Setki młodych ludzi, którzy zastanawiają się nad wyborem drogi życiowej i wymarzonej uczelni, odwiedziło Akademię Nauk Stosowanych w Łomży. Maturzyści i uczniowie niższych roczników uczestniczyli w wykładach, warsztatach i pokazach – holistycznie obrazujących edukacyjny potencjał łomżyńskiej uczelni, która kształci na trzech wydziałach i szesnastu kierunkach studiów.
Martyna, Aniela i Weronika do ANSŁ przyjechały z III LO w Łomży. – Bardzo dobrze czujemy się w murach tej uczelni. Panuje tutaj przyjazna atmosfera, a wykładowcy ciekawie opowiadają o praktycznych aspektach nauki – mówiły uczennice. Jako przykład podawały ciekawe pogadanki z obszaru dietetyki: zdrowego odżywiania, diety Keto, diety dla mózgu, czytania etykiet. – Panie doktor mówiły bardzo ciekawie, wciągająco – podsumowały uczennice, które swobodnie przemieszczały się pomiędzy trzema uczelnianymi wydziałami, dwoma budynkami uczelni (Akademicka 14 i Akademicka 1), salami wykładowymi i ćwiczeniowymi. W przerwach pomiędzy dawką wiedzy – od porad prawnych, wolności słowa, tożsamości, mowy ciała i komunikacji społecznej po pokaz metod fizykoterapeutycznych, skanowanie 3D, termowizję i mechatroniczne, robotyczne oraz informatyczne wizje przyszłości – młodzi ludzie mogli skosztować lodów i chrupek wyprodukowanych w hali technologicznej, dokonać analizy składu własnego ciała, ocenić kondycję skóry twarzy, czy nałożyć na twarz profesjonalny makijaż. Wykładowcy i studenci uczelni dwoili się i troili, aby pokazać potencjał infrastrukturalny, naukowy, dydaktyczny uczelni, ale także atmosferę panującą w ANSŁ, gdzie działa kilkanaście kół naukowych, kreatywny Samorząd Studentów, a roczny kalendarz wydarzeń uczelnianych obfituje w niezliczone akcje naukowe, ale także społeczne i kulturalne. – Podobają nam się kierunki, ale też to, że tutaj dużo się dzieje i rozważamy studiowanie na uczelni w Łomży, bo jest bardzo nowoczesna i sprawia dobre wrażenie – mówiły Ewelina i Julka z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży.
Dr inż. Ryszard Szczebiot przyjmował uczniów, którzy przyszli posłuchać pogadanki praktycznej pt. „Termowizja do nauki i zabawy”, w kilku turach. Wszystkim merytorycznie i z poczuciem humoru opowiadając o rejestrowaniu, przetwarzaniu i obrazowaniu niewidocznego gołym okiem promieniowania podczerwonego. Źródłem takiego promieniowania są wszystkie obiekty, których temperatura jest wyższa od zera absolutnego. – W luźny sposób pokazałem czym jest termowizja i w jakich dziedzinach ją można zastosować, czyli na przykład w budownictwie, medycynie, poszukiwaniu zaginionych ludzi, ale także w badaniach archeologicznych – wyliczał dr inż. Ryszard Szczebiot.
Olek przyjechał do ANSŁ z ZSTiO nr 4 w Łomży, aby poznać uczelnię z tzw. „pierwszej ręki”, czyli rozmawiając ze studentami i wykładowcami akademickimi. – Warto było i jestem pod wrażeniem – mówił Olek.
Prawdziwą furorę wywołał pokaz sztuk walki w wykonaniu studentów Dominiki Steczkowskiej i Huberta Sulewskiego. To utytułowani zawodnicy sztuk walki oraz studenci trzeciego roku Wychowania fizycznego ANSŁ.
Dr Anna Brojek, która z uczelnią związana jest od lat, opowiadała maturzystom o atutach aktywności fizycznej, potrzebie zdobywania holistycznej wiedzy od wychowania fizycznego po fizjoterapię, dietetykę. A dr Marta Żebrowska-Gamdzyk w przyjazny i skondensowany sposób przekazywała praktyczne porady dietetyczne: powinniśmy spożywać zaledwie 500 gram mięsa tygodniowego, zrezygnować też ze smażenia w panierce, bo ta sprawia, że nasze kotleciki absorbują 30 procent tłuszczu więcej, a jedzenie obiadu zaczynać zawsze od skonsumowania całej porcji surówki, bo naturalnych warzyw nie zastąpią nawet najbardziej nowoczesne linie suplementów diety.
– Musimy wiedzieć, co jemy i jak to zbadać – mówił z perspektywy technologa żywności Leszek Dardziński, kierownik uczelnianej hali technologicznej, gdzie odwzorowane zostały linie produkcyjne występujące w przedsiębiorstwach przetwórstwa spożywczego. Leszek Dardziński i dr Piotr Karpiński zachwalali aspekty studiowania Certyfikacji i bezpieczeństwa żywności oraz Technologii żywności i żywienia człowieka.
Dr Edyta Lichomska-Milewska, socjolog i filozof, z Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych ANSŁ opowiedziała jak kształtować swój wizerunek podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a także o naukowych kryteriach odbioru komunikatów słownych i pozawerbalnych. W tym samym czasie w sali obok dr Jacek Szymański, wybitny tenor i pedagog, prowadził swój standardowy akademicki wykład dedykowany studentom Pedagogiki o komunikacji społecznej – kreśląc szeroką jej perspektywę: semantyczną, emisji głosu, mowy ciała, kulturowego uposażania w wiedzę o sztuce.