Szanowni Państwo,
Wydział Informatyki i Nauk o Żywności Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży zaprasza na studia drugiego stopnia na kierunku Informatyka oraz na kierunku Technologia żywności i żywienia człowieka. Aby zetknąć się z solidną dawką wiedzy nie trzeba wyjeżdżać do dużych ośrodków akademickich. Uczelnia w Łomży dysponuje najlepszą w kraju halą technologiczną, kładzie duży nacisk na kształcenie praktyczne, uwzględnia współczesne trendy, inicjuje współpracę nauka-biznes, co potwierdza opinia Polskiej Komisji Akredytacyjnej, czyli niezależnego gremium naukowców, które czuwa, aby w kraju spełniane były standardy kształcenia.
O jakości kształcenia najlepiej świadczą sukcesy studentów i absolwentów. Prace – magisterska oraz inżynierska – naszych absolwentów zostały docenione w konkursie o Nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu w kategorii „innowacje w przemyśle”.
W 2019 roku Agencja Rozwoju Przemysłu, czyli spółka akcyjna Skarbu Państwa o strategicznym znaczeniu, przeprowadziła konkurs objęty patronatem premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera dra Jarosława Gowina, ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Możliwość zgłaszania prac do konkursu miały publiczne uczelnie zawodowe. Najlepsze prace magisterskie, inżynierskie oraz licencjackie wyłaniane były w trzech obszarach: innowacje w przemyśle, restrukturyzacja, efektywne zarzadzanie przedsiębiorstwem. Sukces absolwentów PWSIiP, kierunku Informatyki był podwójny: najwyżej ocenioną innowacyjną „magisterką” okazała się praca Ewy Wnuk „Projekt i badanie inteligentnego ubrania z funkcjonalnością rejestracji wybranych parametrów życiowych pracownika zakładu przemysłowego”, a w kategorii prace inżynierskie, także z obszaru innowacje w przemyśle, trzecie miejsce zajął przygotowany przez Juliana Skowrońskiego „Prototyp autonomicznego robota obsługującego ruch palet między magazynem i strefą załadunku/rozładunku”.
Technologia żywności i żywienie człowieka to kolejny kierunek, który Państwu rekomendujemy. Wydział Informatyki i Nauk o Żywności PWSIiP może pochwalić się nowoczesną halą technologiczną, ale także specjalistycznymi laboratoriami, które umożliwiają praktyczne przygotowanie do zawodu. Są to laboratoria mikrobiologiczne, analiz instrumentalnych, właściwości fizycznych żywności, gastronomiczne, analizy sensorycznej.
W raporcie Polskiej Komisji Akredytacyjnej z 2018 roku jak mantra przewijają się słowa „unikalne, unikatowe, nowoczesne”. Mowa o sprzęcie, który umożliwia studentom Technologii żywności zapoznanie się z procesami: suszenia, rozdrabniania, liofilizacji, filtracji, fermentacji, rektyfikacji, destylacji, ekstruzji, ekstrakcji i obróbki termicznej. Niezależni specjaliści napisali wprost – „infrastruktura udostępniona studentom znacznie przewyższa wymagania kształcenia na ocenianym kierunku”, „wydział dysponuje najlepiej wyposażoną halą technologiczną dla technologii żywności w kraju” oraz „studenci mogą zapoznać się z przebiegiem i przeprowadzić samodzielnie niemal wszystkie procesy technologiczne, typowe dla branży spożywczej, mając do dyspozycji aparaturę umożliwiającą programowanie jej pracy i zbieranie danych.”
Warto podkreślić, że w pierwszym kwartale 2019 roku Konferencja Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych, której rektor naszej Uczelni profesor Dariusz Surowik jest wiceprzewodniczącym, podpisała porozumienie z Agencją Rozwoju Przemysłu. Zawarta deklaracja w długofalowej perspektywie zwiększy szanse powodzenia naszych absolwentów na rynku pracy, między innymi ułatwi przedsiębiorcom dostęp do dobrze wyszkolonej kadry pracowników oraz umożliwi wdrożenie modelu kształcenia na potrzeby spółek z grupy kapitałowej ARP.
Reasumując: państwowe studia w Łomży to rękojmia nabycia unikalnego doświadczenia praktycznego i gwarancja solidnej wiedzy. Zapraszamy – rekrutacja potrwa do końca lutego 2020 roku.
Z wyrazami szacunku,
Dziekan Wydziału Informatyki i Nauk o Żywności
dr inż. Aneta Wiktorzak