![Drukuj](images/laypwsip/print.png)
ZARZĄDZENIE Nr 9/23 w sprawie: ustalenia zasad dofinansowania przez pracodawcę kosztów zakupu okularów korygujących wzrok dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży
Na podstawie § 62 lit. c Regulaminu Organizacyjnego ANSŁ, art. 229 § 6 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu Pracy (t.j. Dz. U. 2022, poz. 1510), § 8 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr 148, poz. 973) zarządza się, co następuje:
§ 1
1. Pracownikom Uczelni zapewnia się dofinansowanie do okularów korygujących wzrok do pracy przy monitorze ekranowym zatrudnionym na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.
2. Dofinansowanie następuje, gdy spełnione są jednocześnie następujące warunki:
a) jeżeli pracownik użytkuje podczas pracy monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy, tj. co najmniej 4 godziny dziennie, a w przypadku pracownika z orzeczoną niepełnosprawnością, dla którego ma zastosowanie skrócony czas pracy – 3,5 godziny na dobę, przy czym monitor ekranowy stanowi stałe wyposażenie stanowiska pracy,
b) lekarz medycyny pracy, w wyniku przeprowadzonych badań stwierdzi konieczność używania podczas pracy okularów korygujących wzrok w ramach profilaktycznych badań lekarskich,
c) pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru lub mianowania,
w tym praktykant i stażysta.
3. Zwrot kosztów nie dotyczy okularów nie przeznaczonych do pracy przy monitorze ekranowym oraz zakupów okularów przepisanych przez lekarza w oparciu o badania, na które pracownika nie kierował pracodawca.
4. Ustala się:
a) maksymalną kwotę dofinansowania zakupu okularów korygujących wzrok dla pracownika
w wysokości 500 zł (słownie: pięćset złotych 00/100.) brutto nie częściej niż co 3 lata,
b) w przypadku zakupu okularów korygujących wzrok na kwotę niższą niż 500 zł pracodawca zawraca kwotę podaną na fakturze lub rachunku.
5. W przypadku pogorszenia wzroku, które powoduje konieczność wymiany szkieł w okresie wcześniejszym niż ustalony przez lekarza termin badania okresowego, pracownik może zwrócić się do pracodawcy z uzasadnionym wnioskiem o refundację kosztów zakupu okularów.
6. Zamiennie do okularów korygujących wzrok dopuszcza się zwrot kosztu zakupu soczewek
kontaktowych, stosując odpowiednio przepisy niniejszego zarządzenia.
7. Podstawą zwrotu kosztów jest:
a) pisemny wniosek pracownika o zwrot kosztów zakupu okularów korygujących wzrok – wg załącznika nr 1,
b) orzeczenie lekarskie o potrzebie stosowania okularów korygujących wzrok podczas pracy wydane przez lekarza medycyny pracy,
c) imienny oryginał faktury lub rachunku potwierdzający zakup okularów korygujących wzrok.
8. W przypadku zagubienia lub zniszczenia przez pracownika okularów korygujących wzrok,
których zakup został dofinansowany przez pracodawcę, pracodawca nie ponosi kosztu zakupu
nowych.
§ 2
Traci moc zarządzenie nr 70/2016 Rektora z dnia 14 października 2016 r. w sprawie ustalania warunków refundacji kosztów zakupu okularów korygujących wzrok dla pracowników PWSIiP w Łomży, zarządzenie nr 8/2020 Rektora z dnia 21.01.2020r. w sprawie zmiany zarządzenia nr 70/2016 Rektora z dnia 14 października 2016 r. w sprawie ustalania warunków refundacji kosztów zakupu okularów korygujących wzrok dla pracowników PWSIiP w Łomży oraz zarządzenie nr 21/2021 Rektora z dnia 14.04.2021 r. zmiany zarządzenia nr 70/2016 Rektora z dnia 14 października 2016 r. w sprawie ustalania warunków refundacji kosztów zakupu okularów korygujących wzrok dla pracowników PWSIiP w Łomży.
§3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Rektor
dr hab. Dariusz Surowik, prof. ANSŁ
Wytworzył: | Rektor |
Dokument z dnia: | 2023-02-07 |
Opublikował: | Lisiecka Monika |
Publikacja z dnia: | 2023-02-15 15:13:56 |
Wersja dokumentu: | 1 |
Ilość wyświetleń: | 484 |
Pokaż wszystkie dokumenty w kategorii rok 2023