- Cały pierwszy rok włączył się w zapewnienie atrakcji dla uczniów placówek integracyjnych i specjalnych – podkreśla dr Monika Surawska, kierownik Zakładu Pedagogiki PWSIiP. – To dobra praktyka przy nauce zawodu.
„Dzień osób z niepełnosprawnością” zorganizował Prezydent Łomży i Społeczna Rada ds. Osób z Niepełnosprawnością. PWSIiP przygotowała część dla najmłodszych, Zespół Szkół Specjalnych zmierzył się z urzędnikami w rywalizacji sportowej, na scenie Hali Kultury wystąpili podopieczni Domu Pomocy Społecznej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Centrum Integracji Społecznej w Piątnicy i „Gwiazdeczki” z Fundacji Ja i Ty. Były też warsztaty artystyczne, pokazy żonglerki, wystawa rękodzieła. Prof. Joanna Truszkowska z PWSIiP, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Jolanta Kowalewska i terapeutka Maria Wiśniewska poprowadziły panel dyskusyjny „Zrozumieć niepełnosprawność”. Wydarzenie zorganizowano w taki sposób, aby uwzględnić specjalne potrzeby uczestników, np. osób z nadwrażliwością słuchową.
- Ta inicjatywa warta jest kontynuowania – podsumował Jarosław Kaja, przewodniczący Rady ds. Osób z Niepełnosprawnością i koordynator dostępności w PWSIiP. – Osoby z różnymi niepełnosprawnościami fajnie się integrują, szybko się uczą. Wiem, że można je jeszcze bardziej aktywizować, w tym zawodowo. Obiecuję, że w kolejnych latach takie działania będą podejmowane.
Dla studentek pierwszego roku pedagogiki było to pierwsze wyzwanie związane z nauką zawodu, ale też pierwsze doświadczenie uczestnictwa w zmianach społecznych.
- To ważne, aby poczuć odpowiedzialność za to, co się wokół nas dzieje i zwiększać świadomość tego, że integracja jest bardzo ważna i dla osób z niepełnosprawnością i dla całego społeczeństwa – mówiła dr Monika Surawska. – Osoby z niepełnosprawnością mogą bardzo dobrze funkcjonować społecznie, pracować, tak jak to się dzieje np. w krajach skandynawskich. Mamy jeszcze dużo do zrobienia, ale mamy dobre wzory, trzeba tylko dążyć do ich wdrożenia.