Koło Naukowe Informatyki i Cyfrowej Radiokomunikacji Satelitarnej (KNIiCRS)
Nazwa organizacji: Koło Naukowe Informatyki i Cyfrowej Radiokomunikacji Satelitarnej (KNIiCRS)
Opiekun organizacji: mgr Wiesław Maleszewski
Data rejestru: 19 lutego 2020 r.
Status: Aktywna Organizacja Studencka
Liczba członków: 8
Kontakt: e-mail:
Opis działalności:
Od 2020 roku Koło działa przy Zakładzie Informatyki na Wydziale Nauk Informatyczno-Technologicznych Akademii Łomżyńskiej. Koło jest organizacją zrzeszającą studentów zainteresowanych różnymi obszarami rozwoju lub zastosowań Informatyki.
Aktualnie prowadzimy prace nad rozwojem następujących sekcji:
- Sekcja Programistyczno – Kryptograficzna – celem sekcji jest doskonalenie umiejętności programistycznych, często związanych z problemami z zakresu kryptografii. W obszarze zainteresowań również zagadnienia związane z sieciami sensorycznymi IoT.
- Sekcja Obliczeń Komputerowych – celem jest zapoznanie członków z możliwościami narzędzi wspomagających obliczenia symboliczne oraz poznanie nowoczesnych narzędzi wspierających prowadzenie analiz statystycznych.
- Sekcja Zastosowań Informatyki – celem sekcji jest pochylanie się nad aspektami stosowania praktycznych rozwiązań informatycznych w różnych dziedzinach funkcjonowania.
- Sekcja Zastosowań Sztucznej Inteligencji – celem jest badanie jakości rozwiązań zestawów narzędzi wykorzystujących elementy sztucznej inteligencji oraz zgłębianie ich możliwości.
- Sekcja Komunikacji Satelitarnej – celem sekcji jest poznanie różnych tajników technologii komunikacyjnej umożliwiającą globalny zasięg, gdzie tradycyjna infrastruktura jest nieobecna lub niewystarczająca.
Wsłuchujemy się w potrzeby studentów - na prośbę członków powyższa oferta może zostać zmodyfikowana.
Cele naukowe:
Udział w konferencjach naukowych, organizacja debat, warsztatów, wykładów i webinariów.
Proponowane problemy badawcze:
- Optymalizacja wydajności i zużycia energii w kryptografii dla urządzeń IoT: Jak zminimalizować zużycie energii i zasobów przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych w urządzeniach IoT?
- Integracja obliczeń symbolicznych z inżynierią oprogramowania: Jak wykorzystać obliczenia symboliczne do automatycznego generowania i optymalizacji kodu?
- Integracja rozwiązań informatycznych z innymi naukami: Jak opracować interdyscyplinarne rozwiązania informatyczne, które będą wspierać postęp w różnych dziedzinach?
- Optymalizacja rozwiązań informatycznych dla specyficznych zastosowań: Jak dostosować rozwiązania informatyczne do specjalistycznych potrzeb różnych branż?
- Jakie są społeczne konsekwencje wdrażania rozwiązań informatycznych, w tym kwestie prywatności i bezpieczeństwa?
Cele dydaktyczne:
- spotkania z pracodawcami /pracownikami firm z sektora IT;
- zapoznanie członków Koła z systemem składania tekstu LaTeX;
- poznanie przez studentów technik zapamiętywania i szybkiego czytania;
- opracowanie zestawienia bezpłatnych narzędzi dostępnych w Internecie wpierających proces uczenia się studentów Akademii Łomżyńskiej.
Osiągnięcia Koła na przestrzeni ostatnich lat:
- udział dwóch osób w Ogólnopolskiej Konferencji Interdyscyplinarnej pn. "ALFA I OMEGA CZ. XIII 14-15.12.2023", Kraków
- zaprezentowanie referatów:
- Application of Artifical Inteligence in radiology,
- Energy security and Artificial Intelligence,
- How quantum technologies impact cybersecurity.
Studenckiego Koła Naukowego Robotyki „RoboClinic”
Nazwa organizacji: Studenckie Koło Naukowe Robotyki „RoboClinic”
Opiekun organizacji: mgr inż. Mateusz Zalewski
Data rejestru: X 2015
Status: aktywne
Liczba członków: 8
Kontakt:
Opis działalności:
Studenckie Koło Naukowe Robotyki „RoboClinic” skupia głównie studentów Wydziału Nauk Informatyczno-Technologicznych AŁ. Członkowie Koła rozwijają swoją wiedzę i umiejętności z zakresu szeroko pojętej robotyki i informatyki. Obecnie obie te dyscypliny przenikają się wzajemnie i wpisują się w zakres coraz popularniejszej mechatroniki.
W ramach działalności Koła studenci prowadzą prace badawczo-rozwojowe z zakresu projektowania konstrukcji robotów, w szczególności robotów mobilnych. Prace badawcze i rozwojowe obejmują systemy mechatroniczne oparte o układy programowalnych mikrokontrolerów i sterowników. Studenci pogłębiają swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu programowania robotów z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji i symulacji komputerowych. Realizowane projekty w znacznym stopniu wykraczają poza programy studiów kierunków prowadzonych na Wydziale Nauk Informatyczno-Technologicznych AŁ.
Poza działalnością naukową członkowie Koła są także głównymi organizatorami odbywającego się w AŁ od 2018 roku wydarzenia pod nazwą „RoboExe”. W ramach tej cyklicznej inicjatywy organizowane są zawody robotów „Robot Challenge”, konkurs programowania sterowników „PLC Expert”, zawody programowania komputerów „CodeMasters”.
Cele naukowe:
- prowadzenie prac badawczych z zakresu robotyki i mechatroniki, w szczególności projektowanie i budowa autorskich robotów mobilnych,
- udział w studenckich konferencjach naukowych,
- udział w konkursach robotów, programowania komputerów, multimediów i fotografii organizowanych przez inne organizacje,
- współpraca naukowa z krajowymi i zagranicznymi organizacjami realizującymi podobne cele i zadania,
- współudział w pracach badawczo-rozwojowych prowadzonych przez pracowników Wydziału Nauk Informatyczno-Technologicznych AŁ,
- pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizację celów i zadań Koła.
Cele dydaktyczne:
- pogłębianie wiedzy i umiejętności członków Koła w zakresie:
- budowy i programowania robotów,
- programowania komputerów i urządzeń mobilnych,
- projektowania i obróbki grafiki komputerowej, w tym grafiki trójwymiarowej,
w stopniu wykraczającym poza program studiów.
- realizacja projektów wydziałowych i uczelnianych,
- realizacja prac dyplomowych,
- udział w warsztatach pogłębiających wiedzę z zakresu działalności Koła,
- samokształcenie się członków Koła,
- rozbudowa i modernizacja stanowisk dydaktycznych i laboratoryjnych.
Cele organizacyjne:
- organizacja zawodów, konkursów i turniejów w ramach cyklicznego wydarzenia RoboExe w szczególności: Robot Challenge, CodeMasters, PLC Expert, Gaming Cup,
- zaangażowanie w działalność promocyjną Wydziału Nauk Informatyczno-Technologicznych AŁ.
Osiągnięcia Koła na przestrzeni ostatnich lat:
- Zaprojektowanie, zbudowanie i przebadanie robota mobilnego przeznaczonego do startu w zawodach robotów mobilnych RoboExe: Robot Challenge. Opracowany robot został wystawiony w zawodach w 2019 roku w dwóch konkurencjach i zajął odpowiednio: 3. miejsce w zawodach Robot Challenge w kategorii Escape from Labyrinth. 4. miejsce w zawodach Robot Challenge w kategorii Straight Driveway. Prowadzone w 2020 roku badania i opracowywane modyfikacje konstrukcji i algorytmów sterujących miały na celu polepszenie parametrów jezdnych i poszerzenie zakresu konkurencji, w których robot może startować. Zmodernizowana wersja robota została wystawiona w zawodach w 2020 roku.
- Opracowanie pierwszej wersji projektu łazika marsjańskiego. Wykonano obliczenia oraz symulacje komputerowe niezbędne do rozpoczęcia budowy pojazdu. W ramach prac wykonano rysunki w oprogramowaniu CAD.
- Zbudowanie oraz zaprojektowanie robota typu LineFollower, który zajął 2 miejsce w zawodach RoboExe: Robot Challenge.
- Popularyzacja nauk technicznych wśród młodzieży szkół podstawowych i średnich poprzez organizację wydarzenia RoboExe. Organizacja dwóch edycji RoboExe w tym:
- zawodów robotów mobilnych Robot Challenge,
- konkursu programowania komputerów Code Masters,
- konkursu programowania sterowników PLC Expert.
Kontakt
Dziekanat
pok. A 0.28
ul. Akademicka 1
Sprawy studenckie
tel. 86 215 66 02
Plany zajęć
tel. 86 216 82 69
wnitdziekanat@al.edu.pl
Sekretariat Wydziału
pok. A 0.32
ul. Akademicka 1
tel. 86 215 54 88
nsasinowska@al.edu.pl
wnit@al.edu.pl