Tematy badawcze

2024

Badanie 1. Prognoza popytu na pracę w województwie podlaskim do 2030 roku 

Celem badania jest identyfikacja uwarunkowań kształtujących popyt na pracę w województwie podlaskim oraz prognozy popytu na pracę w regionie w perspektywie 2030 roku. 

Koordynator badania: dr Dariusz Perło 

Badanie 2. Działania promocyjne i wizerunkowe szkół zawodowych z województwa podlaskiego – modele, narzędzia, skuteczność 

Celem badania jest ocena skuteczności działań promocyjnych i wizerunkowych wykorzystywanych przez szkoły zawodowe woj. podlaskiego, stosowanych w celu komunikacji i budowania relacji z głównymi grupami interesariuszy – uczniami (potencjalnymi i aktualnymi), rodzicami, nauczycielami, przedsiębiorcami i innymi instytucjami otoczenia (m.in. jednostkami samorządowymi, uczelniami). Na potrzeby badania, za działania promocyjne uznaje się zakres, proces i sposoby implementowania przez szkoły zawodowe narzędzi promocji (m.in. reklamy tradycyjnej i w mediach społecznościowych, PR, marketingu bezpośredniego) do komunikacji z głównymi grupami interesariuszy, a działania wizerunkowe definiuje się jako aktywności marketingowe, których głównym zadaniem jest kształtowanie postrzegania marki/image’u poszczególnych szkół zawodowych oraz ogólnie szkolnictwa zawodowego jako rodzaju edukacji w świadomości interesariuszy. Przyjmuje się, iż skuteczna promocja oznacza działanie posiadające jasno wyartykułowany (zrozumiały dla adresatów/interesariuszy) cel wraz ze wskazaniem metody jego osiągnięcia. 

Koordynator badania: dr Urszula Widelska, prof. AŁ 

Badanie 3. Współpraca szkolnictwa zawodowego z przedsiębiorstwami a rozwój inteligentnych specjalizacji w województwie podlaskim 

Celem badania jest ocena współpracy szkolnictwa zawodowego z przedsiębiorstwami przy uwzględnieniu oferty kształcenia, dokonana w kontekście rozwoju inteligentnych specjalizacji w województwie podlaskim. 

Koordynator badania: dr Adam Miara 

Analiza 1. Potrzeby podlaskiego rynku pracy w kontekście uwarunkowań wynikających z walidacji i certyfikacji kwalifikacji nabywanych w ramach edukacji pozaszkolnej (przetwórstwo przemysłowe, transport i gospodarka magazynowa) 

Celem analizy jest identyfikacja potrzeb zawodowo-kwalifikacyjnych podlaskich pracodawców, które nie mogą być zaspokojone w drodze formalnego kształcenia zawodowego w przetwórstwie przemysłowym oraz transporcie i gospodarce magazynowej. 

Koordynator analizy: dr Edyta Dąbrowska 

Analiza 2. Potrzeby podlaskiego rynku pracy w kontekście uwarunkowań wynikających z walidacji i certyfikacji kwalifikacji nabywanych w ramach edukacji pozaszkolnej (budownictwo, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna) 

Celem analizy jest identyfikacja potrzeb zawodowo-kwalifikacyjnych podlaskich pracodawców, które nie mogą być zaspokojone w drodze formalnego kształcenia zawodowego w budownictwie oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej. 

Koordynator analizy: dr Edyta Dąbrowska 

Analiza 3. Potrzeby podlaskiego rynku pracy w kontekście uwarunkowań wynikających z walidacji i certyfikacji kwalifikacji nabywanych w ramach edukacji pozaszkolnej (edukacja, opieka zdrowotna i pomoc społeczna) 

Celem analizy jest identyfikacja potrzeb zawodowo-kwalifikacyjnych podlaskich pracodawców, które nie mogą być zaspokojone w drodze formalnego kształcenia zawodowego w obszarze edukacji oraz opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. 

Koordynator analizy: dr Edyta Dąbrowska 

Analiza 4. Analiza spójności oferty kształcenia szkół zawodowych w województwie podlaskim z wymogami przyszłego rynku pracy z uwzględnieniem trendów w zakresie zawodów przyszłości 

Celem analizy jest analiza i ocena spójności oferty kształcenia szkół zawodowych w województwie podlaskim z potrzebami przyszłego rynku pracy. 

Koordynator analizy: dr hab. Krystyna Leszczewska, prof. AŁ 

Analiza 5. Przedsiębiorczość i oczekiwania wobec pracy zawodowej wśród przedstawicieli pokolenia Z na przykładzie województwa podlaskiego – aspekty psychologiczne i ekonomiczne 

Celem analizy jest analiza i ocena uwarunkowań postaw przedsiębiorczych oraz oczekiwań względem pracy i kariery zawodowej przedstawicieli pokolenia Z województwa podlaskiego. 

Koordynator analizy: dr Anna Kowalczyk-Kroenke