W 135. rocznicę urodzin i 50. rocznicę śmierci Bohdana Winiarskiego odbyła się w PWSIiP w Łomży konferencja popularnonaukowa.
W przeddzień konferencji, 3 grudnia wieczorem, w Muzeum Diecezjalnym w Łomży dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży Mirosław Korona poprowadził koncert w hołdzie prof. Winiarskiemu w wykonaniu uczniów tej Szkoły. Głównym dniem konferencji była środa. O godz. 8:00 Msza święta w Katedrze Łomżyńskiej w intencji Bohdana Winiarskiego rozpoczęła dzień pamięci prof. Winiarskiego. Ks. Dziekan Marian Mieczkowski na początku Mszy świętej wskazał na ścisłe związki profesora Winiarskiego z Bp. Czesławem Falkowskim – Pierwszym Ordynariuszem Diecezji Łomżyńskiej.
Po zakończeniu Mszy świętej uczestnicy uroczystości przedstawiciele ŁTN, TPZŁ i PWSIiP w Łomży złożyli kwiaty przed pamiątkową płytą poświęconą Winiarskiemu w Katedrze Łomżyńskiej i przed pomnikiem profesora Winiarskiego przy ul. Dwornej w Łomży.
Potem rozpoczęła się konferencja popularnonaukowa w siedzibie PWSIiP przy ul. Akademickiej 14, którą prowadzili: dr Tadeusz Kowalewski, dr Małgorzata Frąckiewicz. W ramach przemówień gości przybyłych na konferencję wystąpił Jan Olszewski Przewodniczący Rady Miejskiej w Łomży i Sławomir Zgrzywa, łomżyński konserwator zabytków. Organizatorzy konferencji przekazali Rektorowi PWSIiP portret prof. B. Winiarskiego z nadzieją, że profesor Winiarski zostanie patronem uczelni. Następnie Rektor uczelni prof. Dariusz Surowik oraz Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych prof. Krystyna Leszczewska powitali uczestników konferencji.
Biogram prof. Bohdana Winiarskiego przedstawił mgr Tomasz Szymański z Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie. O różnych aspektach biografii i dorobku znakomitego prawnika mówili prelegenci. Wprowadzeniem w szczegółowe informacje o profesorze Winiarskim był wykład dr. hab. Krzysztofa Wieleckiego profesora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który przedstawił odziaływanie autorytetu na społeczności lokalne. Natomiast dr hab. Tadeusz Gadkowski, prof. UAM w Poznaniu, przekazał informacje dotyczące pracy naukowej, koncepcji prawa międzynarodowego, którą wypracował B. Winiarski oraz praktyki prawniczej tego wybitnego męża stanu. Dr Jarosław Matysiak z Archiwum PAN w Poznaniu szczegółowo ukazał spuściznę profesora Winiarskiego. Natomiast dr Małgorzata Frąckiewicz z Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów i dr Tadeusz Kowalewski z Zakładu Pracy Socjalnej PWSIiP, w postaci sesji posterowej, przedstawili postać profesora Winiarskiego poprzez ukazanie jego życia rodzinnego i dorobku pozaprawniczego. Obradom towarzyszyła wystawa zdjęć i książek profesora Winiarskiego przygotowana przez MBP w Łomży. Uczestnicy mogli nabyć publikację Winiarskiego "Nad Pissą, Wissą i Narwią". Po zakończeniu obrad goście spotkania przy pączku i kawie snuli prywatne refleksje o dorobku naukowym profesora Bohdana Winiarskiego.
Materiał: Zakład Pracy Socjalnej
Zdjęcia: Jacek Bochenko