📯📯W dniu 17 października 📅obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Mediacji🎉, którego celem jest popularyzacja alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Z tej okazji Wydział Prawa i Administracji Akademii Łomżyńskiej⚖️ we współpracy z Sądem Rejonowym w Łomży oraz działającym przy Akademii Łomżyńskiej Centrum Mediacji przeprowadzili praktyczne warsztaty rozwiązywania konfliktów, jak również symulację mediacji wykonaną przez studentów kierunku Prawo👩🎓🧑🎓. Wydarzenie kierowane było do uczniów szkół ponadpodstawowych.
W dniu 19 czerwca 2024r., zakończyły się warsztaty dla uczniów szkół ponadpodstawowych w ramach projektu "Mediacja rówieśnicza sposobem na rozwiązywanie konfliktów w szkołach ponadpodstawowych na terenie Miasta Łomża". Celem projektu było dokonanie diagnozy stanu procedury mediacji rówieśniczych w szkołach ponadpodstawowych podległych pod Urząd Miasta Łomża. Efektem podjętych działań jest stworzenie dla dyrektorów procedury postępowania mediacji rówieśniczej i niezbędnej dokumentacji. Ponadto w ramach promocji mediacji dr Katarzyna Jurewicz- Bakun (Koordynator Centrum Mediacji, Mediator Sądowy ) i dr Ewa Jakubiak (Prodziekan WPiA, Mediator Sądowy) przeprowadziły wśród młodzieży cykl warsztatów, których celem było wyposażenie uczestników szkolenia w wiedzę i umiejętności, które mają przygotować ich do pokojowego rozwiązywania sporów oraz uchronić ich przed procesem marginalizacji. W szkoleniu wzięło udział 21 uczniów szkół ponadpodstawowych podlegających pod Urząd Miasta Łomża. Uczniowie otrzymali certyfikaty potwierdzające nabycie przez nich nowych umiejętności oraz wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie mediacji rówieśniczej. Warsztaty cieszyły się sporym zainteresowaniem, a przesympatyczna młodzież aktywnie uczestniczyła we wszystkich zajęciach.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji Centrum Mediacji oraz Katedra Nauk Prawnych Akademii Nauk Stosowanych w Łomży zorganizowały 20.10.2022 r. ogólnopolską konferencję naukową „Mediacje szansą na porozumienie”. W konferencji uczestniczyło kilkudziesięciu gości z całej Polski, w trzech panelach wygłoszono 18 referatów, których różnorodna tematyka potwierdziła uniwersalny charakter mediacji. Otwierając konferencję Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Łomży dr hab. Dariusz Surowik, prof. ANSŁ, wspomniał, iż w USA, współczesnej kolebce mediacji, w wielu stanach wskaźnik sporów cywilnych rozwiązywanych w drodze mediacji sięga nawet 80%, stąd dobrze, że również w Polsce ta forma rozwiązywania konfliktów się rozwija. W słowie wstępnym, Kierownik Katedry Nauk Prawnych ANSŁ dr hab. Anna Ostrowska, prof. ANSŁ, wskazała natomiast, że ugoda i mediacje wkraczają także do administracji publicznej i finansów publicznych, zaś istotne podstawy prawne w tym zakresie ustawodawca wprowadził w 2017 r. Centrum Mediacji przy Akademii Nauk Stosowanych w Łomży powstało po to, aby społeczność lokalna z regionu łomżyńskiego miała bliższy dostęp do alternatywnych metod rozwiązywania sporów, żeby każdy obywatel mógł przyjść, zadzwonić, skorzystać z pomocy wykwalifikowanych mediatorów – wyjaśnia dr Katarzyna Jurewicz-Bakun, koordynator Centrum Mediacji, które działa przy uczelni od 2019 roku. Dlaczego warto mediować? Postępowania mediacyjne są szybsze, tańsze, a wypracowany kompromis bardziej trwały. – W sądzie badany jest aspekt prawny sprawy, a w mediacji możemy dotrzeć do często skomplikowanej istoty konfliktu – uzupełnia dr Ewa Jakubiak z Akademii Nauk Stosowanych w Łomży.
W dniu 19 października 2023r., obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Mediacji. W przeddzień święta w dniu 18 października 2023r., Wydział Prawa i Administracji Akademii Łomżyńskiej oraz działające przy uczelni Centrum Mediacji zorganizowały praktyczne warsztaty i panel dyskusyjny, gdzie tematem przewodnim była tzw. mediacja rówieśnicza. W wydarzeniu udział wzięło blisko trzystu uczniów szkół. ponadpodstawowych
Otwierający wydarzenie Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Akademii Łomżyńskiej, dr Paweł Zając, akcentował, że „mediacja wydobywa z konfliktu pozytywne elementy”. To szansa, aby strony konfliktu wentylowały negatywne emocje i szukały nici porozumienia. Ze statystyk Sądu Rejonowego w Łomży jasno wynika, że mediacja jest skutecznym narzędziem ale tylko w określonych przypadkach. - W roku 2022 zawartych zostało w naszym sądzie 120 ugód mediacyjnych w sprawach rodzinnych. Dla porównania w analogicznym okresie zawarta została zaledwie jedna ugoda mediacyjna w sprawach gospodarczych. Skuteczność mediacji zależy od rodzaju postępowania - mówiła sędzia Ewa Kłapeć-Kalinowska, prezes Sądu Rejonowego w Łomży. Ten fakt, korzystając z praktycznej i teoretycznej wiedzy psychologa, wyjaśniała dr Monika Surawska z Akademii Łomżyńskiej: - Tam, gdzie konflikt dotyczy naszej najbliższej rodziny i naszych bardzo osobistych emocji, to nawet walcząc z sobą potrafimy jednocześnie walczyć o siebie nawzajem, chcemy się porozumieć, bo mamy zachowane wspólne wspomnienia bycia rodziną. Mediacja stwarza potrzebną nam neutralną przestrzeń do rozmowy, wysłuchania siebie, spojrzenia na sprawę z perspektywy drugiej osoby. Sprawy gospodarcze nie dotyczą silnych osobistych emocji, ale rzeczy zewnętrznych, przedmiotów, finansów. Wolimy tego typu tematy i wynikające z nich spory powierzać pełnomocnikom, sądom - mówiła dr Monika Surawska.
Studenci Prawa Akademii Łomżyńskiej Tomasz Sikorski, Izabela Krowiak, a także mediator i nauczyciel akademicki, Dominika Talarczyk, zaprezentowali na scenie auli akademickiej tzw. mediację rówieśniczą. To taki rodzaj mediacji, gdzie w rolę mediatora wciela się uczeń cieszący się szacunkiem i poważaniem społeczności szkolnej, przeszkolony przez zawodowego mediatora do tej roli. Przedstawiona przez studentów scenka mediacyjna dotyczyła konfliktu na tle wyborów do samorządu szkolnego, gdzie w tle stawiane były zarzuty oszustwa wyborczego i naruszenia dóbr osobistych poprzez pomówienie.
Studenci Prawa Akademii Łomżyńskiej takich symulacji mediacji mają na swoim koncie już całkiem sporo. W ten sposób popularyzują temat alternatywnych metod rozwiązywania sporów, ale także działające w Akademii Łomżyńskiej od 2018 roku Centrum Mediacji.
W związku z rosnącym znaczeniem polubownych metod rozwiązywania sporów w tym mediacji oraz ich rozwojem, Centrum Mediacji oraz Katedra Nauk Prawnych działające przy Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, organizują akademicko-szkolny konkurs wiedzy dla studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych Województwa Podlaskiego pt. Mediacja? Zdecydowanie tak!
Strona 1 z 2