Przejdź do głównego menu
Przejdź do treści
Przejdź do mapy serwisu
  • Strona główna AŁ
  • Wydział Nauk o Zdrowiu
  • Wydział Prawa i Administracji
  • Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych
  • Wydział Nauk Informatyczno-Technologicznych
  • USOS
  • Ikona tłumacza języka migowego
  • Film o uczelni z tłumaczem języka migowego
  • Film o projekcie Dostępna i bez barier z audiodeskrypcją
  • EN

Logo Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych

  • Wydział
  • Kandydat
  • Student
  • Absolwent
  • Aktualności
  • Władze Wydziału
  • Rada Wydziału
  • Akty prawne
    • Uchwały Rady Wydziału 2017
    • Uchwały Rady Wydziału 2018
    • Uchwały Rady Wydziału 2019
  • Struktura organizacyjna
    • Katedra Ekonomii i Finansów
    • Zakład Filologii Angielskiej
    • Zakład Pedagogiki
    • Zakład Pracy Socjalnej
  • Jakość kształcenia
    • Wydziałowa Komisja ds. JK
    • Prace dyplomowe
    • Praktyki studenckie
    • Hospitowanie zajęć
    • Współpraca z otoczeniem zewnętrznym
    • Roczne raporty samooceny
  • Kontakt
  1. Jesteś tutaj:  
  2. Wydział
  3. Struktura organizacyjna
  4. Zakład Pracy Socjalnej
  5. Uncategorised

XXI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki w Akademii Łomżyńskiej

Za nami XXI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki – dzień pełen inspirujących spotkań, naukowych doświadczeń, twórczej energii i wyjątkowych ludzi. Akademia Łomżyńska, dzięki zespołowej pracy, przygotowała bogaty wachlarz ponad 60. wydarzeń: pokazów, eksperymentów, warsztatów i wykładów z zakresu humanistyki, nauk społecznych, informatyki, medycyny, po szeroko pojęte bezpieczeństwo.

Festiwal otworzyła Pani Prorektor dr hab. Sylwia Chojnowska, prof. AŁ, która podkreśliła, jak wielką wartość ma popularyzacja nauki i wspólne odkrywanie jej złożoności przez wszystkie pokolenia – od najmłodszych po dorosłych. Tuż po otwarciu rozpoczęła się symulacja rozprawy z zakresu prawa cywilnego przygotowana przez studentów prawa pod opieką dr Magdaleny Taraszkiewicz, która nie tylko znakomicie wcieliła się w rolę sędziego, ale też z dużym zaangażowaniem wspierała studentów na etapie przygotowań – pokazując, jak prawo ożywa i funkcjonuje w praktyce.

Na najmłodszych czekała m.in. „chemiczna piaskownica” dr. hab. Roberta Charmasa, prof. AŁ – spektakularny pokaz eksperymentów, który uczył przez zabawę i wzbudzał zachwyt w oczach przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Wśród propozycji przygotowanych z myślą o najmłodszych znalazły się również warsztaty higieny jamy ustnej podczas których dzieci w przystępny i atrakcyjny sposób zyskały świadomość, jak ważna jest regularna i dokładna higiena jamy ustnej dla zachowania zdrowia. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także strefa pedagogiki, gdzie na najmłodszych czekały kreatywne warsztaty, gry edukacyjne i zabawy rozwijające wyobraźnię.

Z kolei starsi uczestnicy mogli nauczyć się, jak prawidłowo czytać etykiety leków i suplementów, co stanowiło cenną lekcję świadomego podejścia do własnego zdrowia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również obserwacje mikroskopowe tkanek roślinnych i zwierzęcych, które pozwalały zajrzeć w fascynujący świat struktur niewidocznych gołym okiem. Podczas warsztatów z mikroskopowania każdy miał szansę samodzielnie przygotować preparat mikroskopowy z wymazu z jamy ustnej, co dostarczało nie tylko wiedzy, ale i emocjonujących wrażeń. Z kolei warsztaty „Poznajemy ludzkie ciało – kolorowa lekcja anatomii” w ciekawy i zrozumiały sposób przybliżyły tajemnice funkcjonowania organizmu człowieka, budząc ciekawość i zachęcając do dalszego odkrywania świata biologii.

Podczas Festiwalu swoją obecność zaznaczyły również służby mundurowe, które przygotowały szereg atrakcji. Uczestnicy mogli z bliska zobaczyć wyposażenie funkcjonariuszy, porozmawiać o specyfice ich pracy, a także spróbować swoich sił w zadaniach wymagających refleksu i precyzji.

Jednym z najbardziej atrakcyjnych momentów dnia był pokaz posłuszeństwa i obrony z udziałem psa służbowego prowadzony przez Bartosza Kamińskiego z jednostki wojskowej w Łomży. Belethem, pies służący przez wiele lat w brytyjskich służbach mundurowych, wykonywał precyzyjne zadania, reagując na komendy z imponującą dyscypliną. W ramach pokazu zaprezentowano między innymi symulację kradzieży samochodu, podczas której pies natychmiast zareagował, obezwładniając „napastnika” i demonstrując skuteczność działań obronnych w sytuacji realnego zagrożenia. Dodatkową atrakcją była możliwość aktywnego udziału publiczności w pokazie – chętni mogli założyć specjalny strój ochronny i wziąć udział w ćwiczeniu z wyszkolonym psem.

Na uczestników XXI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki czekało wiele innych atrakcji, których nie sposób w pełni opisać słowami – trzeba było je po prostu przeżyć. Różnorodność przygotowanych aktywności sprawiła, że każdy – niezależnie od wieku – mógł znaleźć coś dla siebie i wyjść z Festiwalu bogatszy o nowe doświadczenia.

Oferta wydarzeń przygotowanych przez pracowników Akademii obejmowała także Rodzinny Piknik Naukowy w Białymstoku, który wieńczył tegoroczny Festiwal. Wśród atrakcji znalazły się m.in. kreatywne zabawy dla najmłodszych, warsztaty makijażu czy lekcja anatomii. Stoisko uczelni cieszyło się sporym zainteresowaniem. Podczas trwającej transmisji na żywo ze Studia Cafe Nauka, swoim głosem eksperckim podzieliła się dr Edyta Dąbrowska, która opowiedziała o przyszłości rynku pracy. Zapis audycji dostępny jest na stronie festiwalu. 

Za całość programu odpowiadała koordynatorka PFNiS, dr Edyta Lichomska-Milewska, która z niesłabnącym uśmiechem towarzyszyła wydarzeniom przez cały dzień, czuwając nad ich przebiegiem, pomagając, wspierając i inspirując.

Uncategorised

ks. dr Waldemar Świątkowski

Waldemar Świątkowski

Wykształcenie i praca

 2015 - obecnie  - Adiunkt WNHiS Akademii Łomżyńskiej w Łomży

2006 - 2015 - Nauczyciel akademicki filozofii i etyki w Wyższej Szkole im. B. Jańskiego w Łomży oraz w MANS w Łomży

2004 – 2006 - Adiunkt Wydz. Nauk Humanistycznych oraz dyrektor Europejskiego Centrum Etyki w Akademii Polonijnej w Częstochowie

1997 -  2004 - Studia doktoranckie w Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium (Niemcy)

1996 - 1997 - Praca w duszpasterstwie klinicznym w Klinice Groβhadern Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium

1991 - 1996 - Studia II stopnia z filozofii i teologii katolickiej w Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium

1990 – 1991 - Nauka języka niemieckiego w Inlingua Sprachschule Fulda (Niemcy)

1988 – 1990 - Studia filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży

Hobby i zainteresowania

czytanie, filozofia, duchowość, zwiedzanie miast, wędrówki górskie

dr Natalia Malenko

Natalia Malenko

Position: Assistant Professor, Dean

Fields of Studies: Teaching Foreign Languages, Linguistics, Cognitive Linguistics, Contrastive Studies, Translation

Office: Akademicka 14, room 222

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Education: PhD in Humanities, Faculty of Philology and History, Gdansk University, Poland

Classes Taught: Descriptive Grammar, Diploma Seminar

Research Scope: Linguistics, Translation, Intercultural Communication.

Interests: ecolinguistics, human health and well-being, consciousness, intricacies of body, mind and soul; human interaction, human & animal interaction

Warsztaty dla uczniów szkół średnich

Szanowna Dyrekcjo,
Drodzy Nauczyciele i Uczniowie Szkół Średnich!

Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych wychodzi do Państwa z ofertą warsztatów, realizowanych w Akademii Łomżyńskiej. Podczas warsztatów Uczniowie zostaną zapoznani z praktycznymi zagadnieniami, które swoją tematyką obejmują szeroki zakres wiedzy i umiejętności w obszarach: filologii angielskiej, pedagogiki, pracy socjalnej i zarządzania.

Zapraszamy już dziś!

Kontakt w sprawie ustalenia warsztatów: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Temat warsztatu: Kalejdoskop różnorodności 

Imię i nazwisko prowadzącego warsztat: mgr Hanna Arciszewska
Kierunek Pedagogika

Opis warsztatu: Warsztaty związane z edukacją międzykulturową z uwzględnieniem mniejszości (narodowych, etnicznych, religijnych) zamieszkujących tereny województwa podlaskiego.

Czas warsztatu: 45 min.
Max. liczba uczestników: 1 klasa
Miejsce warsztatów: Akademia Łomżyńska


Temat warsztatu: Detektyw

Imię i nazwisko prowadzącego warsztat: mgr inż. Anna Bagińska
Kierunek Zarządzanie

Opis warsztatu: Uczestnicy warsztatu wcielają się w rolę detektywów, których celem jest rozwikłanie zagadki niczym z klasycznych kryminałów. Ich najważniejszym zadaniem jest wybór odpowiednich zadań, które jako detektywi powinni podjąć. Na pierwszy rzut oka banalny problem pomaga uczestnikom w praktyce zrozumieć różnice miedzy zadaniami pilnymi, które jedynie wydają się być ważne, a na prawdę ważnymi. Gra "Detektyw" jest narzędziem szkoleniowym pomagającym rozwijać umiejętność zarządzania zadaniami i priorytetami.

Czas warsztatu: 45 min.
Max. liczba uczestników: 30 osób
Miejsce warsztatów: Akademia Łomżyńska / wizyta w szkole


Temat warsztatu: Komunikacja w zespole

Imię i nazwisko prowadzącego warsztat: mgr inż. Anna Bagińska
Kierunek Zarządzanie

Opis warsztatu: Uczestnicy warsztatu otrzymają specjalne zadanie, które muszą wykonać działając jako zespół. Trudność polega na tym, że sterowanie narzędziem odbywa się nietypowo - każdy uczestnik wykonuje zadanie za pomocą sznurka. Celu nie da się zrealizować bez bardzo dobrej komunikacji pomiędzy członkami grupy.

Czas warsztatu: 45 min.
Max. liczba uczestników: 30 osób
Miejsce warsztatów: Akademia Łomżyńska / wizyta w szkole


Temat warsztatu: Traktat pokojowy - gra negocjacyjna

Imię i nazwisko prowadzącego warsztat: mgr inż. Anna Bagińska
Kierunek Zarządzanie

Opis warsztatu: „Traktat Pokojowy” jest grą symulacyjną z trzema stronami negocjacji. Stawia przed uczestnikami wyzwanie pertraktacji, w których ścierają się realne i często sprzeczne priorytety. W efekcie gracze będą świadomie i nieświadomie stosować liczne techniki negocjacyjne… nie tylko te uczciwe.

Czas warsztatu: 60 min.
Max. liczba uczestników: 30 osób
Miejsce warsztatów: Akademia Łomżyńska / wizyta w szkole


Temat warsztatu: Zegarmistrz

Imię i nazwisko prowadzącego warsztat: mgr inż. Anna Bagińska
Kierunek Zarządzanie

Opis warsztatu: Uczestnicy warsztatu pracują w trzech zespołach grając w grę Zegarmistrz. Każdy zespół posiada takie same zadania do zaplanowania. Gra "Zegarmistrz" wspiera rozwój umiejętności zarządzania sobą w czasie, zarządzania zmianą oraz pracy zespołowej. Uczestnicy muszą wspólnie uzgodnić priorytety na cały tydzień a następnie reagować adekwatnie na pojawiające się zdarzenia losowe i nowe. Wygra ten zespół, który zdobędzie największą liczbę punktów. 

Czas warsztatu: 60 min.
Max. liczba uczestników: 30 osób
Miejsce warsztatów: Akademia Łomżyńska / wizyta w szkole


Temat warsztatu: Zielone-niebieskie - gra negocjacyjna

Imię i nazwisko prowadzącego warsztat: mgr inż. Anna Bagińska
Kierunek Zarządzanie

Opis warsztatu: Zielone niebieskie” jest grą symulacyjną negocjacji. Stawia przed uczestnikami wyzwanie wymiany handlowej z kontrahentem, pertraktacji, w których ścierają się realne i często sprzeczne priorytety. W efekcie gracze będą świadomie i nieświadomie stosować liczne techniki negocjacyjne… nie tylko te uczciwe.

Czas warsztatu: 45 min.
Max. liczba uczestników: 30 osób
Miejsce warsztatów: Akademia Łomżyńska / wizyta w szkole


Temat warsztatu: Dlaczego niektóre państwa są bogate a inne biedne?

Imię i nazwisko prowadzącego warsztat: dr Magdalena Forfa
Kierunek Zarządzanie

Opis warsztatu: Jakie są fundamentalne przyczyny wzrostu? Na czym powinna opierać się polityka gospodarcza? Czy kapitalizm to dobry system?

Czas warsztatu: 45 min.
Max. liczba uczestników: 30
Miejsce warsztatów: Akademia Łomżyńska / wizyta w szkole


Temat warsztatu: Jak wielcy liderzy wpływają na innych?

Imię i nazwisko prowadzącego warsztat: dr Magdalena Forfa
Kierunek Zarządzanie

Opis warsztatu: Jakie umiejętności powinien zdobyć każdy lider? Co ma wpływ na sukces przedsięwzięć biznesowych? Każdy może zdobyć umiejętności, które pozwolą mu skutecznie oddziaływać na innych.

Czas warsztatu: 45 min.
Max. liczba uczestników: 30
Miejsce warsztatów: Akademia Łomżyńska / wizyta w szkole


Temat warsztatu: Edukacja antydyskryminacyjna

Imię i nazwisko prowadzącego warsztat: dr hab. Sylwia Jaskuła-Korporowicz
Kierunek Pedagogika

Opis warsztatu: Dyskryminacja może przybierać różne formy i występować praktycznie w każdym miejscu. Pomimo różnic związanych choćby z jej przejawami istnieje cecha wspólna tego zjawiska - nierówny i niesprawiedliwy sposób traktowania ludzi. Celem warsztatu jest przybliżenie zagadnień związanych z pojęciem dyskryminacji, oraz zidentyfikowanie grup społecznych, których to zjawisko może szczególnie dotykać. Podczas zajęć podejmowane będą następujące zagadnienia: 1. Stereotypy; 2.Uprzedzenia; 3. Dyskryminacja; 4. Mechanizmy prowadzące do dyskryminacji; 5.Działania na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji.

Czas warsztatu: 45 min.
Max. liczba uczestników: 30
Miejsce warsztatów: Akademia Łomżyńska


Temat warsztatu: Jak rozpocząć przygodę z biznesem

Imię i nazwisko prowadzącego warsztat: dr inż. Stanisław Kaczyński
Kierunek Zarządzanie

Opis warsztatu: przedstawienie w jaki sposób sprawdzić, czy chcę rozpocząć przygodę z własnym biznesem, czy wolę etat.

Czas warsztatu: 45 min.
Max. liczba uczestników: 40
Miejsce warsztatów: Akademia Łomżyńska


Temat warsztatu: Zarządzanie - co to takiego i dla kogo

Imię i nazwisko prowadzącego warsztat: dr inż. Stanisław Kaczyński
Kierunek Zarządzanie

Opis warsztatu: Wyjaśnienie co to jest zarządzanie nie tylko w biznesie, ale i własnym portfelem, kieszonkowym itd.

Czas warsztatu: 45 min.
Max. liczba uczestników: 40
Miejsce warsztatów: Akademia Łomżyńska


Temat warsztatu: Dokąd zmierzamy? Tendencje zmian w gospodarce i społeczeństwie we współczesnym świecie.

Imię i nazwisko prowadzącego warsztat: dr hab. Krystyna Leszczewska, prof. AŁ
Kierunek Zarządzanie

Opis warsztatu: Tendencje zmian w gospodarce i społeczeństwie we współczesnym świecie

Czas warsztatu: 45 min.
Max. liczba uczestników: 30
Miejsce warsztatów: Akademia Łomżyńska


Temat warsztatu: Zredukuj stres

Imię i nazwisko prowadzącego warsztat: dr Monika Surawska
Kierunek Pedagogika

Opis warsztatu: zajęcia praktyczne prezentujące krótkie i długoterminowe sposoby radzenia sobie z emocjami i stresem

Czas warsztatu: 45 min.
Max. liczba uczestników: 1 klasa
Miejsce warsztatów: Akademia Łomżyńska / wizyta w szkole

Doktor Adam Miara przemawia w auli 315. Dwórch panelistów siedzi obok.

Debata nad sytuacją polskiej branży mięsnej

Jaka jest kondycja branży mięsnej / sektora? AFS, trendy wegetariańskie i wegańskie, głosy ekologów

https://wspolczesna.pl/schabowy-jest-spoko-jak-dzisiaj-wyglada-polska-branza-miesna/ar/c15p2-27035755

Uncategorised

  1. Sukces sekcji Enactus!
  2. Deklaracja dostępności
  3. Podstawowe regulacje
  4. Pomoc psychologiczna
grupa ludzi z Zakład Pracy Socjalnej siedzi w sali

Kontakt

Dziekanat

pok. nr 228
ul. Akademicka 14 (IIp.)

Sprawy studenckie
T: 86 215 59 59

Plany zajęć
T: 86 215 54 86
wnshdziekanat@al.edu.pl

Sekretariat Wydziału

pok. nr 220
ul. Akademicka 14 (IIp.)
T: 86 215 66 04
jkonopka@al.edu.pl

soneta baner szkolimy w oparciu o system enova
  • Studia I stopnia

  • Administracja
  • Automatyka i robotyka
  • Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności
  • Dietetyka
  • Filologia angielska
  • Informatyka
  • Kosmetologia
  • Logistyka
  • więcej
  • Studia II stopnia

  • Administracja
  • Informatyka
  • Pielęgniarstwo
  • Technologia żywności i żywienie człowieka
  • Zarządzanie
  • Studia jednolite magisterskie

  • Fizjoterapia
  • Prawo
  • Studia podyplomowe

  • Master of Business Administration
  • Mediacje i negocjacje
  • Rachunkowość i finanse
  • Transport drogowy
  • Wycena nieruchomości
  • Zarządzanie zasobami ludzkimi - kadry i płace
  • więcej
  • Kursy i szkolenia

  • Certyfikat Pearson Test of English
  • Kursy językowe
  • Kursy maturalne
  • Mała księgowość z wykorzystaniem programu komputerowego
  • Organizacja Pomocy Społecznej
  • więcej

    Kontakt

  • Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych
  • Akademicka 14, 18-400 Łomża
  • +48 86 215 66 04
  • wnsh@al.edu.pl
  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • Logo Facebook
Copyright @2025 - Akademia Łomżyńska - Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie - Dział Systemów Komputerowych
Deklaracja dostępności - USOSweb - Kontakt