Akademia Nauk Stosowanych w Łomży - strona głównaBiuletyn Informacji Publicznej - strona główna

>> Strona główna > Studia > Programy studiów


Program studiów I stopnia - TECHNOLOGIA ŻYWNOŚCI i ŻYWIENIA (profil praktyczny) specjalność: inżynieria żywności i organizacja produkcji , obowiązujący od roku akad. 2012/2013


 

PROGRAM KSZTAŁCENIA NA STUDIACH I STOPNIA

KIERUNEK: TECHNOLOGIA ŻYWNOŚCI i ŻYWIENIA

(profil praktyczny)

obowiązujący od roku akademickiego 2012/2013

 

Spis treści:

I – Informacje podstawowe ………………………………………………………….…….. 2


 

II – Efekty kształcenia

  1. Kierunkowe efekty kształcenia ………………………..…..………………………..... 5

  2. Modułowe efekty kształcenia …………………………….…………………………..14


 

III – Ramowy program studiów oraz podstawowe sposoby jego weryfikacji

  1. Elementy programu studiów – moduły kształcenia ………………….………...…… 17

  2. Ramowy program studiów

2.1. Ramowy program studiów stacjonarnych …………………………...…………. 20

2.2. Ramowy program studiów niestacjonarnych ……………………………………23

  1. Podstawowe sposoby weryfikacji efektów kształcenia ………..…………………..... 27


 

IV – Plan studiów

  1. Plan studiów stacjonarnych ……………………………...…………………..……… 28

  2. Plan studiów niestacjonarnych ……………………………………………………… 30


 

V – Wskaźniki ilościowe ………………………………………………………...………… 34


 


 

I - INFORMACJE PODSTAWOWE


 

  1. Jednostka prowadząca studia: Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości; Instytut Technologii Żywności i Gastronomii

  2. Poziom kształcenia: studia pierwszego stopnia (inżynierskie)

  3. Profil kształcenia: praktyczny

  4. Forma studiów: stacjonarne, niestacjonarne

  5. Liczba semestrów: 7

  6. Łączna liczba punktów ECTS: 210 na studiach stacjonarnych oraz na studiach niestacjonarnych; w tym za samodzielną pracę studenta, pod opieką nauczyciela, nad przygotowaniem pracy dyplomowej na wybrany temat – 15 punktów.


 

  1. Wymagania wstępne:

Osoba ubiegająca się o przyjęcie na studia I stopnia na kierunku Technologia Żywności i Żywienia musi spełniać warunki rekrutacji określone stosowną uchwałą Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości oraz posiadać świadectwo dojrzałości.

  1. Obszar kształcenia: nauki rolnicze, leśne i weterynaryjne w zakresie dziedzin:

    1. nauki rolnicze;

    2. nauki techniczne.

Podstawowym obszarem kształcenia realizowanego na studiach I stopnia (inżynierskich) są nauki rolnicze. Z uwagi na kierunek studiów są to przede wszystkim: nauka o inżynierii żywności, nauki techniczne, a także nauki o inżynierii produkcji i nauki ekonomiczne ze szczególnym uwzględnieniem nauk o zarządzaniu. Uzyskanie kwalifikacji pierwszego stopnia (inżynierskich) jest także uzależnione od zdobycia kompetencji w innych dziedzinach, takich jak umiejętności językowe w zakresie ww. dyscyplin. Wskazane obszary i dziedziny kształcenia niezbędne dla uzyskania kwalifikacji I stopnia uwzględnione są, adekwatnie do zakładanych efektów kształcenia, w programie studiów.

  1. Ogólne cele kształcenia:

Podstawowym, a zarazem ogólnym celem kształcenia na kierunku Technologia Żywności i Żywienia jest przygotowanie wykwalifikowanych pracowników, mających wiedzę i umiejętności zawodowe niezbędne do realizacji zadań;

Absolwent kierunku studiów Technologia Żywności i Żywienia może być:

Absolwent potrafi działać w zmieniającej się rzeczywistości prawno - ekonomicznej, organizacyjnej i społecznej. Posiadane przez absolwenta kwalifikacje o charakterze ogólnym i szczegółowym ulokowane są w trzech, powiązanych ze sobą sferach, mianowicie: wiedzy, umiejętności i postawach.

W zakresie posiadanej wiedzy - obszarem szczególnie pogłębionym są nauki o inżynierii żywności. Absolwent posiada także wiadomości szczegółowe niezbędne dla praktycznego funkcjonowania w życiu zawodowym.

Efektem kształcenia jest nie tylko zdobycie odpowiedniego poziomu wiedzy, ale przede wszystkim umiejętności, które są niezbędne w życiu zawodowym. Jest to zdolność rozwiązywania pojawiających się problemów technologicznych, technicznych, organizacyjnych, prawnych i społecznych, z zachowaniem zasad etyki inżynierskiej. Przy czym absolwent wykorzystuje umiejętność samodzielnej analizy zgromadzonych informacji i danych. Umie także, w celu osiągnięcia efektywnej organizacji pracy, sprawnie posługiwać się dostępnymi środkami informacji i techniki biurowej. Podkreślenia wymaga, że dzięki wiedzy i wykształconym nawykom absolwent posiada umiejętność kształcenia się i uzupełniania zdobytej wiedzy, co jest niezbędne w kontekście współczesnych wymagań rynku pracy i postępu procesów integracyjnych w Europie. Aktywnemu uczestniczeniu w życiu zawodowym służy także znajomość języka obcego oraz umiejętność posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu inżynierii żywności, w stopniu koniecznym do wykonywania zawodu.

Uzyskiwane kwalifikacje obejmują także wykształcone w toku studiów postawy, które są nie mniej istotne tak w kontekście wymagań pracodawców, jak i potrzeby samorealizacji. Przede wszystkim absolwent ma świadomość i potrzebę kontynuowania procesu kształcenia – poprzez samokształcenie lub/i podjęcie studiów na poziomie drugiego stopnia. Potrafi aktywnie uczestniczyć w pracy grupowej oraz organizowaniu i kierowaniu niewielkimi zespołami ludzkimi. Uznaje, że w pracy zawodowej równie istotne jak wiedza i umiejętności jest postępowanie zgodne z normami etycznymi.

 

  1. Związek programu kształcenia z misją i strategią Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości

Program kształcenia na studiach I stopnia kierunku Technologia Żywności i Żywienia jest spójny z misją i strategią Uczelni uchwalonych przez Senat Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży w dniu 26 kwietnia 2012 r. Przyjęty praktyczny profil studiów oraz determinowany nim program zajęć, służyć mają realizacji podstawowego założenia leżącego u podstaw misji Uczelni, którym jest kształcenie praktyków. Kształcenie ma dawać absolwentom niezbędną wiedzę z zakresu przetwarzania, utrwalania, przechowywania i kontroli jakości żywności oraz zasad racjonalnego żywienia, wiedzę techniczną, technologiczną i organizacyjną ułatwiającą podjęcie działalności gospodarczej związanej z przetwórstwem żywności, gastronomią, obrotem żywności. Przede wszystkim jednak studenci mają nabyć umiejętności praktyczne. Stąd też na te właśnie kompetencje został położony nacisk w programie kształcenia. Służyć temu mają m.in.: rodzaj i wymiar trzech praktyk, sposób realizacji zajęć dydaktycznych oraz zaangażowanie do ich prowadzenia osób posiadających doświadczenie praktyczne, czy wymogi dotyczące przygotowywania prac dyplomowych (które muszą wykazywać aspekty praktyczne). Zakres umiejętności praktycznych ustalany jest z uwzględnieniem opinii przedstawicieli potencjalnych pracodawców. Praktyczny program kształcenia osiągany jest także poprzez obrane metody weryfikacji efektów kształcenia.

Wskazane powyżej założenia kształcenia wpisują się w ustalone cele strategiczne Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, którymi są w szczególności:

- skupianie specjalistów posiadających wiedzę naukową i doświadczenie praktyczne, którzy nastawieni są na praktyczne i przyjazne kształcenie studentów oraz na podejmowanie działań na rzecz otoczenia gospodarczego i społecznego,

- doskonalenie i stała adaptacja oferty dydaktycznej do zmieniających się potrzeb edukacyjnych, w tym „upraktycznienie” kierunku studiów,

- włączenie praktyków w proces kształcenia studentów oraz tworzenie sieci instytucji stwarzających studentom odbywanie praktyk i staży.


 

  1. Konsultacje dotyczące programu kształcenia:

W procesie tworzenia programu kształcenia, w tym w określaniu efektów kształcenia oraz programu i planów studiów uwzględnione zostały opinie interesariuszy wewnętrznych oraz zewnętrznych, tj. opinie wyrażone przez: - studentów dotyczące ich oczekiwań i potrzeb m.in. poprzez konsultacje dokonywane przez nauczycieli akademickich oraz wypełnienie ankiet - nauczycieli realizujących zajęcia dydaktyczne na kierunku, biorących udział w tworzeniu niniejszego programu m.in. poprzez prace w Instytutowej Komisji ds. Jakości Kształcenia; - przedstawicieli pracodawców, w szczególności samych jednostek samorządu terytorialnego lub instytucji im podległych. Opinie interesariuszy zewnętrznych uzyskane zostały w formie ankiet wypełnianych anonimowo w trakcie panelu dyskusyjnego poświęconemu kształceniu na kierunku.


 

II – EFEKTY KSZTAŁCENIA

  1. Kierunkowe efekty kształcenia

Uwzględniając specyfikę kierunku studiów prowadzonych w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oraz ustalone przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego obszarowe efekty kształcenia na poziomie I stopnia w zakresie nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych, przyjęto poniższe kierunkowe efekty kształcenia, tj. kwalifikacje, które mają być osiągnięte przez każdego z absolwentów kierunku Technologia Żywności i Żywienia.
 

Tabela 1. Opis efektów kształcenia w obszarze kształcenia w zakresie nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych


 

Objaśnienie oznaczeń:

R — obszar kształcenia w zakresie nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych

1 — studia pierwszego stopnia

P — profil praktyczny

W — kategoria wiedzy

U — kategoria umiejętności

K — kategoria kompetencji społecznych

01, 02, 03 i kolejne — numer efektu kształcenia

 

WIEDZA

K_W01

R1P_W01

 

Charakteryzuje typy reakcji chemicznych i procesów biochemicznych zachodzących podczas przetwarzania i przechowywania i żywności oraz wykorzystywanych w analizie żywności

K_W02

R1P_W01

 

Omawia zjawiska fizyczne związane z przypływem płynów, zjawiskami cieplnymi, elektrycznymi, optycznymi, ruchem masy, wskazuje je w procesach technologicznych i analizuje. Potrafi opracować i zaprezentować wyniki pomiarów różnych wielkości fizycznych.

K_W03

R1P_W01

 

Student posiada wiedzę dotyczącą interpretacji podstawowych pojęć matematycznych z zakresu analizy matematycznej i algebry. Robi proste obliczenia matematyczne, przekształca wzory matematyczne, posiada wiedzę w zakresie planowania eksperymentu i statystyki

K_W04

R1P_W02

Przytacza zasady nauk ekonomicznych, prawnych i społecznych z obszaru przetwórstwa żywności i żywienia ludzi

K_W05

R1P_W03

 

Charakteryzuje właściwości surowców roślinnych i zwierzęcych jako surowców spożywczych.

K_W06

R1P_W03

Wymienia i opisuje zagrożenia dla środowiska wynikające z przetwórstwa żywności oraz sposoby ich unikania

K_W07

R1P_W04

 

Omawia zasady działania i podstawowe elementy konstrukcji maszyn i urządzeń w przetwórstwie żywności i gastronomii oraz normy techniczne dotyczące funkcjonowania obiektów przemysłu spożywczego i gastronomii

K_W08

R1P_W04

Charakteryzuje czujniki oraz oprzyrządowanie maszyn i urządzeń w przemyśle spożywczym i gastronomii

K_W09

 

R1P_W04

 

Wskazuje i charakteryzuje cechy techniczno - technologiczne materiałów konstrukcyjnych maszyn i urządzeń oraz materiałów pomocniczych i opakowaniowych, stosowanych w kontakcie z żywnością

K_W10

R1P_W04

Charakteryzuje technologie wykorzystywane w przetwórstwie, przechowywaniu żywności i gastronomii

K_W11

 

R1P_W05 R1P_W07

Wymienia zasady prowadzenia upraw ekologicznych oraz opisuje znaczenie czystości środowiska dla kształtowania wartości żywieniowej surowców i produktów spożywczych oraz wody

K_W12

 

R1P_W06

R1P_W07

Wymienia zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska naturalnego mogące wpływać na wartość i bezpieczeństwo żywności oraz wody pitnej lub technologicznej

K_W13

 

R1P_W08

 

Wymienia zasady bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń oraz aparatów analitycznych i kontrolnych oraz podstawowe wymagania techniczne stawiane obiektom związanych z produkcją żywności

K_W14

 

R1P_W9

 

Omawia podstawowe standardy produkcji w systemach jakości oraz podstawowe normy techniczne i technologiczne obowiązujące w przemyśle spożywczym i gastronomii

K_W15

R1P_W10

Definiuje podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego

K_W16

R1P_W11

Omawia uwarunkowania ekonomiczno - prawne tworzenia i rozwoju przedsiębiorstw zajmujących się produkcją i dystrybucją żywności

K_W17

R1P_W02

Omawia i charakteryzuje pojęcie i znaczenie ergonomii, charakteryzuje materialne warunki pracy, identyfikuje czynniki zagrożenia w zakładach przemysłu spożywczego.

K_U01

 

R1P_U01;

Skutecznie wyszukuje informacji z różnych źródeł, dotyczących nowych technologii, maszyn i urządzeń oraz analizuje je pod kątem aplikacji w bieżących zadaniach produkcyjnych

K_U02

 

R1P_U02

 

Prowadzi dialog z różnymi kooperantami, w formie ustnej, pisemnej i wspomagając się formami graficznymi (szkice, rysunki poglądowe, itp.), precyzyjnie określając istotę podejmowanych zadań

K_U03

 

R1P_U03

Stosuje podstawowe technologie informatyczne w akwizycji danych procesowych w realizowanych technologiach oraz w ich interpretacji graficznej oraz przetwarzaniu 

K_U04

 

R1P_U04

 

Wykonuje pod kierunkiem opiekuna naukowego proste projekty techniczno - technologiczne dotyczące procesów przetwarzania i dystrybucji żywności, z uwzględnieniem ekonomiki procesu

K_U05

R1P_U04

Zbiera informacje dotyczące różnych ogniw łańcucha żywnościowego, analizuje je i wyciąga na ich podstawie wnioski

K_U06

R1P_U05

Śledzi i analizuje zachowania rynku żywnościowego od strony konsumentów jak i producentów.

K_U07

R1P_U04

Identyfikuje możliwość zagrożenia bezpieczeństwa żywności

K_U08

 

R1P_U05

 

Wykorzystuje podstawowe techniki pomiarowe i analityczne do oceny prawidłowości przebiegu procesu technologicznego oraz do optymalizacji parametrów procesowych

K_U09

 

R1P_U06

 

Podejmuje standardowe działania rozwiązując problemy towarzyszące produkcji żywności, wykorzystując odpowiednie, znane metody, techniki, technologie,

K_U10

 

R1P_U07

 

Krytycznie ocenia potencjalnie pozytywne i negatywne skutki działań podejmowanych w celu rozwiązywanie zaistniałych problemów zawodowych , nabierając przez to doświadczenia i doskonaląc umiejętności inżynierskie

K_U11

 

R1P_U08

 

Ma doświadczenie związane z rozwiązywaniem praktycznych zadań inżynierskich, zdobyte w środowisku zajmującym się zawodowo przetwórstwem i dystrybucją żywności

K_U12

 

R1P_U09

 

Ma doświadczenie związane z utrzymaniem urządzeń oraz systemów technicznych i technologicznych typowych dla przetwórstwa rolno-spożywczego i gastronomii

K_U13

R1P_U10

Korzysta z norm i standardów inżynierskich

K_U14

R1P_U11

 

Przygotowuje typowe opracowania pisemne w języku polskim dotyczące rozwiązywania szczegółowych problemów, wykorzystując różne źródła informacji i dane źródłowe

K_U15

R1P_U12

Przygotowuje i realizuje wystąpienia ustne w języku polskim i języku obcym, dotyczących zagadnień szczegółowych, z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych, a także różnych źródeł

K_U16

R1P_U13

Posługuje się językiem obcym w zakresie nauki o żywności i żywieniu oraz konsumpcji, zgodne z wymaganiami określonymi dla poziomu B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego

K_U17

R1P_W02

Wykonuje pomiary właściwości fizycznych surowców i produktów spożywczych oraz stosuje je w analizie procesów przetwórczych

K_K01

R1P_K01

Realizuje proces ciągłego uczenia się

K_K02

R1P_K02

Współdziała i pracuje w grupie, przyjmując w niej różne role

K_K03

R1P_K03

Odpowiednio określa priorytety pozwalające na realizację określonego przez siebie lub innych zadania

K_K04

R1P_K04

Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu

K_K05

R1P_K05

 

Ma świadomość znaczenia społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za produkcję żywności wysokiej jakości, dobrostan zwierząt oraz kształtowanie i stan środowiska naturalnego

K_K06

R1P_K06

Dostrzega ryzyko i potrafi ocenić skutki wynikające z wykonywanej działalności w zakresie szeroko rozumianego rolnictwa i środowiska

K_K07

R1P_K07

Realizuje potrzebę dokształcania i samodoskonalenia w zakresie wykonywanego zawodu

K_K08

R1P_K08

Myśli i działa w sposób przedsiębiorczy

 

Tabela 2. Zgodność efektów obszarowych z efektami kierunkowymi 

 

Objaśnienie oznaczeń:

R — obszar kształcenia w zakresie nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych

1 — studia pierwszego stopnia

P — profil praktyczny

W — kategoria wiedzy

U — kategoria umiejętności

K — kategoria kompetencji społecznych

01, 02, 03 i kolejne — numer efektu kształcenia

 

Nazwa kierunku studiów: Technologia żywności i żywienia

Poziom kształcenia: pierwszy

Profil kształcenia: praktyczny.

Symbol

Obszarowe efekty kształcenia

Osoba posiadająca kwalifikacje pierwszego stopnia:

Odniesienie do efektów kierunkowych

R1P_W01

ma ogólną wiedzę z zakresu biologii, chemii, matematyki, fizyki i nauk pokrewnych o charakterze aplikacyjnym dostosowaną do studiowanego kierunku studiów

K_W01;K_W02;K_W03

R1P_W02

ma podstawową wiedzę ekonomiczną, prawną i społeczną dostosowaną do studiowanego kierunku studiów

K_W04

R1P_W03

ma ogólna wiedzę na temat biosfery, chemicznych i fizycznych procesów w niej zachodzących, właściwości surowców roślinnych i zwierzęcych, podstaw techniki kształtowania środowiska dostosowaną do studiowanego kierunku studiów

K_W05;K_W06

R1P_W04

ma ogólną wiedzę o funkcjonowaniu organizmów żywych na różnych poziomach złożoności, przyrodzie nieożywionej, oraz o technicznych zadaniach inżynierskich, dostosowanych do studiowanego kierunku studiów

K_W07

R1P_W05

wykazuje znajomość podstawowych metod, technik, technologii, narzędzi, materiałów i ich praktycznych zastosowań pozwalających wykorzystać i kształtować potencjał przyrody w celu poprawy jakości życia człowieka

K_W08;K_W09;K_W10

R1P_W06

ma wiedzę o roli i znaczeniu środowiska przyrodniczego i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej oraz o jego zagrożeniach

K_W11;K_W12

R1P_W07

ma podstawową wiedzę na temat stanu i czynników determinujących funkcjonowanie i rozwój obszarów wiejskich

K_W13

R1P_W08

 

ma podstawową wiedzę w zakresie utrzymania urządzeń, obiektów i systemów technicznych i technologii typowych dla obszarów rolniczych, leśnych i przetwórstwa spożywczego dostosowaną do studiowanego kierunku studiów

K_W13;K_W17

R1P_W09

 

ma podstawową wiedzę w zakresie standardów i norm technicznych związanych ze studiowanym kierunkiem studiów

K_W14

R1P_W10

 

zna i rozumie podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego: potrafi korzystać z zasobów informacji patentowej

K_W15

R1P_W11

 

zna i potrafi stosować uwarunkowania ekonomiczno – prawne tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości w zakresie świadczenia usług z zakresu dziedzin i dyscyplin naukowych właściwych dla studiowanego kierunku studiów.

K_W16

UMIEJĘTNOŚCI

R1P_U01

 

posiada umiejętność wyszukiwania, zrozumienia, analizy i wykorzystywania potrzebnych informacji pochodzących z różnych źródeł i w różnych formach właściwych dla studiowanego kierunku studiów

K_U01

R1P_U02

 

posiada umiejętność precyzyjnego porozumiewania się z różnymi podmiotami w formie werbalnej, pisemnej i graficznej

K_U02

R1P_U03

 

stosuje podstawowe technologie informatyczne w zakresie pozyskiwania i przetwarzania informacji z zakresu produkcji rolniczej i leśnej

K_U03

R1P_U04

 

wykonuje pod kierunkiem opiekuna naukowego proste zadanie inżynierskie lub projektowe dotyczące szeroko rozumianego rolnictwa, prawidłowo interpretuje rezultaty i wyciąga wnioski

K_U04;K_U06

R1P_U05

 

dokonuje identyfikacji i standardowej analizy zjawisk wpływających na produkcję , jakość żywności, zdrowie zwierząt i ludzi, stan środowiska naturalnego i zasobów naturalnych oraz wykazuje znajomość zastosowania typowych technik i ich optymalizacji dostosowanych do studiowanego kierunku studiów

K_U05;K_U07

R1P_U06

posiada zdolność podejmowania standardowych działań, z wykorzystaniem odpowiednich metod, technik, technologii, narzędzi, materiałów, rozwiązujących problemy w zakresie produkcji żywności, zdrowia zwierząt, stanu środowiska naturalnego i zasobów naturalnych oraz technicznych zadań inżynierskich zgodnych ze studiowanym kierunkiem studiów

K_U08;K_U17

R1P_U07

 

posiada znajomość wad i zalet podejmowanych działań mających na celu rozwiązywanie zaistniałych problemów zawodowych – dla nabrania doświadczenia i doskonalenia umiejętności inżynierskich

K_U09

R1P_U08

 

ma doświadczenie związane z rozwiązywaniem praktycznych zadań inżynierskich, zdobyte w środowisku zajmującym się zawodowo działalnością odpowiadającą studiowanemu kierunkowi studiów

K_U10;K_U11

R1P_U09

 

ma doświadczenie związane z utrzymaniem urządzeń i systemów technicznych i technologicznych typowych dla produkcji rolniczej, leśnej i przetwórstwa rolno – spożywczego odpowiednie dla studiowanego kierunku studiów

K_U12

R1P_U10

ma umiejętność korzystania z norm i standardów inżynierskich

K_U13

R1P_U11

 

posiada umiejętność przygotowania typowych prac pisemnych w języku polskim i języku obcym, uznawanym za podstawowy dla dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla studiowanego kierunku studiów, dotyczących zagadnień szczegółowych, z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych, a także różnych źródeł

K_U14

R1P_U12

 

posiada umiejętność przygotowania wystąpień ustnych, w języku polskim i języku obcym, dotyczących zagadnień szczegółowych, z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych, a także różnych źródeł

K_U15

R1P_U13

 

ma umiejętności językowe w zakresie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla studiowanego kierunku studiów, zgodnie z wymaganiami określonymi dla poziomu B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

K_U16

KOMPETENCJE SPOŁECZNE

R1P_K01

 

rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie

K_K01

R1P_K02

potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role

K_K02

R1P_K03

potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania

K_K03

R1P_K04

prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu

K_K04

R1P_K05

 

ma świadomość znaczenia społecznej, zawodowej i etycznej odpowiedzialności za produkcję żywności wysokiej jakości, dobrostan zwierząt oraz kształtowanie i stan środowiska

K_K05

R1P_K06

ma świadomość ryzyka i potrafi ocenić skutki wykonywanej działalności w zakresie szeroko rozumianego rolnictwa i środowiska

K_K06

R1P_K07

ma świadomość potrzeby dokształcania i samodoskonalenia w zakresie wykonywanego zawodu

K_K07

R1P_K08

potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy

K_K08

 

Tabela 3. Zgodność efektów kształcenia prowadzących do uzyskania kompetencji inżynierskich z efektami kierunkowymi

 

Objaśnienie oznaczeń:

Inz — efekty kształcenia prowadzącego do uzyskania kompetencji inżynierskich  

1 — studia pierwszego stopnia

P — profil praktyczny

W — kategoria wiedzy

U — kategoria umiejętności

K — kategoria kompetencji społecznych

01, 02, 03 i kolejne — numer efektu kształcenia

 

 

Nazwa kierunku studiów: Technologia żywności i żywienie

Poziom kształcenia: pierwszy

Profil kształcenia: praktyczny.

Symbol

Efekty kształcenia prowadzące do uzyskania kompetencji inżynierskich

Osoba posiadająca kwalifikacje pierwszego stopnia:

Odniesienie do efektów kierunkowych

Inz1P_W01

ma podstawową wiedzę o cyklu życia urządzeń, obiektów i systemów technicznych

K_W07;K_W09;K_W13

Inz1P_W02

zna podstawowe metody, techniki. narzędzia i materiały stosowane przy rozwiązywaniu złożonych zadań inżynierskich z zakresu studiowanego kierunku studiów

K_W01;K_W07

Inz1P_W03

ma podstawową wiedzę w zakresie utrzymania obiektów i systemów typowych dla studiowanego kierunku studiów

K_W13

Inz1P_W04

ma podstawowa wiedzę w zakresie standardów i norm technicznych w zakresie studiowanego kierunku studiów

K_W14

Inz1P_W05

ma wiedzę niezbędną do zrozumienia społecznych, ekonomicznych, prawnych i innych pozatechnicznych uwarunkowań działalności inżynierskiej oraz ich uwzględniania w działalności inżynierskiej

K_W15;K_W16

Inz1P_W06

ma podstawową wiedzę dotyczącą zarządzania, w tym zarządzania jakością i prowadzenia działalności gospodarczej

K_W16

UMIEJĘTNOŚCI

Inz1P_U01

 

potrafi planować i przeprowadzać eksperymenty, w tym pomiary i symulacje komputerowe, interpretować uzyskanie wyniki i wyciągać wnioski

K_U01;K_U02

Inz1P_U02

 

potrafi wykorzystać do i rozwiązywania zadań inżynierskich i prostych problemów badawczych metody analityczne, symulacyjne oraz eksperymentalne

K_U04

Inz1P_U03

 

potrafi – przy formułowaniu i rozwiązywaniu zadań inżynierskich – integrować wiedzę z zakresu dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla studiowanego kierunku studiów oraz zastosować podejście systemowe uwzględniające także aspekty pozatechniczne

K_U08;K_U09;

K_U11

Inz1P_U04

potrafi dokonać wstępnej analizy ekonomicznej podejmowanych działań inżynierskich

K_U04

Inz1P_U05

 

potrafi dokonać krytycznej analizy sposobu funkcjonowania i ocenić- zwłaszcza w powiązaniu ze studiowanym kierunkiem studiów- istniejące rozwiązania techniczne, w szczególności urządzenia, obiekty, systemy, procesy, usługi

K_U09

Inz1P_U06

potrafi dokonać identyfikacji i sformułować specyfikację złożonych zadań inżynierskich, charakterystycznych dla studiowanego kierunku studiów, w tym zadań nietypowych, uwzględniając ich aspekty pozatechniczne

K_U10

Inz1P_U07

 

potrafi ocenić przydatność metod i narzędzi służących do rozwiązania zadania inżynierskiego, charakterystycznego dla studiowanego kierunku studiów, w tym dostrzec ograniczenia tych metod i narzędzi;

potrafi – stosując także koncepcyjnie- nowe metody- rozwiązywać zadania inżynierskie charakterystyczne dla studiowanego kierunku studiów, w tym zadania nietypowe oraz zadania zwierające komponent badawczy

K_U10

Inz1P_U08

 

potrafi – zgodnie z zadaną specyfikacją, uwzględniającą aspekty pozatechniczne- zaprojektować złożone urządzenie, obiekt, system lub proces, związane z zakresem studiowanego kierunku studiów oraz zrealizować ten projekt- co najmniej części- używając właściwych metod, technik i narzędzi, w tym przystosowując do tego celu istniejące lub opracowując nowe narzędzia.

K_U11

Inz1P_U09

 

ma doświadczenie w rozwiązywaniu praktycznych zadań, zdobyte w środowisku zajmującym się zawodowo działalnością inżynierską oraz związane z wykorzystaniem materiałów i narzędzi odpowiednich dla studiowanego kierunku studiów

K_U09

Inz1P_U10

 

ma doświadczenie związane z utrzymaniem obiektów i systemów typowych dla studiowanego kierunku studiów

K_U12

Inz1P_U11

ma umiejętność korzystania i doświadczenie w korzystaniu z norm i standardów

K_U13

Inz1P_U12

 

ma doświadczenie związane ze stosowaniem technologii właściwych dla studiowanego kierunku studiów, zdobyte w środowiskach zajmujących się zawodowo działalnością inżynierską

K_U12

KOMPETENCJE SPOŁECZNE

Inz1P_K01

 

ma świadomość ważności i rozumie pozatechniczne aspekty działalności inżynierskiej, w tym jej wpływu na środowisko, i związanej z tym odpowiedzialności za podejmowane decyzje

K_K05

Inż1P_K02

potrafi myśleć i działać w sposób kreatywny i przedsiębiorczy

K_K01;K_U02


 

  1. Modułowe efekty kształcenia

Przedstawione w tabeli 1. kierunkowe efekty kształcenia na zawodowych studiach pierwszego stopnia osiągane są poprzez realizację przewidzianych programem studiów modułów kształcenia, które odpowiadają grupom przedmiotów/zajęć. Moduły kształcenia są określone szczegółowo w cz. III programu kształcenia.


 

Tabela 4. Modułowe efekty kształcenia z odniesieniem do kierunkowych efektów kształcenia.


 

Moduł kształcenia

Odniesienie do kierunkowych efektów kształcenia w zakresie

wiedzy:

umiejętności:

kompetencji społecznych:

M_1

Przedmioty ogólnouczelniane

K_W03

K_W05

K_W06

K_W07

K_W15

K_W16

K_W17

K_U01

K_U03

K_U05

K_U08

K_U09

K_U10

K_U11

K_U13

K_U14

K_U15

K_U16

 

K_K01

K_K02

K_K05

K_K08

M_2

Przedmioty kierunkowe podstawowe

K_W01

K_W02

K_W03

K_W04

K_W05

K_W07

K_W13

K_W14

K_W16

K_W17

K_U01

K_U03

K_U04

K_U05

K_U07

K_U08

K_U09

K_U11

K_U12

K_U13

K_U14

K_U15

K_U17

K_K01

K_K02

K_K05

K_K06

K_K07

K_K08

 

M_3

Przedmioty kierunkowe szczegółowe

K_W01

K_W02

K_W03

K_W05

K_W07

K_W11

K_W12

K_W14

K_W17

K_U01

K_U04

K_U05

K_U06

K_U07

K_U08

K_U09

K_U11

K_U13

K_U14

K_K01

K_K02

K_K05

K_K06

 

 

M_4

Przedmioty specjalizacyjne

K_W01

K_W02

K_W04

K_W05

K_W07

K_W08

K_W09

K_W10

K_W11

K_W12

K_W13

K_W14

K_W17

K_U01

K_U04

K_U05

K_U06

K_U07

K_U08

K_U09

K_U11

K_U12

K_U13

 

K_K01

K_K02

K_K05

K_K08

 

 

 

M_5

Zajęcia praktyczne (praktyki)

K_W06

K_W07

K_U07

 

K_K01

K_K02

K_K03

K_K05

K_K07

K_K08

M_6

Przygotowanie pracy dyplomowej

K_W03

K_W15

 

K_U01

K_U02

K_U03

K_U04

K_U05

K_U08

K_U15

K_U16

K_K01

K_K03

 


 

III – RAMOWY PROGRAM STUDIÓW ORAZ PODSTAWOWE SPOSOBY JEGO WERYFIKACJI

  1. Elementy programu studiów – moduły kształcenia

Program kształcenia na zawodowych studiach I stopnia realizowany jest w określonych obszarach stanowiących moduły kształcenia. Kryteriami wyróżnienia poszczególnych modułów są: - ogólny lub szczegółowy przedmiot kształcenia; - charakter przedmiotu: ogólnouczelniany, podstawowy, uzupełniający (obowiązkowe) lub dodatkowy (fakultatywny); - forma realizacji zajęć (akademicka, praktyczna lub mieszana).


 

Tabela 5. Moduły kształcenia na studiach I stopnia - inżynierskich; kierunek: Technologia żywności i żywienia

 

OKREŚLENIE MODUŁU

oraz łącznie pkt ECTS

 

PRZEDMIOTY lub ZAJECIA WCHODZĄCE W SKŁAD MODUŁU

 

pkt ECTS

 

M_1

Przedmioty ogólnouczelniane

 

22 pkt ECTS

Ogólnouczelniany*– sem. IV

Ogólnouczelniany*– sem. V

Język angielski

Podstawy informatyki

Wychowanie fizyczne

Etyka (inżynierska)

Ochrona własności intelektualnej

2

2

10

4

1

2

1

M_2

Przedmioty kierunkowe podstawowe

 

 

pkt 83 ECTS

1.Ekonomia

2.Statystyka

3.Matematyka

4.Chemia ogólna i nieorganiczna

5.Rysunek techniczny z elementami maszyn

6.Chemia fizyczna

7.Chemia organiczna

8.Fizyka

9.Maszynoznawstwo z miernictwem

10. Biochemia

11.Mikrobiologia żywności

12.Ogólna technologia żywności

13.Organizacja i ekonomika przedsiębiorstw żywnościowych

14.Inżynieria procesowa i aparatura przemysłu spożywczego

15.Ekologia, gospodarka energia i ochrona środowiska

16.Higiena i bezpieczeństwo produkcji żywności

17,Organizacja i zarządzanie procesem produkcyjnym

18.Logistyka

19.Projektowanie zakładów przemysłu spożywczego i gastronomicznych

20.Rachunkowość przedsiębiorstw żywnościowych

21.Właściwości fizyczne żywności lub Automatyzacja w przemyśle spożywczym

22.Ergonomia. bhp w przemyśle spożywczym

2

2

6

7

5

3

5

5

5

3

5

6

 

3

 

8

 

2

3

2

4


 

2

2

1

M_3

Przedmioty kierunkowe szczegółowe

 

 

46 pkt ECTS

  1. Podstawy żywienia człowieka

  2. Chemia żywności

  3. Surowce roślinne w produkcji żywności

  4. Surowce zwierzęce w produkcji żywności

  5. Analiza ocena jakości żywności

  6. Opakowania żywności

  7. Marketing żywności lub Autoprezentacja i sztuka negocjacji

  8. Przechowalnictwo i zamrażalnictwo żywności

  9. Produkcja żywności ekologicznej

10.Moduł podstaw technologii przemysłowych:

- technologia przemysłu fermentacyjnego,

- technologia zbóż,

- technologia mięsa,

- technologia koncentratów spożywczych,

- technologia mleka,

- technologia owoców i warzyw,

- technologia tłuszczów,

- technologia ziemniaka

11. Podstawy dietetyki

12. Prawo żywnościowe

3

3

1,5

1,5

4

2

 

3

 

2

1

20

 4

4

4

4

4

4

4

4

3

2

2

M_4

Przedmioty specjalizacyjne

 

pkt 24 ECTS

  1. Moduł technologii gastronomicznych:

- kuchnie świata,

-technologie produktów niskoprzetworzonych

- technologia przygotowania potraw,

- napoje w gastronomii,

- technologia ciastkarska i cukiernicza,

- produkcja wyrobów tradycyjnych,

- wyposażenie zakładu gastronomicznego,

- catering.

2. Obsługa konsumenta

3. Projektowanie produktu

4. Żywność – zagrożenia zdrowotne

5. Nowoczesne technologie w przetwarzaniu surowców roślinnych

6. Nowoczesne technologie w przetwarzaniu surowców zwierzęcych

7. Nowoczesne technologie w gastronomii

8. Analiza sensoryczna

9. Systemy zarządzania jakością

10

2,5

2,5

2,5

2,5

2,5

2,5

2,5

2,5

2

2

2

 

2

 

2

2

1

1

M_5

Praktyki

17 pkt ECTS

 

 

1. Praktyka 2 tygodniowa – sem. II

2. Praktyka technologiczna (4 tyg.) – sem. IV

3. Praktyka specjalnościowa (4 tyg.) – sem. VI

3

7

7

M_6 Praca dyplomowa

18 pkt ECTS

1. Seminarium dyplomowe

2. Praca dyplomowa inżynierska

3

15

*- zajęcia lub moduły, których wyboru dokonuje student; w przypadku tzw. przedmiotów ogólnouczelnianych wybiera się je spośród listy proponowanych zajęć,

- student wybiera 5 z 8 technologii,

- student wybiera 4 z 8 technologii.


 

  1. Ramowy program studiów

    1. Ramowy program studiów stacjonarnych

Liczba godzin dydaktycznych na stacjonarnych studiach pierwszego stopnia wynosi łącznie 2 349 godzin, w tym co najmniej 440 godzin praktyk. Liczba punktów ECTS wynosi łącznie 210. Minimalne obciążenia godzinowe i pkt ECTS w poszczególnych modułach przedmiotów syntetycznie prezentują się następująco.

 

Tabela 6. Ramowy program stacjonarnych studiów I stopnia, inżynierskich na kierunku: Technologia żywności i żywienia

moduł /pkt ECTS modułu

przedmiot/zajęcia wchodzące w skład modułu

liczba godz. zajęć dydaktycznych lub praktyk

pkt ECTS

M_1

Przedmioty ogólnouczelniane

 

22 ECTS

Ogólnouczelniany I – sem. IV

30

2

Ogólnouczelniany II – sem.V

30

2

Język obcy ( angielski)

180

10

Podstawy informatyki

45

4

Wychowanie fizyczne

30

1

Etyka (inżynierska)

30

2

Ochrona własności intelektualnej

15

1

M_2

Przedmioty kierunkowe podstawowe

 

83 ECTS

Ekonomia

30

2

Statystyka

45

2

Matematyka

75

6

Chemia ogólna i nieorganiczna

60

7

Rysunek techniczny z elementami maszyn

45

5

Chemia fizyczna

30

3

Chemia organiczna

60

5

Fizyka

60

5

Maszynoznawstwo z miernictwem

75

5

Biochemia

30

3

Mikrobiologia żywności

60

5

Ogólna technologia żywności

75

6

Organizacja i ekonomika przedsiębiorstw żywnościowych

45

3

Inżynieria procesowa i aparatura przemysłu spożywczego

105

8

Ekologia, gospodarka energią, ochrona środowiska

20

2

Higiena i bezpieczeństwo produkcji żywności

45

3

Organizacja i zarządzanie procesem produkcyjnym

30

2

Logistyka

15

2

Projektowanie zakładów przemysłu spożywczego i gastronomicznych

60

4

Rachunkowość przedsiębiorstw żywnościowych

30

2

Właściwości fizyczne żywności lub Automatyzacja w przemyśle spożywczym

30

2

Ergonomia, bhp w przemyśle spożywcz.

15

1

M_3

Przedmioty kierunkowe szczegółowe

 

43 ECTS

Podstawy żywienia człowieka

45

3

Chemia żywności

30

3

Surowce roślinne w produkcji żywności

15

1,5

Surowce zwierzęce w produkcji żywności

15

1,5

Analiza i ocena jakości żywności

60

4

Opakowania żywności

35

2

Marketing żywności lub Autoprezentacja i sztuka negocjacji

45

3

Przechowalnictwo i zamrażalnictwo żywności

35

2

Produkcja żywności ekologicznej

30

1

Moduł podstaw technologii przemysłowych

240

20

Podstawy dietetyki

30

3

Prawo żywnościowe

30

2

M_4

Przedmioty specjalizacyjne

 

24 ECTS

Moduł technologii gastronomicznych

120

10

Obsługa konsumenta

30

2

Projektowanie produktu

30

2

Żywność – zagrożenia zdrowotne

30

2

Nowoczesne technologie w przetwarzaniu surowców roślinnych

30

2

Nowoczesne technologie w przetwarzaniu surowców zwierzęcych

30

2

Nowoczesne technologie w gastronomii

30

2

Analiza sensoryczna

15

1

Systemy zarządzania jakością

15

1

M_5

Praktyki

 

17 ECTS

Praktyka 2 tygodniowa – sem. II

 

Praktyka technologiczna – sem. IV

80

180

3

7

Praktyka specjalizacyjna – sem. VI

180

7

M_6

Praca dyplomowa

18 ECTS

Seminarium

30

3

Praca dyplomowa inżynierska

 

15

RAZEM

2 349

210

 

    1. Ramowy program studiów niestacjonarnych

Liczba godzin dydaktycznych na niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia wynosi łącznie 1541 godziny, w tym co najmniej 440 godzin praktyk. Liczba punktów ECTS wynosi łącznie 210. Minimalne obciążenia godzinowe i pkt ECTS w poszczególnych modułach przedmiotów syntetycznie prezentują się następująco.

 

Tabela 7. Ramowy program niestacjonarnych studiów I stopnia, inżynierskich na kierunku: Technologia żywności i żywienia

moduł /pkt ECTS modułu

przedmiot/zajęcia wchodzące w skład modułu

liczba godz. zajęć dydaktycznych lub praktyk

pkt ECTS

M_1

Przedmioty ogólnouczelniane

 

19 ECTS

Ogólnouczelniany I – sem. IV

18

2

Ogólnouczelniany II – sem.V

18

2

Język obcy ( angielski)

108

10

Podstawy informatyki

36

3

Wychowanie fizyczne

10

1

Ochrona własności intelektualnej

12

1

M_2

Przedmioty kierunkowe podstawowe

 

86,5 ECTS

Ekonomia

30

2

Statystyka

27

2

Matematyka

52

7

Chemia ogólna i nieorganiczna

42

7

Rysunek techniczny z elementami maszyn

30

5

Chemia fizyczna

36

3

Chemia organiczna

42

5

Fizyka

46

5

Maszynoznawstwo z miernictwem

45

5

Biochemia

36

3

Mikrobiologia żywności

42

5

Ogólna technologia żywności

75

6

Organizacja i ekonomika przedsiębiorstw żywnościowych

45

6

Inżynieria procesowa i aparatura przemysłu spożywczego

52

6,5

Ekologia, gospodarka energią, ochrona środowiska

18

2

Higiena i bezpieczeństwo produkcji żywności

27

4

Organizacja i zarządzanie procesem produkcyjnym

21

3

Logistyka

12

2

Projektowanie zakładów przemysłu spożywczego i gastronomicznych

30

4

Rachunkowość przedsiębiorstw żywnościowych

21

2

Właściwości fizyczne żywności lub Automatyzacja w przemyśle spożywczym

21

2

Ergonomia, bhp w przemyśle spożywczym.

12

1

M_3

Przedmioty kierunkowe szczegółowe

 

45,5 ECTS

Podstawy żywienia człowieka

27

3

Chemia żywności

36

3

Surowce roślinne w produkcji żywności

12

1,5

Surowce zwierzęce w produkcji żywności

12

1,5

Analiza i ocena jakości żywności

32

4

Opakowania żywności

21

3

Marketing żywności lub Autoprezentacja i sztuka negocjacji

27

3

Przechowalnictwo i zamrażalnictwo żywności

21

2

Produkcja żywności ekologicznej

18

2

Moduł podstaw technologii przemysłowych

150

17,5

Podstawy dietetyki

21

3

Prawo żywnościowe

16

2

M_4

Przedmioty specjalizacyjne

 

24 ECTS

Moduł technologii gastronomicznych

120

10

Obsługa konsumenta

21

2

Projektowanie produktu

21

2

Żywność – zagrożenia zdrowotne

18

2

Nowoczesne technologie w przetwarzaniu surowców roślinnych

21

2

Nowoczesne technologie w przetwarzaniu surowców zwierzęcych

21

2

Nowoczesne technologie w gastronomii

21

2

Analiza sensoryczna

9

1

Systemy zarządzania jakością

12

1

M_5

Praktyki

 

17 ECTS

Praktyka 2 tygodniowa – sem. II

80

3

Praktyka technologiczna – sem. IV

180

7

Praktyka specjalizacyjna – sem. VI

180

7

M_6

Praca dyplomowa

18 ECTS

Seminarium

18

3

Praca dyplomowa inżynierska

 

15

RAZEM

1 541

210


 

  1. Podstawowe sposoby weryfikacji efektów kształcenia


 

Poniżej sformułowane zostały podstawowe zasady/sposoby służące weryfikacji efektów kształcenia w zależności od rodzajów zajęć przewidzianych programem studiów. Sposób weryfikacji celów/efektów kształcenia przypisanych poszczególnym przedmiotom/zajęciom określony jest w kartach zajęć (sylabusach).

Tabela 8. Podstawowe sposoby weryfikacji efektów kształcenia

Rodzaj lub grupa zajęć z określeniem modułu

podstawowy sposób weryfikacji efektów kształcenia

 

ćwiczenia

M_1

- zaliczenie ustne lub pisemne sprawdzające umiejętność zastosowania zdobytych wiadomości (np. przygotowanie prezentacji, napisanie referatu);

- w przypadku języka angielskiego, oprócz cząstkowych zaliczeń – egzamin pisemny lub ustny, na którym student musi wykazać się umiejętnościami formułowania wypowiedzi ustnych i pisemnych na tematy ogólne i zawodowe, przytaczając w sposób jasny i szczegółowy własne argumenty;

- w przypadku zajęć z wychowania fizycznego zaliczenie na podstawie nabytych umiejętności i/lub postaw społecznych

 

wykłady

M_1

Egzamin - ustny lub pisemny obejmujące typowe sprawdzenie zdobytych wiadomości ogólnych oraz podstawowych umiejętności ich wykorzystania; w przypadku przedmiotów tzw. ogólnouczelnianych – egzamin obejmuje sprawdzenie postaw (kompetencji) społecznych

 

ćwiczenia/ laboratoria

M_2 – M_4

zaliczenia ustne lub pisemne obejmujące sprawdzenie przede wszystkim nabytych umiejętności oraz kompetencji społecznych, polegające w szczególności na:

- indywidualnym lub zespołowym wykonaniu w laboratorium tematu ćwiczenia, przygotowaniu odpowiedniego sprawozdania i jego zaliczeniu, przygotowaniu zadania projektowego i jego zaliczeniu);

 

wykłady

M_2 – M_4

- zaliczenie albo egzamin (zgodnie z planem studiów) w formie pisemnej bądź ustnej polegające na sprawdzeniu zdobytych wiadomości oraz podstawowych umiejętności ich praktycznego wykorzystania;

- w przypadku przedmiotów specjalizacyjnych lub obejmujących także zajęcia w formie ćwiczeń egzamin/zaliczenie jest także sprawdzeniem umiejętności interpretacji/analizy podanych zagadnień;

 

praktyki

M_5

zaliczenie na podstawie pisemnego sprawozdania studenta, które powinno obejmować przedstawienie elementów określonych regulaminem praktyk (np. opracowanie zagadnień z zakresu funkcjonowania instytucji, które uzgodnione zostało z opiekunem);

 

praca dyplomowa

M_6

- w przypadku seminarium zaliczenie na podstawie oceny przez opiekuna naukowego stanu realizacji wskazanych zadań związanych z pracą dyplomową;

- w przypadku pracy dyplomowej studenta (tj. przygotowania pracy dyplomowej na wybrany temat) – równoznaczne z zaliczeniem jest uzyskanie pozytywnych recenzji pracy oraz dopuszczenie do obrony

 

 

 

 

 

 

 

IV – PLAN STUDIÓW

1. Plan studiów stacjonarnych

Plan studiów realizowanych w formie stacjonarnej obejmuje łącznie 2 349 godz., w tym: 1 909 godz. zajęć w typowych formach dydaktycznych (wykłady, ćwiczenia, seminaria, laboratoria) oraz co najmniej 440 godz. praktyk.


Tabela 9. PLAN STACJONARNYCH STUDIÓW INŻYNIERSKICH obowiązujący dla naboru 2012/2013


KIERUNEK STUDIÓW: technologia żywności i żywienie człowieka

 

 

Lp.

Nazwa przedmiotu

Grupa przedm

Semestr

Liczba godzin

Łączna liczba godzin

 

 

Punkty ECTS

 

W

C

L

P

S

 

 

 

1.

Ekonomia (E)

INNE

I

15

15

 

 

 

30

 

 

2

 

2.

Matematyka (E)

P

I

30

45

 

 

 

75

 

 

6

 

3.

Chemia ogólna i nieorganiczna (E)

P

I

30

 

30

 

 

60

 

 

7

 

4.

Podstawy informatyki

INNE

I

15

 

30

 

 

45

 

 

4

 

5.

Język obcy I

INNE

I

 

60

 

 

 

60

 

 

3

 

6.

Przedmiot humanistyczny (Etyka inżynierska lub Socjologia lub Najnowsza historia Polski)

INNE/W

I

15

 15

 

 

 

30

 

 

2

 

7.

Ergonomia, bhp w przemyśle spożywczym

INNE

I

15

 

 

 

 

15

 

 

1

 

8.

Rysunek techniczny z elementami maszyn

K

I

15

 

 

30

 

45

 

 

5

 

Razem

 

 

135

135

60

30

0

360

 

 

30

 

1.

Chemia organiczna (E)

P

II

30

 

30

 

 

60

 

 

5

 

2.

Chemia fizyczna (E)

P

II

15

 

15

 

 

30

 

 

3

 

3.

Fizyka (E)

P

II

30

 

30

 

 

60

 

 

5

 

4.

Podstawy żywienia człowieka,

K

II

30

 

15

 

 

45

 

 

3

 

5.

Język obcy II

INNE/W

II

 

60

 

 

 

60

 

 

3

 

6.

Prawo żywnościowe

K

II

30

 

 

 

 

30

 

 

2

 

7.

Maszynoznawstwo z miernictwem (E)

K

II

45

30

 

 

 

75

 

 

5

 

8.

Wychowanie fizyczne

INNE/W

II

 

30

 

 

 

30

 

 

1

 

9.

Praktyka – 2 tygodniowa

K

II

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

Razem

 

 

180

120

90

0

0

390

 

 

30

 

1.

Chemia żywności

K

III

15

 

15

 

 

30

 

 

3

 

2.

Biochemia (E)

P

III

15

 

15

 

 

30

 

 

3

 

3.

Surowce roślinne w produkcji żywności

 

III

15

 

 

 

 

15

 

 

1,5

 

4.

Surowce zwierzęce w produkcji żywności

 

III

15

 

 

 

 

15

 

 

1,5

 

5.

Podstawy dietetyki

K/W

III

15

15

 

 

 

30

 

 

3

 

6.

Mikrobiologia żywności

K

III

30

 

30

 

 

60

 

 

5

 

7.

Ogólna technologia żywności (E)

K

III

30

 

45

 

 

75

 

 

6

 

8.

Język obcy III ( E )

INNE/W

III

 

60

 

 

 

60

 

 

4

 

9.

Organizacja i ekonomika przedsiębiorstw żywnościowych (E)

K

III

30

15

 

 

 

45

 

 

3

 

Razem

 

 

165

90

105

0

0

360

 

 

30

 

1.

Analiza i ocena jakości żywności (E)

K

IV

30

 

30

 

 

60

 

 

4

 

2.

Inżynieria procesowa i aparatura przemysłu spożywczego (E)

K

IV

39

 

60 

 

 

99

 

 

8

 

3.

Opakowania żywności

K

IV

20

 

15

 

 

35

 

 

2

 

4.

Ekologia, gospodarka energią i ochrona środowiska

P

IV

20

 

 

 

 

20

 

 

2

 

5.

Marketing żywności lub Autoprezentacja i sztuka negocjacji

K/W

IV

15

15

 

 

 

30

 

 

2

 

6.

Przechowalnictwo i zamrażalnictwo żywności

K/W

IV

20

 

15

 

 

35

 

 

3

 

7.

Fakultet ogólnouczelniany - I

 

IV

30

 

 

 

 

30

 

 

2

 

8.

Praktyka technologiczna – 4 tyg.

 

IV

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Razem

 

 

174

15

120

0

0

309

 

 

30

 

1.

Higiena i bezpieczeństwo produkcji żywności (E)

K

V

30

 

15

 

 

45

45

 

3

 

2.

Moduł podstaw technologii przemysłowych 5/8:

K/W

V

 

 

 

 

 

240

 

 

20

 

2a.

technologia przemysłu fermentacyjnego I

K

V

24

 

24

 

 

 

 

 

4

 

2b.

technologia zbóż I (E)

K

V

24

 

24

 

 

 

 

 

4

 

2c.

technologia mięsa I (E)

K

V

24

 

24

 

 

 

 

 

4

 

2d.

technologia koncentratów spożywczych I

K/W

V

24

 

24

 

 

 

 

 

4

 

2e.

technologia mleka I

K/W

V

24

 

24

 

 

 

 

 

4

 

2f.

technologia owoców i warzyw I

K/W

V

 24

 

 24

 

 

 

 

 

4

 

2g.

technologia tłuszczów I

K/W

V

24 

 

24 

 

 

 

 

 

4

 

2h.

technologia ziemniaka I

K/W

V

 24

 

24 

 

 

 

 

 

4

 

3

Organizacja i zarządzanie procesem produkcyjnym ( E )

K

V

15

15

 

 

 

30

 

 

2

 

4

Logistyka

K

V

15

 

 

 

 

15

 

 

2

 

5

Produkcja żywności ekologicznej

K/W

V

30

 

 

 

 

30

 

 

1

 

6.

Fakultet ogólnouczelniany - II

W

V

30

 

 

 

 

30

 

 

2

 

Razem

 

 

240

15

135

0

 

390

 

 

30

 

1

Projektowanie zakładów przemysłu spożywczego gastronomicznych i (E)

K

VI

15

 

 

45

 

60

 

 

4

 

2

Statystyka

P

VI

30

15

 

 

 

45

 

 

2

 

3

Moduł podstaw technologii gastronomicznych wybór 4/8:

K/W

VI

 

 

 

 

 

 

 

 

10

 

3a

kuchnie świata

K/W

VI

15

 

15

 

 

30

 

 

2,5

 

3b

technologie produktów niskoprzetworzonych

K/W

VI

15

 

15

 

 

30

 

 

2,5

 

3c

technologia przygotowania potraw

K/W

VI

15

 

15

 

 

30

 

 

2,5

 

3d

napoje w gastronomii

K/W

VI

15

 

15

 

 

30

 

 

2,5

 

3e

technologia ciastkarska i cukiernicza

K/W

VI

15

 

15

 

 

30

 

 

2,5

 

3f

produkcja wyrobów tradycyjnych

K/W

VI

15

 

15

 

 

30

 

 

2,5

 

3g

wyposażenie zakładu gastronomicznego

K/W

VI

15

 

15

 

 

30

 

 

2,5

 

3h.

catering

K/W

VI

15

 

15

 

 

30

 

 

2,5

 

4

Obsługa konsumenta

 K

VI

15

 

15 

 

 

30

 

 

2

 

5

Projektowanie produktu

 K

VI

15

 

15

 

 

30

 

 

2

 

6

Żywność – zagrożenia zdrowotne

K/W

VI

30

 

 

 

 

30

 

 

2

 

7

Ochrona własności intelektualnej

INNE

VI

15

 

 

 

 

15

 

 

1

 

8

Praktyka specjalizacyjna– 4 tyg.

 K/W

VI

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

Razem

 

 

180

15

90

45

 

330

 

 

30

 

1

Nowoczesne technologie w przetwarzaniu surowców roślinnych

 K

VII

15

15

 

 

 

30

 

 

2

 

2

Nowoczesne technologie w przetwarzaniu surowców zwierzęcych

 K

VII

15

15

 

 

 

30

 

 

2

 

3

Nowoczesne technologie w gastronomii

 K

VII

15

15

 

 

 

30

 

 

2

 

4

Analiza sensoryczna

 K

VII

 

 

15 

 

 

15

 

 

1

 

5

Systemy zarządzania jakością

 K

VII

15

 

 

 

 

15

 

 

1

 

6

Rachunkowość przedsiębiorstw żywnościowych ( E)

K

VII

15

15

 

 

 

30

 

 

2

 

7

Właściwości fizyczne żywności lub Automatyzacja w przemyśle spożywczym

 K/W

VII

15

15

 

 

 

30

 

 

2

 

8

Seminarium dyplomowe

K/W

VII

 

 

 

 

30

30

 

 

3

 

9

Praca dyplomowa

K/W

VII

 

 

 

 

 

0

 

 

15

 

Razem

 

 

90

75

15

0

30

210

 

 

30

 

Suma ogółem

 

 

1164

465

615

75

30

2349

 

 

210

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabela 10. PLAN NIESTACJONARNYCH STUDIÓW INŻYNIERSKICH obowiązujący dla naboru 2012/2013
KIERUNEK STUDIÓW: technologia żywności i żywienie człowieka

Lp.

Nazwa przedmiotu

grupa przedm

Semestr

Liczba godzin

Łączna liczba godzin

 

 

Punkty ECTS

W

C

L

P

S

 

 

1.

Ekonomia (E)

INNE

I

12

9

 

 

 

21

 

 

2

2.

Matematyka (E)

P

I

24

28

 

 

 

52

 

 

7

3.

Chemia ogólna i nieorganiczna (E)

P

I

24

 

18

 

 

42

 

 

7

4.

Ergonomia, bhp w przemyśle spożywczym

 

 

12

 

 

 

 

 12

 

 

1

5.

Podstawy informatyki

INNE

I

12

 

24

 

 

36

 

 

5

6.

Język obcy I

INNE/W

I

 

36

 

 

 

36

 

 

3

7.

Rysunek techniczny z elementami maszyn

K

I

12

 

 

18

 

30

 

 

5

Razem

 

 

96

73

42

18

0

229

 

 

30

1.

Chemia organiczna (E)

P

II

24

 

18

 

 

42

 

 

5

2.

Chemia fizyczna (E)

P

II

18

 

18

 

 

36

 

 

3

3.

Fizyka (E)

P

II

28

 

18

 

 

46

 

 

5

4.

Podstawy żywienia człowieka,

K

II

18

 

9

 

 

27

 

 

3

5.

Język obcy II

INNE/W

II

 

36

 

 

 

36

 

 

3

6.

Prawo żywnościowe

K

II

16

 

 

 

 

16

 

 

2

7.

Maszynoznawstwo z miernictwem (E)

K

II

27

18

 

 

 

45

 

 

5

8.

Wychowanie fizyczne

INNE/W

II

 

10

 

 

 

10

 

 

1

9.

Praktyka – 2 tygodniowa

W

II

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Razem

 

 

131

64

63

0

0

258

 

 

30

1.

Chemia żywności

K

III

12

 

12

 

 

24

 

 

3

2.

Biochemia (E)

P

III

12

 

12

 

 

24

 

 

3

3.

Surowce roślinne w produkcji żywności

 

III

12

 

 

 

 

12

 

 

1,5

4.

Surowce zwierzęce w produkcji żywności

 

III

12

 

 

 

 

12

 

 

1,5

5.

Podstawy dietetyki

K/W

III

12

12

 

 

 

24

 

 

3

6.

Mikrobiologia żywności

K

III

24

 

18

 

 

42

 

 

5

7.

Ogólna technologia żywności (E)

K

III

18

 

27

 

 

45

 

 

6

8.

Język obcy III ( E )

INNE/W

III

 

36

 

 

 

36

 

 

4

9.

Organizacja i ekonomika przedsiębiorstw żywnościowych (E)

K

III

18

9

 

 

 

27

 

 

3

Razem

 

 

120

57

69

0

0

246

 

 

30

1.

Analiza i ocena jakości żywności (E)

K

IV

18

 

18

 

 

36

 

 

4

2

Organizacja i zarządzanie procesem produkcyjnym ( E )

K

IV

12

9

 

 

 

21

 

 

3

3

Logistyka

K

IV

12

 

 

 

 

12

 

 

2

4

Produkcja żywności ekologicznej

K/W

IV

18

 

 

 

 

18

 

 

2

5

Opakowania żywności

K

IV

12

 

9

 

 

21

 

 

3

6.

Ekologia, gospodarka energią i ochrona środowiska

P

IV

16

 

 

 

 

16

 

 

2

7.

Marketing żywności lub Autoprezentacja i sztuka negocjacji

K/W

IV

12

9

 

 

 

21

 

 

3

8.

Przechowalnictwo i zamrażalnictwo żywności

K/W

IV

14

 

9

 

 

23

 

 

2

9.

Fakultet ogólnouczelniany - I

 W

IV

18

 

 

 

 

18

 

 

2

10.

Praktyka technologiczna – 4 tyg.

 W

IV

 

 

 

 

 

 

 

 

7

Razem

 

 

132

18

36

0

0

186

 

 

30

1.

Higiena i bezpieczeństwo produkcji żywności (E)

K

V

18

 

9

 

 

27

27

 

3

2.

Moduł podstaw technologii przemysłowych 5/8:

K/W

V

 

 

 

 

 

150

 

 

20

2a.

technologia przemysłu fermentacyjnego. I

K

V

15

 

15

 

 

 

 

 

4

2b.

technologia zbóż I (E)

K

V

15

 

15

 

 

 

 

 

4

2c.

technologia mięsa I (E)

K

V

15

 

15

 

 

 

 

 

4

2d.

technologia koncentratów spożywczych I

K/W

V

15

 

15

 

 

 

 

 

4

2e.

technologia mleka I

K/W

V

15

 

15

 

 

 

 

 

4

2f.

technologia owoców i warzyw I

K/W

V

15

 

15

 

 

 

 

 

4

2g.

technologia tłuszczów I

K/W

V

15

 

15

 

 

 

 

 

4

2h.

technologia ziemniaka I

K/W

V

15

 

15

 

 

 

 

 

4

3.

Inżynieria procesowa i aparatura przemysłu spożywczego (E)

K

V

28

24

 

 

 

52

 

 

5

4.

Fakultet ogólnouczelniany II

K

V

18

 

 

 

 

18

 

 

2

Razem

 

 

139

24

84

0

247

 

 

30

1

Projektowanie zakładów przemysłu spożywczego i gastronomicznych (E)

K

VI

12

 

 

18

 

30

 

 

4

2

Statystyka

P

VI

18

9

 

 

 

27

 

 

2

3

Moduł podstaw technologii gastronomicznych wybór 4/8:

K/W

VI

 

 

 

 

 

84

 

 

10

3a

kuchnie świata

K/W

VI

12

 

9

 

 

 

 

 

2,5

3b

technologie produktów niskoprzetworzonych

K/W

VI

12

 

9

 

 

 

 

 

2,5

3c

technologia przygotowania potraw

K/W

VI

12

 

9

 

 

 

 

 

2,5

3d

napoje w gastronomii

K/W

VI

12

 

9

 

 

 

 

 

2,5

3e

technologia ciastkarska i cukiernicza

K/W

VI

12

 

9

 

 

 

 

 

2,5

3f

produkcja wyrobów tradycyjnych

K/W

VI

12

 

9

 

 

 

 

 

2,5

3g

wyposażenie zakładu gastronomicznego

K/W

VI

12

 

9

 

 

 

 

 

2,5

3h.

catering

K/W

VI

12

 

9

 

 

 

 

 

2,5

4

Obsługa konsumenta

 K

 VI

12

 

12 

 

 

24

 

 

2

5

Projektowanie produktu

 K

 VI

12

 

12

 

 

  24

 

 

2

6

Żywność – zagrożenia zdrowotne

K/W

VI

18

 

 

 

 

18

 

 

2

7

Ochrona własności intelektualnej

INNE

VI

12

 

 

 

 

12

 

 

1

8

Praktyka specjalizacyjna– 4 tyg.

 W

VI

 

 

 

 

 

 

 

 

7

Razem

 

 

132

9

60

18

 0

219

 

 

30

1

Nowoczesne technologie w przetwarzaniu surowców roślinnych

 K

VII

12

9

 

 

 

21

 

 

2

2

Nowoczesne technologie w przetwarzaniu surowców zwierzęcych

 K

VII

12

9

 

 

 

21

 

 

2

3

Nowoczesne technologie w gastronomii

 K

VII

12

9

 

 

 

21

 

 

2

4

Analiza sensoryczna

 K

VII

 

9

 

 

 

9

 

 

1

5

Systemy zarządzania jakością

 K

VII

12

 

 

 

 

12

 

 

1

6

Rachunkowość przedsiębiorstw żywnościowych ( E)

K

VII

12

9

 

 

 

21

 

 

2

7

Właściwości fizyczne żywności lub Automatyzacja w przemyśle spożywczym

 K/W

VII

12

9

 

 

 

21

 

 

2

8

Seminarium dyplomowe

K/W

VII

 

 

 

 

18

18

 

 

3

9

Praca dyplomowa

K/W

VII

 

 

 

 

 

0

 

 

15

Razem

 

 

72

54

0

0

18

144

 

 

30

Suma ogółem

 

 

822

299

354

36

18

1541

 

 

210

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


V – WSKAŹNIKI ILOŚCIOWE

Praktyki zawodowe, uwzględniając system punktacji ECTS stanowią 8 % programu zarówno studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.

Natomiast zajęcia dydaktyczne przewidziane wyłącznie w formie ćwiczeń, laboratoriów, seminariów w obydwu formach kształcenia odpowiadają 41 pkt ECTS, co stanowi 22,78% programu kształcenia. Łącznie kształcenie w ww. formach stanowi 33,89% programu studiów I stopnia.

Wymiar czasowy wszystkich zajęć o charakterze praktycznym (praktyki, ćwiczenia, laboratoria, seminaria) w przypadku studiów stacjonarnych wynosi 1625 godz., tj. 69,17% wszystkich zajęć, w tym:

  1. praktyki (co najmniej 440 godz.) – 18,7%;

  2. zajęcia dydaktyczne przewidziane wyłącznie w formie ćwiczeń, laboratoriów, seminaria (1185 godz.) – 50,45%.

Wymiar czasowy wszystkich zajęć o charakterze praktycznym (praktyki, ćwiczenia, laboratoria, seminaria) w przypadku studiów niestacjonarnych wynosi 1147 godz., tj. 74,5% wszystkich zajęć, w tym:

  1. praktyki (co najmniej 440 godz.) – 28,5%

  2. zajęcia dydaktyczne przewidziane wyłącznie w formie ćwiczeń, laboratoriów, seminaria (707 godz.) – 45,86%.

Zajęciom, których wyboru dokonuje student w ramach określonych modułów kształcenia, tj. M_1, M_4, M_5 i M_6 przypisanych jest łącznie 56,5 pkt ECTS, co stanowi w odniesieniu do ogólnej liczby pkt ECTS przewidzianych programem kształcenia studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych 31,39%.

Załączniki:
  1.   Program kształczenia TZZ-.doc
Wytworzył:   Senat

Dokument z dnia:2013-10-03

Opublikował: Tomasz  Skrodzki

Publikacja z dnia: 2014-06-25 15:08:48

Wersja dokumentu: 3

Ilość wyświetleń: 2867


Projekt: TS 2010

System miniBIP v.0.3