Dwudniowa konferencja ekolingwistyczna za nami. Naukowcy z akademickich uczelni wyższych z Niemiec, Ukrainy, Rumunii, Macedonii, Danii, Norwegii oraz Polski spotkali się on line dzięki PWSIiP.
International Ecolinguistic Conference 2021. Beyond the Critical Discourse and the Crisis Discourse towards the Expanded Science of Life Processes („Wyjście poza dyskurs krytyczny oraz dyskurs kryzysu w kierunku poszerzenia paradygmatów naukowych badających życie jako proces”) zorganizował Zakład Filologii Angielskiej, funkcjonujący na Wydziale Nauk Społecznych i Humanistycznych. Językiem obrad był język angielski. Dyskusje naukowców koncentrowały się zarówno na teoretycznych zagadnieniach nowych modeli w naukach, filozoficznych podstawach badań w zachodnich dyscyplinach naukowych; jak również na aktualnych tematach, takich jak pandemia Covid-19. Kwestia rozwoju i znaczenia ekolingwistyki w różnych krajach europejskich także została omówiona. To wciąż mało znany, ponieważ stosunkowo młody, dział nauk o języku, zajmujący się interakcją między językiem a szeroko pojętym środowiskiem zewnętrznym i wewnętrznym i traktujący język jako proces życiowy, nie jedynie (neuro)kognitywny.
- Ekolingwistyka to nietuzinkowy dział nauki o języku – mówią studentki II roku filologii angielskiej: Anita Grabowska, Julia Mastalerz i Klaudia Żebrowska. - Mimo, że omawia ona zagadnienia związane z każdym aspektem życia codziennego, nadal pozostaje w Polsce mało znanym polem badań.
Aby przybliżyć zagadnienia ekolingwistyki studentki przeprowadziły wywiady z badaczami, uczestnikami konferencji, m.in. Eleną Morozovą, Haraldem Walachem i Martą Bogusławską-Tafelską.
International Ecolinguistic Conference w zamyśle organizatorów ma być konferencją cykliczną, regularnie organizowaną w Państwowej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Konferencja odbyła się pod patronatem Prezydenta Miasta Łomża oraz we współorganizacji z Urzędem Miejskim w Łomży.