W artykule poruszone zostały następujące tematy:
- jak efektywnie zarządzać nauką i pracą.
- jak elastycznie dostosować harmonogram studiów do obowiązków zawodowych.
- Jak wykorzystać nieobowiązkowe wykłady
- jak studia dzienne i zaoczne wpływają na możliwość łączenia nauki z pracą.
Jak pogodzić studia z pierwszą pracą? 4 sprawdzone sposoby
Łączenie studiów oraz pracy pozwala studentom zachować niezależność finansową i zdobyć niezbędne doświadczenie jeszcze przed zakończeniem edukacji. Pogodzenie nauki z obowiązkami zawodowymi stanowi jednak pewne wyzwanie. Oto kilka przydatnych wskazówek dla pracujących studentów.
- Pracę i studia da się połączyć – trzeba jednak zadbać o właściwą organizację czasu.
- Jeśli chcesz zyskać dodatkowe godziny na pracę, spróbuj zamienić się miejscami z osobą z innej grupy – wówczas niektóre zajęcia będą się odbywały w dogodniejszym dla Ciebie terminie.
- Możesz również zrezygnować z nieobowiązkowych wykładów na rzecz samodzielnej nauki w domu i wykorzystać ten czas właśnie na pracę.
Dobrze przemyśl wybór trybu studiów
Decydując się na studia, możesz postawić na naukę w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Wybierając pierwszy z nich, musisz mieć świadomość, że zajęcia zajmują każdego dnia kilka godzin, a często są rozdzielone na poranek i popołudnie z krótką przerwą pomiędzy. W tym przypadku pracę trzeba wpleść w weekendy, okienka lub w czas po zajęciach. Nie każda firma funkcjonuje jednak wieczorami i nie każdy pracodawca zgadza się na nienormowany czas pracy. W przypadku studiów zaocznych pogodzenie nauki i pracy jest już znacznie łatwiejsze – zajęcia odbywają się bowiem w weekendy, a od poniedziałku do piątku można poświęcić się innym obowiązkom. Taki tryb też może jednak przytłoczyć studenta – w końcu czas na odpoczynek oraz życie prywatne ma równie duże znaczenie. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, postaraj się zatem dobrze przemyśleć wybór trybu nauki – tak, aby był on jak najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb.
Planujesz wykorzystać okres studiów na zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego? Zapoznaj się z ofertami pracy – praktyki/staże w największych polskich miastach.
Materiał z wykładów nadrabiaj samodzielnie
Jeśli zdecydujesz się pracować i studiować dziennie, zwróć uwagę na to, które wykłady w programie Twoich studiów są nieobowiązkowe. Teorię z tych zajęć możesz nadrobić sam w zaciszu pokoju, np. wieczorami, a godziny, które spędziłbyś na auli, wykorzystać właśnie na pracę. To mnóstwo dodatkowego czasu na zdobywanie doświadczenia i kompetencji zawodowych! W tym przypadku będziesz uczestniczyć w laboratoriach, ćwiczeniach i konwersatoriach oraz wykładach, których prowadzący wymagają obecności.
Zamień się miejscami z osobą z innej grupy
Jeśli godziny niektórych ćwiczeń pokrywają się z Twoim grafikiem w pracy, możesz spróbować wymienić się miejscem z osobą z innej grupy – takiej, która ma zajęcia w innym dniu lub o innej godzinie. Upewnij się jednak, że prowadzący zajęć zgadza się na tego typu „roszady”, a wybrana osoba nie ma nic przeciwko zamianie terminów.
Chcesz połączyć pracę ze studiowaniem? Nie może zabraknąć Cię na festiwalu pracy Jobicon.
Zadbaj o dobrą organizację czasu
Studia połączone z pracą wymagają dobrej organizacji czasu i dokładnego planowania – przy odrobinie wysiłku wszystko jednak da się pogodzić. Pomocnym narzędziem okaże się w tym przypadku kalendarz i codzienna lista zadań. Notowanie godzin zajęć, pracy czy konkretnych „tasków” do wykonania ułatwi Ci lawirowanie między wieloma obowiązkami. Kiedy już przystąpisz do pracy lub nauki, staraj się też unikać rozpraszaczy – np. scrollowania w social mediach. W przeciwnym razie czas spędzony nad notatkami lub służbowymi obowiązkami znacznie się wydłuży, a Ty dodatkowo stracisz możliwość odpoczynku przed kolejnym dniem. W skupieniu może pomóc Ci specjalna aplikacja w telefonie, która zablokuje wszelkie powiadomienia oraz dostęp do mediów społecznościowych i stron, które nie są związane z pracą lub nauką. Rozpisując swój tygodniowy lub miesięczny harmonogram, pamiętaj także o tym, aby uwzględnić w nim życie osobiste i wypoczynek.
Podsumowanie
Studia i codzienną pracę da się pogodzić – trzeba jednak zadbać o odpowiednią organizację czasu i samodyscyplinę. Możesz porozmawiać ze studentami z innych grup – być może ktoś zechce zamienić się z Tobą terminami zajęć? Jeśli natomiast nie wszyscy wykładowcy wymagają 100% obecności na swoich wykładach, możesz wykorzystać właśnie te godziny na dodatkową pracę, a materiał z zajęć – nadrobić samodzielnie!
Źródło: Grupa Pracuj S.A.
Data publikacji: 20.01.2025r.