziś zobaczyłam twarze swoich mentorów, ludzi, którym tak wiele zawdzięczam, przede wszystkim moja fenomenalną promotorkę dr Joannę Chilińską. Studia na kierunku Pielęgniarstwo zaczynałam jako ponad trzydziestoletnia nauczycielka języka polskiego i mama dwójki dzieci, to było totalne przewartościowanie mojego życia, spełnienie marzeń, czułam duże wsparcie na mojej uczelni. Dziś jestem wdzięczna uczelni, wykładowcom, a czepkowanym studentom życzę, aby w przyszłości mieli tyle radości i satysfakcji z zawodu, co ja - dodawała Agata Mieszała.
Przez wszystkie lata Akademia Nauk Stosowanych wykształciła 1708 absolwentów Pielęgniarstwa, niosą oni pomoc w dolegliwościach i chorobie wielu ludziom, w różnych częściach kraju. Z uśmiechem i ofiarną pomocą, dobrze wykształceni i przepełnieni szacunkiem oraz empatią wobec swoich pacjentów. Wielu spośród nich pozostaje w stałym kontakcie z uczelnią, którą darzą sentymentem i szacunkiem.













































































